+ Lisa oma töö      

Lõkkeplatsi ehituse ABC

05. juuni 2024 Hange.ee
Tagasi
Lõkkeplatsi ehitus, lõkkeplatsi ehituse ABC, ehituse ABC, ABC ehituses, lõkkeala ehitamine, lõkkeplatsi ehitamine, lõkkeplats
Lõkkeplats koduaias annab võimaluse mõnusalt aega veeta

Soojade suveõhtute ootuses tasub mõelda, kuidas luua oma aeda meeldiv koht pere ja sõpradega aja veetmiseks. Terrass ja varjualune on vaid mõned üksikud loogilised valikud, kuid miks mitte ehitada aeda hoopis oma isiklik lõkkeplats. Kui aias on ruumi piisavalt ning soovid nautida elavat tuld ja meenutada õdusaid hetki puhkusereisidest loodusesse, siis on lõkkeplats ilmselt sinu jaoks õige valik. Et tulemus saaks igati ootuspärane tasub aga ehitust hoolikalt planeerida. Nii on kindel, et lõkkeplatsist tagaaias saab tõeliselt tänuväärne puhkekoht.

Tee kindlaks, kas aias on lõkkeplatsile piisavalt ruumi

Esimese asjana tasub läbi mõelda, kas aias on piisavalt ruumi lõkkeplatsi rajamiseks. Lisaks vabale murupinnale tuleks siinkohal läbi lugeda ka tuleohutuseeskirjad. Näiteks alla meetrise läbimõõduga lõkkekoha tohib püstitada hoonetest minimaalselt 8 m kaugusele, seega peaksid kindlaks tegema, ega sinu või naabri ehitisi plaanitud kohas sellesse raadiusesse ei jää. Takistuseks võib saada ka väike puukuur kinnistu servas, seega mõõda vahemaad hoolega üle. Samuti tasub tiheasustuses alati ühendust võtta kohaliku omavalitsusega, kes oskab nõu anda, millised on sinu elukohas tuletegemise nõuded. Selliselt väldid võimalikke hilisemaid eriarvamusi näiteks naabritega.

Leia lõkkeplatsi ehitaja - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Tee plaan

Kui oled kindlaks teinud, et lõkkeplatsi ehitamisele takistusi ei ole, siis järgmisena joonista paberile plaan, mis kajastab sinu visiooni. Mõtle läbi kui palju vajad lõkke ümber istumisruumi ning kas soovid platsi ümber istutada ka taimi. Õigete taimede valikuga võid luua lõkkeplatsi, mis iseloomustab just sinu lemmikuid puhkekohti: olgu selleks siis rand, männimets või alpiniit. Kuna plats asub majast kaugemal ja liiklus nende vahel võib kujuneda tihedaks, siis tasub mõelda ka lõkkeni kulgeva aiatee rajamisele.

Lõkkeplatsi ehitus, lõkkeplatsi ehituse ABC, ehituse ABC, ABC ehituses, lõkkeala ehitamine, lõkkeplatsi ehitamine, lõkkeplats
Mõtle läbi kui palju vajad lõkke ümber istumisruumi ning kas soovid platsi ümber istutada ka taimi

Pane paika mõõdud

Mõõtude paika panemiseks on mõistlik neid mitte kohe paberile panna, vaid minna aeda ja näiteks vaiade ja nööri abil plats piiritleda. Seeläbi näed kuidas valitud asukoht muu aias asetsevaga kokku sobib ja saad reaalsuses tunnetada, kas olemasolev ala võimaldab lõkkeplatsile lisada kõike mida soovisid.  Mõistlik oleks tulevane lõkkeala enne visualiseerimisprotsessi kõigest kõrvalisest puhastada, ning seejärel võid märkida maha ka lõkke asukoha. Kui oled veel kahe-vahel ja visualiseerimine ei ole sinu tugevaim külg, siis leia paar tooli, istu tulevasele platsile ning mõtle kõik pisiasjad ruumi tunnetades läbi.

Alles siis, kui oled plaani detailides kindel, võta oma aeda rajatud vaiadest-nööridest piirete järgi täpsed mõõdud ja kanna plaan koos nendega paberile. Mõõtmises tasub olla väga täpne, kuna nende abil saad planeerida kulutusi vajalikele ehitusmaterjalidele, ning kui palkad töid tegema professionaalsed ehitajad, saavad nad samuti nende mõõtude järgi oma tööd teha.

Lõkkeplatsi ehitus, lõkkeplatsi ehituse ABC, ehituse ABC, ABC ehituses, lõkkeala ehitamine, lõkkeplatsi ehitamine, lõkkeplats
Hubane õhtu lõkkeplatsi ääres on garanteeritud

Ettevalmistustööd platsi ehitamiseks

Veel enne, kui saad hakkata lõkkeplatsi üles ehitama, tuleb selle asukohast mullakamar ära koorida ja platsialune pind ära tasandada. Alustada tuleks muidugi eelnevalt kokku lepitud mõõtude maha märkimisest ja kaevetöid tuleks teostada piiride suhtes võimalikult täpselt. Kui tegemist on nelinurkse platsiga, võid piirid ära märkida näiteks pikkade lauajuppidega, kuid ümarate vormide puhul tuleks kasutada värvilist spreivärvi. See võib olla kogu protsessi üks aeganõudvamaid ja raskemaid osasid, kuid ebatasasel platsil ei ole hiljem kindlasti meeldiv istuda ja ka visuaalselt jätab tasane plats kenama mulje.

Lõkkeplatsi ehitus, lõkkeplatsi ehituse ABC, ehituse ABC, ABC ehituses, lõkkeala ehitamine, lõkkeplatsi ehitamine, lõkkeplats
Enne platsi ladumist või täitmist tuleb kaevatud ala piiritleda kividest laotud äärisega, või peenrapiirdega ja selle põhi katta geotekstiiliga

Platsi ehitamine

Enne platsi ladumist või täitmist tuleb kaevatud ala piiritleda kividest laotud äärisega või peenrapiirdega ja selle põhi katta geotekstiiliga. Nii on tagatud, et taimkate ei hakka lähiajal tuleohtlikus tsoonis kasvama ning ka täitematerjal püsib kenasti paigas. Lõkkeplatsi ehitamiseks võid kasutada erinevaid materjale ja põhimõtteliselt kehtib vaid üks reegel – see materjal peab olema tulekindel. Nii sobivadki platsi ehituseks kõiksugused kivid, mida saab platsile laduda, kuid aluse võib täita ka soovitud fraktsioonis killustikuga. Kui lõkkeplatsi mõte oli imiteerida rannaala, siis sobib siin hästi täitmiseks ka liiv. Pea vaid meeles, et kui otsustad täitmiseks kasutada kruusa või liiva, siis tuleks vähemalt lõkkeaseme alla laduda kindlalt paigal seisevad kivid.

Leia lõkkeplatsi ehitaja - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Vali välja lõkkease

Kui plats on valmis tuleb sellele lisada veel lõkkease, mis põlevaid puid kenasti enda sees hoiab ja ei lase tulel ümbrusesse levida. Tuleaset valides ei ole vahet, kas ehitad selle tulekindlatest kividest ise või ostad valmis anuma. Tähtis on vaid, et see oleks piisavalt kõrge hoidmaks puid, kuid ka piisavalt madal, et lõkke ümber viibijad tuld näeksid. Kui plaanid lõkkeõhtutel muuhulgas grillida, siis lõkkeaseme välja valimisel mõtle ka sellele, kuidas kohandub grillrest või -vardad.

Lisa mugavus ja ilu

Funktsionaalsuse mõttes on tegelikult plats lõkkeaseme lisamisega valmis, kuid et selle ääres mõnusaid õhtuid veeta, tuleks veel lõkke äärde lisada istumiseks ja asjade toetamiseks mugav aiamööbel. Kui soovisid oma platsile isikupära lisada põnevate taimedega, siis võid nüüd ka need lõkkeplatsi ümber istutada.

Loe ka: "6 praktilist nõuannet, kuidas luua hubane ajaveetmiskoht oma koduaeda."

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge