+ Lisa oma töö      

Kuidas planeerida pistikupesasid erinevatesse ruumidesse?

22. mai 2023 Hange.ee
Tagasi
elektripistikud, elektripistikute paigaldamine, kuidas paigaldada pistikuid, pistikute planeerimine, stepslid

Kui oled uut maja ehitamas või otsustanud renoveerimisprojekti ette võtta, millega kaasneb uue elektrisüsteemi rajamine, on oluline läbi mõelda, kuhu ja kui palju elektripistikuid paigaldada. Kuigi algselt võib tunduda, et elektripistikute planeerimisse ei ole mõtet liialt süveneda ja kõige lihtsam on jätta elektrikule vabad käed, on tegelikult korraliku plaani koostamine äärmiselt oluline samm.

Kui pistikupesasid on piisavalt ja need asuvad praktilistes kohtades, loob see märkimisväärselt puhtama ja esteetilisema interjööri ning väheneb vajadus kasutada pikendusjuhtmeid. Lisaks sellele, et pikendusjuhtmed ei ole esteetiliselt kuigi meeldivad, võivad nad vale kasutamise korral muutuda ka ohtlikuks. Järgnevalt jagame nõuandeid, mida tuleks silmas pidada erinevates ruumides pistikupesade planeerimisel.

Elutuba

Kuna elutuba on enamasti suur ruum tasub sinna pistikupesasid planeerides lähtuda põhimõttest, et need võiksid asuda vähemalt kõigis ruumi nurkades ja pika seina puhul tasub neid lisada ka keskele.

Kui kavatsed seina äärde paigutada suuri mööbliesemeid nagu diivan või sektsioonkapp, on oluline enne pistikupesade paigutamist arvestada mööbli asukohaga. Arvesta ka, et kui mööbel jääb ruumi nurka või seina keskpunkti, tasuks paigaldada pistikud nende külgedele.

Kindlasti tasub oma elutoas läbi mõelda telekanurga asukoht ja planeerida sinna rohkelt pistikupesasid, et kõik vajalikud seadmed oleks võimalik ühendada. Kui plaanid televiisori kinnitada otse seinale on selles etapis võimalik elektripistiku koht viia mugavalt seinale, nii et tulevikus jääb see kenasti teleka varju.

teleka taha paigutatud pistikud, televiisor, elektripistikud, elektripistikute paigaldamine, kuidas paigaldada pistikuid, pistikute planeerimine, stepslid
Elektripistik on mõistlik paigaldada televiisori taha, sest nii ei jää seinale looklevaid elektrijuhtmeid.

Juhul kui elutoa istumisala on planeeritud keset tuba võib kaaluda klapiga suletavate pistikupesade lisamist diivani või -laua lähedale põrandasse. Nii saab kõiki seadmeid vajadusel mugavalt puhkealal laadida.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kindlasti tasub elutoas mõelda ka sellele, kuidas on plaanis tulevikus jõulude ajal tuba kaunistada. Kui näed oma visioonis elektrilisi jõuluküünlaid ja valguskette, siis paiguta vajalikesse kohtadesse, näiteks akna kõrvale või toanurka kus saab seisma kuusk, selleks otstarbeks vajalikud pistikupesad. Seejuures on mõistlik kasutada selleks lülitiga pistikuid, mis teevad valguslahenduste sisse- ja välja lülitamise äärmiselt mugavaks.

põrandapistik, süvistatav elektripistik, põrandasse paigaldatud elektripistik
Põrandasse paigaldatav pistik on mugav lahendus ruumi keskele, sest see võimaldab diskreetset ja mugavat ligipääsu elektrivarustusele ilma põrandal looklevate juhtmeteta.

Köök

Võrreldes teiste eluruumidega kasutatakse köögis kasutatakse tavaliselt kõige rohkem erinevaid elektriseadmeid. Seega pistikupesade hulk selles ruumis peaks olema toiduvalmistamist nautivas majapidamises muljetavaldav. Kindlasti tuleb köögis läbi mõelda see, kuhu plaanid paigutada seadmed, mis vajavad töötamiseks suuremat elektrivõimsust nagu näiteks ahjud, veekeedukann, boiler ja külmkapp. Seda selleks, et elektrik saaks elektrikaablid paigaldada vastavalt seadmete võimsusele selliselt, mis võimaldab neil vajadusel üheaegselt töötada ilma kaitsmeid välja löömata

Elektriahjul, külmkapil ja pliidil võiks seejuures kindlasti olla eraldi väljavõtt, mis vajadusel jääb köögikappide taha. Eraldi pistikupesa on kindlasti vaja ka kubule, kuna see asub enamasti kõrgel seinal. Pistikupesasid lisa köögis kindlasti terve köögipinna ulatuses. Ja kui on plaanis paigaldada köögisaar tasub ka selle juurde luua võimalus elektriseadmete ühendamiseks. Kuna toiduvalmistamiseks on köögikappide all enamasti valgust vähe, tuleb läbi mõelda, kas soovid nende alla lisada led-valgustuse ning vajadusel paigalda kappide alla nende tarvis pistikupesad.

köögi elektripistikud, elektripistikute paigaldamine, kuidas paigaldada pistikuid, pistikute planeerimine, stepslid
Köök on koht, kuhu paiknevad majapidamise kõige võimsamad elektriseadmed, seega on elektripistikuid paigaldades oluline arvestada ka seadmete koguvõimsusega.

Kontor

Kui planeeritavas elamises saab olema kodukontor on selles ruumis on kõige tähtsam, et piisaval hulgal pistikupesasid saaks paigaldatud töölaua vahetusse lähedusse. Kui lauda ei plaanita paigutada akna ette või keset tuba on kõige mugavam, kui need asuvad seinal üleval pool lauapinda. Nii ei ole vaja seadme ühendamiseks vaja laua alla pugeda.

Vannituba

Vannitoas on vaja pistikupesade paigaldamisel läbi mõelda, et nende kasutamine oleks turvaline, sest vesi ja elekter ei käi teadupärast hästi kokku. Seepärast ära planeeri ühtegi pistikut liiga lähedale vannile või kraanikausile ja arvesta, et märjas ruumis peaksid nii pistikud kui ka valgustid olema vähemalt kaitseklassiga IP44. Mõtle hoolega läbi, kus elektrilisi seadmeid kõige suurema tõenäosusega kasutad. Nii saab minimeerida ohtu, mis võib tekkida, kui pikad juhtmed looklevad näiteks üle kraanikausi. Eraldi pistikud tuleb kindlasti planeerida energianäljastele seadmetele nagu pesumasinale, kuivatile ja boilerile.

Vannitoas on oluline tagada elektriseadmete kasutamise turvalisus, seepärast tuleb pistikupesad paigutada järgides ohutusstandardeid.

Magamistoad

Magamistoas on lisaks tavapärastele seinal asetsevatele pistikupesadele vaja lisada need ka voodi ja öökapi kõrvale. Seepärast tuleks enne elektritöödega alustamist esmalt välja mõelda voodi asukoht. Voodi kõrvale paigaldatavad pistikupesad paigalda kindlasti kapi pinnast üles poole. Kuna moodsast riidekapis on enamasti kasutusmugavust lisav led-valgustus, siis ära unusta lisada sobivasse asukohta elektriühendust ka selle jaoks.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Õueala

Kui planeerid pistikupesasid majja, mille juurde kuulub ka õueala, tuleks neid lisada koheselt ka majast välja. Elektriseadmete kasutamise võimalus peaks olema igal maja küljel ja terrassidel. Ilmastikukindlad pistikupesad võimaldavad nii maja ümbruses mugavalt kasutada erinevaid elektrilisi tööriistu ning seadmeid. Kui plaanid talvel maja kaunistada elektriliste valguskettidega tuleb neil planeeri ka toiteallikas.

Loe ka: Elektritööde puhul alusta projektist

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge