+ Lisa oma töö      

Keevispaneelaed ABC

07. juuni 2021 Hange.ee
Tagasi
Keevispaneelaed, keevisvõrkaed, aiapaneel, keevispaneel, paneelaaed, keevispaneel 3D, keevispaneel 2D

Kui on soov ja vajadus paigaldada turvaline ent samal ajal võrdlemisi soodne aiapiire on keevispaneel heaks valikuks. Keevispaneelaed sobib nii linna kui ka looduslikku keskkonda, seejuures viimase miljööd lõhkumata. Olenemata asukohast täidab ilmastikukindel ja tugev aiapiire oma funktsiooni hästi, pakkudes üheltpoolt turvalisust kuid samaaegselt säilitades ka läbipaistvuse. Kui otsite aga suuremat visuaalset privaatsust, võib aiale paigaldada PVC-st aialindid.

Keevispaneelaia omadused

Võrk on aiamaterjalina tuntud mitmete heade omaduste tõttu. Seda on saadaval eriilmelisena nii punutuna kui ka keevisena ja just viimastest rajatakse vastupidavaid aedu ehk keevispaneelaedu. Nimetatud aiamaterjal on punutud aiast tunduvalt vastupidavama, millest tuleneb ka hinnavahe.

Keevispaneele võib pidada võrdlemisi vandalismikindlaks mistõttu sobivad need kõrgendatud turvanõuetega alade, nagu näiteks lennuväljade, raud- ja maanteede, aga ka mänguväljakute, staadionite ja koolide ümber, kus on vaja blokeerida piirdest üle ronimist. Samuti on see aiatüüp levinud nii ühiskondlike hoonete kui ka lao- ja tootmishoonete puhul. Üha rohkem on seda kasutusel ka eramute juures, eriti kui ollakse koeraomanikud.

Kuigi keevispaneelide hind on punutud võrgust pea poole võrra kõrgem, on võrkpaneelid teiste aiatüüpide, näiteks puitaia kõrval siiski võrdlemisi odavad. Seetõttu on need sageli kasutusel ka kruntidevahelise piirdena, mida muuseas tihti nõuavad ka paljud omavalitsused, sest materjal võimaldab hästi õhu liikumist, et oleks tagatud tuule läbilaskvus.

Õhuline, ent samas turvalisust pakkuv keevispaneel on heaks valikuks siis, kui ei ole suurt tarvidust visuaalse privaatsuse järele. See ei jäta seina sarnast muljet ega lõhu miljööd kinnistute vahel. Soovi korral saab aga reguleerida piirde läbipaistvust PVC aialintide abil, mida on lihtne paneelidele paigaldada ja mis on ka UV-kiirguste suhtes kindlad. 

Lisaks ei võta võrkpaneelide paigaldamine kuigi kaua aega ning lihtsad on ka hooldustööd, mida ei ole tarvis tihti teostada. Kuigi meie kliimatingimustes on see aiapiirde vastupidav terve aasta vältel, on paneele vajadusel lihtne ühe kaupa välja vahetada. Keevispaneelaed jaguneb üldiselt kolmeks osaks — paneelid, postid ja kinnitusklambrid, millest igaüht käsitleme täpsemalt allpool. 

Loe lähemalt ka artiklit: Kui palju maksab keevispaneelaia paigaldus? Keevispaneelaia paigaldamise protsess hõlmab endas mõõtmist, aiapostide paigaldamist, betoneerimist, paneelide ja värava kinnitamist.

2D ja 3D keevispaneelid

Kaubanduses on saadaval peamiselt kahte tüüpi keevisvõrkpaneele 2D ja 3D. Neist soodsam ja enimlevinud on 4-5 millimeetrine 3D paneel, millele on sisse pressitud V-kujulised tugevdusvoldid. Need voldid, mille tihedus sõltub paneeli kõrgusest, annavad kergemakaalulisele paneelile ka jäikuse ja stabiilsuse. 3D paneeli ülaosasse jäävad 30 mm otsad, mis raskendavad nii loomade kui inimeste üleronimist.  

2D paneel moodustub üldjuhul kahekordsest horisontaaltraadist. Et vertikaalsete traatide külge on keevitatud ka horisontaalid, on selle piirdetüübi raskus, ning seeläbi ka maksumus veidi kõrgem. 

Tavaliselt on paneele saadaval 2,5 meetri laiusena, ning nende kõrgus jääb vahemikku 830 - 2430 mm. Võrgusilma suurus on tüüpiliselt 50x200 mm, vahel ka 50x100 mm, ent käändudel aga 50x50 mm. Traadi paksus jääb keskeltläbi vahemikku 4-8 mm, mis määrab suuresti ka aia tugevuse.

Aiapaneelide pinna katmiseks on kolm valikut: saadaval on tsingitud, kuumtsingitud kui ka pulbervärvitud keevispaneelid. Nende erinevus seisneb selles, millal paneelid on tsingitud ja kokku keevitatud. Näiteks tsingitud variant on ühendatud peale tsinkimist, ning seetõttu võib liitekohtades leida roostejälgi. Kui sellise töötlusega paneelid katta värviga, saame pulbervärvitud paneelid.

Helehallid kuumtsingitud paneelid, ehk kõige vastupidavam variant, on aga tsingitud ühendamise järgselt. Sageli kaetakse viimane paneelitüüp ka eri värvivariantides PVC kattega, mis valitakse tihti kas roheline, pruun või must. Eritellimusel võib aga valida mistahes tonaalsuse RAL kataloogist.

Keevispaneelaed, keevisvõrkaed, aiapaneel, keevispaneel, paneelaaed, keevispaneel 3D, keevispaneel 2D
2D keevispaneelaed

Aiapostid

Kvaliteetse paneelaia võtmekohaks on korralikud postid, sest need on ka materjali hoidjaks. Nendeks valitakse harilikult nelikantpostid, mis on kuumtsingitud — see tagab kaitse nii sisemiselt kui väliselt. Kuumtsinkimisele on alternatiiviks PVC-ga katmine, mis on tavaliselt saadaval rohelise või pruunina, ent nagu ülal mainitud, on võimalus valida ka teise tooni kasuks. Muuhulgas pakuvad paljud tootjad poste koos plastikust otsakorkidega.

Aiaposte peaks koguse mõttes varuma alati ühe võrra paneelidest rohkem. Samuti peaks post paneelist olema poole meetri võrra kõrgem. On teada, et mida tihedamalt postid seada, seda tugevam ka piire saab olema. Postide vahe sõltub täpsemalt kinnitusklambri tüübist — keskeltläbi jääb see aga 2480-2520 mm ligi. 

Posti jämedus ja kõrgus tulenevad teie poolt valitud paneeli tüübist. Reeglina on nelikantpostide materjali paksus 1,5 või 2,0 mm ning pikkus vahemikus 1200-3000 mm. Ristlõike puhul on valik suur, aga populaarseks on 40 x 60/80/100 mm— siinkohal kasutatakse suurema ristlõikega poste aedadel, mis on üle 2500 mm.

Aiapostid fikseeritakse maapinda betooni abil. Nagu iga teisegi aiatüübi juures, algab kogu paigaldamise protsess piirde ala maha märgistamisega, milleks võib kasutada nööri. Augud tuleb puurida või kaevata 800-1200 mm sügavuselt ning seejärel täita betooniga. Samal ajal tuleb asetada reapostid 400-500 mm, ning värava omad vähemalt 1200 mm sügavusele. Selle protsessi vältel on suureks abiks vahelati ja loodi või nivelliiri kasutamine. 

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kinnitused

Kui postid on sirgelt maapinda betoneeritud on järg paneelide postidele kinnitamise juures, milleks kasutatakse spetsiaalseid klamberdetaile. Kindlasti peaks jälgima, et postid ja klambrid omavahel ühtiksid — kõige kindlam on need seetõttu hankida ühelt tootjalt.

Metallist või plastikust kinnitusklambrid aitavad võrkpaneelid juba paigaldatud aiapostidele kinnitada. Need detailid lubavad paneele 180-kraadiselt keerata ja reguleerida. Vajaminevate klambrite kogus ühele paneelile sõltub paneeli suurusest, ent üldjuhul kulub fikseerimiseks kolm kuni viis detailelementi. Kindlasti peaks otsustama kvaliteetse klambri kasuks, sest soodsama hinnalipikuga plastik võib külma korral kergemini praguneda ega talu niivõrd hästi ka koormust. 

Valida on tavaliselt U-klambri ning 3-osalise kinnitusklambri vahel. Sõltuvalt detaili tüübist paigaldatakse paneelid kas postide vahele või nende esiküljele, mis jääb aia sissepoole.

Kokkuvõte

Võrkpaneelil on hulganisti häid omadusi nagu ilmastikukindlus, hinnasõbralikkus ja kõrgendatud turvalisuse tagamine. Siia loetellu saab sama hästi lisada ka privaatsuse pakkumise, kui paigaldada paneelidele aialindid. Võimalik on aiapaneel valida ka erinevas värvuses, mis annab loomingulist mänguruumi.

Kuigi 2D ja 3D keevispaneelaiad on tavalisest võrkaiast pisut kallimad, on see siiski võrdlemisi soodne aiamaterjal. Et tagada kauakestev aed, ei piisa vaid kvaliteetsest paneelist — väga oluline on ka aiapostide täpne paigaldamine. Lisaks sellele on mõistlik soetada terve komplekt ühelt tootjalt, et tooted omavahel kindla peale ühtiksid. 

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge