+ Lisa oma töö      

Millist piirdeaeda eelistada?

17. juuni 2021 Hange.ee
Tagasi
aia ehitamine, piirdeaia ehitamine, aia materjal, aiamaterjali valik, piirdeaed, milline piirdeaed valida

Kui mõttes on aia ehitamise ettevõtmine, siis tasub enne hoolikalt läbi kaaluda, millise piirde kasuks täpselt otsustada. Kindlasti on võtmekohaks aiapiirde funktsioonist lähtumine, ent ainult sellest ei piisa, igal piirdetüübil on omad nõrkused ja tugevused, mis mõjutavad ka valikut. Millised materjalid on aga Eesti turul üldse levinud? Sellest ja nõuannetest piirde paigaldamise planeerimisel leiate allolevast artiklist.  

Kuidas alustada valikuga?

Iga piirdeaia rajamine algab selgest lahtimõtestamisest, millist otstarvet piire täpselt kandma peab hakkama. Kuivõrd palju vajate turvalisust ning kuivõrd hindate materjali vastupidavust kliimale? Ehk on suurimaks prioriteediks hoopis varjumine — kas siis tuule, müra, või hoopis naabrite, või võõraste tänavapoolsete möödujate eest? Ehk on looduskaunis kohas tarvis võimalikult läbinähtavat ja keskkonda sulanduvat aeda? Kas teil on lemmikloomi, kelle liikumisvabadust on vaja piirata? Samavõrd oluline on ka paika panna, mis on teie ligikaudne eelarve. Kindlasti mängib peale praktiliste aspektide rolli ka teie esteetiline eelistus. Kui  olete eelnevate tegurite osas olete selgust saanud, siis on kergem leida ka endale sobiliku piirde kõrgus ning materjal.

Et hoida naabruskonna tervikpilt tasakaalus, tasub muidugi ka järgida ka ümbritsevaid tavasid piirete osas. Mitte rajada miljööd lõhkuvat müüri seda nii tonaalsuse kui ka kõrguste osas, lisaks on soovituslik peale naabrite aedade ka nende hooneid ja roheluse osakaalu silmas pidada. Loomulikult tuleb enne ambitsioonikat paigaldustööd veenduda, et teie visioon ühtiks linnaosa ehitusnõuete ja -määrustega. Eriti puudutab see punkt just aia kõrgusmõõte, mis 1,5 meetrit ületades vajab sageli eritaotlust.

Sageli kannab piire tänava ja naabrite vahel veidi teistsugust otstarvet, mistõttu kasutatakse tihti ühe kinnistu piiramiseks mitut erinevat materjali. Sageli valitakse avaliku ruumi poole hinnalisem variant, kas siis näiteks puit või metall, ning eramuid eraldama mõni odavam, näiteks mõni võrkaia või keevispaneeli tüüp. 

Levinud piirdetüübid Eestis (lähemalt saad lugeda aiatüübi kohta klikkides järgnevale lingile):

Puitaed 

On siinmail üks armastatuim ja traditsioonilisemaid valikuid, sest puitu, mida materjaliks kasutada, meil jagub. Lisaks sobib see ka hästi pea igasse keskkonda. Oluline aspekt vastupidava puitpiirde juures on aga selle töötlus- ja hooldusviis. Sageli ostetakse kallilt tavalisi puitlippe, isegi kui sama hinna eest on võimalik soetada palju püsivam termotöödeldud materjal, mis vajab oluliselt vähem hooldust ja on niiskuse suhtes tugevam. 

puitaed, horisontaalne puitaed, puidust aed, aia ehitamine, piirdeaia ehitamine, aia materjal, aiamaterjali valik, piirdeaed, milline piirdeaed valida
Horisontaalne puitaed

Puitaiad jagunevad horisontaalseteks ja vertikaalseteks ehk lippaedadeks, millest viimased on klassikalisemaks valikuks. Viimasel paaril kümnendil on aga üha rohkem hakanud levima ka horisontaalne tüüp, mis võimaldab kasutada vähem materjali ja kinnituskoht, mis võib seeläbi osutuda soodsamaks valikuks. Lisaks lubab puit meile ka disaini vallas piisavalt valikuvabadust. Näiteks on võimalik mängida lippide paigutamistihedusega sõltuvalt sellest, mil määral soovite varju nii ilmastiku või naabrite eest, ning kuivõrd soovite õhulisust ja läbipaistvust.

Võrkaed

Seda aiatüüpi valmistatakse kas keevisvõrgust või punutud võrgust. Viimase korral vajavad postid pingutustraati, millele omakorda kinnitatakse võrk. Võrreldes puiduga, on seda piiret kiirem paigaldada, ja kindlasti on see ka odavam lahendus. Täpsemalt mõjutab aga võrkaia hinda ja tugevust traadi paksus, silma suurus ning ka postide jämedus ja töötlusviis. Siinkohal on oluline teada, et mida väiksem on silma suurus ning paksem on materjal, seda tugevam see ka on. 

Küll aga ei paku võrk niivõrd hästi visuaalset ja helilist eraldatust, ega kaitset ka vandalismi eest. Samuti on see tundlik lumeraskuse suhtes, mis võib võrgu välja venitada või kahjustada ühendusdetaile. Sellegi poolest võib see olla heaks variandiks kinnistu külgmistel või tagumisel serval. Kokkuvõttes on see meil Eestis üsnagi levinud aiatüübiks.

võrkaed, võrkaia paigaldus, aia ehitamine, piirdeaia ehitamine, aia materjal, aiamaterjali valik, piirdeaed, milline piirdeaed valida
Võrkaed

Keevispaneelaed

See võrkaia tüüp on tavalise punutud võrgu kõrval tunduvalt vastupidavam, ent ka kallim. Paneeli silmus on kandilise kujuga, ning selle traadid on omavahel kokku keevitatud. Mõjudes küll õhuliselt, on see aga võrdlemisi suurt turvalisust tagav aia tüüp kuna sellest on keeruline üle ronida ja ka üsna vastupidav vandaalitsemisele.

Keevispaneelaed jaguneb tavaliselt 2D ja 3D paneelaedadeks, millest viimane on levinum ja odavam variant. Mõlemalt paneeli tüüpi saab tellida vastupidava kuumtsingitud töötlusega ja endale meelepärase värvitooniga.

Keevispaneelaed, keevispaneelaiad, keevisvõrkaed, aia ehitamine, piirdeaia ehitamine, aia materjal, aiamaterjali valik, piirdeaed, milline piirdeaed valida
Keevispaneelaed

Kiviaed

Kivipiire on lahutamatu osa eestlaste kultuuripärandist. Traditsiooniliselt sõltus materjali valik sellest, millist kivimit piirkonnas parajasti rohkem leidus — kas siis enamasti pae- või raudkivi. Tänapäeval mängib muidugi olulist rolli peale pelgalt praktilise funktsiooni täitmise ka aia visuaalne väljanägemine, seega on kiviaia tüüp ajaloo vältel palju muutunud — eelkõige aia ladumisstiili, kalde ning kivide korrapärasuse osas.

Seega on nüüdisajal kivimeid saadaval nii plaadi, kuubi, ümaral, õhukese kilda või hoopis ebakorrapärase tahuka kujul, ning seda eri suurustes. Kivi ei ole kuigi nõudlik, ning võib õige paigaldamise osas olla vastupidav kuni sadu aastaid. Et ka tänapäeval rohkem levinud betoonaedade paigaldustöö on üpriski hinnaline ja keeruline, soovitame betooni eelistades valida valmisplokid.

kiviaed, moodne kivist aed, aia ehitamine, piirdeaia ehitamine, aia materjal, aiamaterjali valik, piirdeaed, milline piirdeaed valida
Kiviaed

Metallaed

See prestiižne aiatüüp on tuntud oma tugevuse ja väheste hooldustööde tõttu, ent samuti ka oma hinnaklassi tõttu, mis on eriti krõbe siis, kui tegu on eritellimusliku sepatööga. Küll aga kulub see esialgne investeering ära, arvestades selle mitmekümnete aastate pikkust elukaart. Väärikas varbaed on kauakestev valik meie kliimatingimustes, kus lumi seda ei mõjuta. Efektiivne on see ka turvalisuse tagamisel ning lemmikloomade liikumisvabaduse piiramisel.

metallaed, metallist aed, metallaia ehitamine, aia ehitamine, piirdeaia ehitamine, aia materjal, aiamaterjali valik, piirdeaed, milline piirdeaed valida
Metall aed

Soovitusi

Igasuguse ehitusprojekti puhul on alati abiks lihtsa eskiisjoonise koostamine, mis aitab teil enne töödega alustamist arvesse võtta ka kõiki kinnistul olevaid objekte ja kommunikatsioonide teid. Kui olete oma krundi piiride suhtes veendunud, siis jälgige ka seda, et projekteeritav aed jääks krundi piiride sisse. Mõelge hoolikalt läbi ka väravate suurus, tüüp — kas tiib- või lükandvärav, nende asukoht ning ka kasutajaskond ning kas värav on eeskätt mõeldud jalakäijatele või autodele. Siinkohal tasub koeraomanikel silmas pidada ka seda, et paks lumi ei võimaldaks loomadel üle aia hüpata.

Kui on vähegi võimalik, siis otsustage pigem tugevama materjali kasuks, mis jääks ilmastikule vastu pidama aastateks. Näiteks tasub mõelda, kuidas hakkavad piiret mõjutama ka tänavapuhastusmasinate poolt kokku kogutud lumevõlvid, mis teie aia ümber tekivad. Asukohast rääkides peab läbi mõtlema ka selle, et kas teie piire peab olema vastupidav ka vandalismi suhtes.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kokkuvõte

Aed on oluline osa kinnistu terviklikkuse moodustamise juures. Et leida endale sobiv aiatüüp, on aga tarvis mitmed asjaolud enda jaoks läbi mõtestada. Mida aiapiirde puhul prioriteetideks peate, ning oluline on teada ka oma eelarvet.  Mis tahes piirdetüübi kasuks valik osutub, on põhiline see, et materjal, aia paigaldus ja hooldustööd oleksid kvaliteetsed. Kui leiate, et aia ehitamine on algusest lõpuni liiga suur ettevõtmine, siis võite alati pöörduda spetsialistide poole.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge