+ Lisa oma töö      

Vertikaalne aed ABC

11. aprill 2023 Hange.ee
Tagasi
vertikaalne aed, taimeraam, vertikaalse aia rajamine, vertikaalse aia ehitamine, vertikaalse aia potid

Vertikaalne aiandus on taimede kasvatamise viis, kus tavapäraste maapinnal asetsevate peenarde asemel moodustatakse neist n-ö taimesein. Kuigi mainitud lahendus on väga populaarseks muutunud ja võib see esmapilgul tunduda äärmiselt moodsa viisina taimi kasvatada, on siiski tegemist vana aiandusvõttega. Vertikaalse aia loomiseks on tänapäeval saadaval palju põnevaid võimalusi seda tänu laienenud taimevalikule ja materjalide arengule.

Kuhu vertikaalne aed sobib?

Vertikaalne aed sobib suurepäraselt igasse aeda, olenemata selle suurusest. Tegelikult võib ühe sellise ära mahutada ka väikesele rõdule või terrassile. Vertikaalse aia rajamisel ei ole takistuseks isegi see kui välitingimustes ruumi üldse ei ole, sest lopsakat taimeseina võib kasutada ka siseruumide ilmestamiseks.

vertikaalne aed toas, taimekonteiner, vertikaalne aed, vertikaalse aia rajamine, vertikaalse aia ehitamine, vertikaalse aia potid
Vertikaalse aia saab rajada kasvõi elutuppa.

Vertikaalne aiandus on väikestes hoovides eriti kasulik, sest see võimaldab vähesele pinnale suurema hulga taimi kasvatada ja seeläbi õueruumi rohkem rohelust tuua. Suuremas aias aga pakub see aiandusvõte võimalust luua põnevaid struktuure, tekitada hubaseid ja privaatseid alasid ning varjata võõraste pilkude eest aeda ennast või peita neid aia elemente, mida näha ei soovita.

taimekonteiner, vertikaalne aed, vertikaalse aia rajamine, vertikaalse aia ehitamine, vertikaalse aia potid
Torude abil loodud omanäoline vertikaalne aed.

Kuidas vertikaalset aeda luua?

Vertikaalse aianduse peamine eeldus on vertikaalse pinna olemasolu. Selline pind võib mõnel juhul aias juba olemas olla, nagu näiteks maja ümbritsev võrkaed, telliskivimüür, hoone sein jms. Samas võib sobivasse kohta selle võimaluse ka ise luua.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Lahendusi, mida siinkohal kasutada on väga palju. Saadaval on spetsiaalseid valmislahendusi, kuid kindlasti on see ka koht, kus võib elavale kujutlusvõimele voli anda.

taimekonteiner, bambus, vertikaalne aed, vertikaalse aia rajamine, vertikaalse aia ehitamine, vertikaalse aia potid, taimekonteiner
Bambusest valmistatud vertikaalne aed.

Kui sobivat pinda pole, saab selle ise luua, näiteks ehitada võrguga täidetud taimeraamid või -riiulid, kasutada taimeresti või isegi laduda spetsiaalsetest istutuspotidest püramiide.

taimekonteiner, vertikaalne aed, vertikaalse aia rajamine, vertikaalse aia ehitamine, vertikaalse aia potid
Kettide abil seinale paigutatud taimekonteinerid.

Olenemata sellest, millise lahenduse kasuks otsustatakse, on oluline enne taimede istutamist valmistada ette vertikaalne pind. Ühtlasi tuleb veenduda selles, et see pind suudab taluda taimede kaalu, mida plaanitakse seal kasvatada. Spetsiaalsete raamide ja riiulite puhul, on siinkohal oluline nende korralik ankurdamine pinnasesse. Juhul, kui mõni hoone struktuur, või maja ümbritsev aed on plaanis katta lopsaka taimestikuga, siis tasub eelnevalt nõu pidada ka spetsialistiga, kes oskab hinnata nende vastupidavust taolisele tegevusele.

euroalused, taimed, vertikaalne aed, mida teha euroalustest, vertikaalse aia ehitamine
Euroalustest ehitatud vertikaalne aed.

Ronivate taimede kasvatamisel vertikaalses aianduses, on eelnevaga kogu ettevalmistusprotsess valmis. Kuid, kui soovitakse seinal kasvatada taimi üksteise kohal pottides, tuleb eelnevalt läbi mõelda, kuidas istutusnõud sellele kinnitatakse. Saadaval on spetsiaalseid konksudega potte, kuid nende puhul tuleb arvestada, et seinal oleksid kohad, kuhu neid asetada. Seega, vajadusel tuleb seinale vastavad aasad lisada. Teine lahendus on kasutada aukudega istutusnõusid, mida saab riputada konksude otsa, kuid ka need tuleb eelnevalt vertikaalsele pinnale paigaldada. Konksude otsa saab edukalt muuhulgas riputada ka ampleid.

taimekonteiner, vertikaalne aed, vertikaalse aia rajamine, vertikaalse aia ehitamine, vertikaalse aia potid
Seinale kinnitatud istutuskonteinerid.

Kui taimede kasvatamiseks seinal kasutatakse erinevaid istutusnõusid, siis mõtle hoolikalt läbi nende kastmine. Väikestes pottides vajavad nad lisavett tunduvalt tihedamalt ja kuna tihti kasvatatakse taimi keskpäevasele päikesele avatud rõdul või terrassil, siis see vajadus suureneb veelgi. Ühe hea lahendusena võiks sellistes kasvutinguimustes mulda segada spetsiaalset hüdrogeeli, mis aitab kasvusubstraadis niiskust hoida. Kui taimi on palju ja aega nendega tegelemiseks napib, siis tasub kaaluda ka seinale spetsiaalse kastmissüsteemi paigaldamist.

taimekonteiner,  vertikaalne aed rõdul, vertikaalne aed, vertikaalse aia rajamine, vertikaalse aia ehitamine, vertikaalse aia potid
Vertikaalse aia saab rajada ka ilma seda seinale kinnitamata.

Mida kindlasti tähele panna, et vertikaalne aiandus õnnestuks?

  • Veendu, et vertikaalne struktuur oleks piisavalt tugev hoidmaks kinni taimede raskust ja vajadusel ankurda need kindlalt pinnasesse.
  • Vertikaalne sein, mis on kaetud tiheda taimestikuga varjab ära päikese selle taha jääval alal. Seega veendu, et seal ei kasva mõni päikeselembene taim.
  • Taimi valides ja seinale asetades mõtle läbi, milline on nende kasvusuund ja veendu, et see ala oleks vaba. Näiteks ära istuta rippuvaid taimi liiga lähedale püstise kasvukujuga taimede peale.
  • Pottidesse istutatud taimede puhul pea meeles, et nad vajavad palju tihedamat kastmist, ning kogu kasvuperioodi vältel ka tihedamat väetamist.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Milliseid taimi vertikaalsesse aeda istutada?

Vertikaalsesse aeda võib istutada peaaegu kõike - siinkohal toome välja mõned näited:

Ronivad taimed - Väga populaarne on erinevate seinade ja aedade katmine kõiksugu ronivate taimedega. Juba ammusest ajast on tuntud äärmiselt hea katvusega metsviinapuude kasutamine taolises haljastuses.  Tänapäeval on lisaks saadaval näiteks erinevaid ronirooside sorte. Ronivad taimed ei pea seejuures olema püsikud ja nii võib erinevatel aastatel oma vertikaalses aias kasvatada hoopis väga erinevaid ronivaid taimi, nagu näiteks lõhnavad lillherned, erineva õie ja kauna värvusega lattoad, või miks mitte ka mõni põnev kõrvits.

Aedviljad ja marjad - Lisaks ronivatele aedviljadele, võib vertikaalsel seinal vabalt kasvatada ka kõiki teisi aedvilju ja marjataimi, millele sobib kasvamine konteinerites. Nii võib seinale kasvama panna erinevaid tomati ja paprikasorte, kuid edukalt õnnestub pottides kasvatada ka maasikaid.

Maitsetaimed - Maitsetaimede kasvatamine vertikaalses aias on lihtne ja ka väga mõistlik, kuna mitmed neist on Eesti kliimas üheaastased. Sobivad taimed tuleb vaid kevadel aianduskeskusest välja valida ja suurematesse pottidesse ümber istutada. Seejuures saab sellise aia paigutada mugavalt majale võimalikult lähedale, nii et toiduvalmistamise ajal kõik värske käeulatuses on.

Lilled - Kuigi lilledest vertikaalsel aial ei ole muud funktsiooni, kui hooajaliselt aeda silmailu luua, võib selline väike lisand õuele väga palju juurde anda. Sellise seina loomisel tuleb vaid hoolikalt läbi mõelda, millised on erinevate lillede kasvusuunad ning kui palju nad ruumi vajavad. Hoolikal planeerimisel välditakse ka seda, et mõni koht kahtlaselt tühjaks jääb.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge