+ Lisa oma töö      

Elektrikaablite paigaldus ABC

15. märts 2022 Hange.ee
Tagasi
elektrijuhtmete paigaldus, elektrikaablite paigaldus, elektrijuhtmestik, paigaldus

Elektrikaablite- ja juhtmete paigaldus sõltub suuresti materjalist, kuhu need kinnitatakse ja ruumist, kus need paiknevad. Paigaldustööd erinevad näiteks tuleohtlikes, niisketes, märgades, kuivades ja eriotstarbelistes ruumides nagu näiteks saunas ja vannitoas.

Elektritööde ja kaablite paigaldamise puhul peab järgima ohutusnõudeid ja veenduma, et töö oleks tehtud korrektselt. Millest alustada ja kas elektrikaablite paigaldust tasub oma kodus ise kodus ette võtta, või tasuks koheselt kaasata professionaal?

Elektriplaan

Igasuguste elektripaigaldiste tegemiseks peab olema ka eelnevalt koostatud plaan. Mitme kaabliplaani ühendamisel saab koostada ka elektriprojekti. Plaani koostamisel peab arvestama päris mitme asjaoluga. Paika peab panema näiteks lülitus- ja kaitseseadmete paigalduskohad ja koostama skeemi, mis näitab sisendi ja tarbija vahelise kaabli paigaldamist. Juhtmestiku plaanil on esindatud näiteks pistikupesade, lampide, lülitite ning elektrikilbi asukoht.

Kaablite valimine

Elektrikaablite paigalduse juures on väga tähtis ka õigete kaablite kasutamine. Kaablite maailm on aga väga kirju ja erinevate hoonete ning vajaduste jaoks on loodud vastavad kaablid. Kui tekib küsimus, et millise ristlõikega kaablit peaks kasutama siis tuleks tutvuda kaablite koormustabeliga, mille leiate näiteks siit või pöörduda koheselt spetsialist poole.

Millega arvestada elektrikaablite pinnapealsel paigaldusel?

Kõigepealt peaks selgeks tegema, mis on pinnapealne paigaldus. See on elektrijuhtmete, kaablite või seadmete paigaldamine lae- või seinapindadele nii, et lõpptulemus jääb nähtavale. Sellise paigalduse puhul peitub võti teostusviisil. Kena tulemuse saavutamiseks peab paigaldamise korralikult läbi mõtlema , et juhtmed ei ristuks. Lisaks tuleb seadmete paigaldamisel arvesse võtta ka paigalduskõrgus ja asetusega, et lõpptulemus jääks korrektne ning ühtne. Nii kaablid, juhtmed ja ka nende kinnitusvahendid on reeglina valged, kuid neid saadaval on ka teistes värvitoonides.

Kinnitusvahendite vahekaugus oleneb juhtme- või kaablitüübist ja mõjutavad tegurid on ka ristlõikepindala ja paigaldussuund. Keskmiselt on see 15-25 cm ning lakke paigaldamisel jäetakse kohati isegi väiksem vahe. Arvestama peab ka sellega, et poolile või rullile keritud juhe tuleb enne paigaldamist ka sirgeks tõmmata, sest muidu võib hiljem selguda, et näiliselt sirge juhe pole seinal ikkagi päris sirge. Juhtmete lakke paigaldamisel peaks kinnitama need konstruktsioonidega samasuunaliselt liistude või vuukide lähedusse. Elektrikaablite seinapealse paigalduse puhul tasub hoida lood käeulatuses.

Esimese sammuna paigaldustööde puhul peaks paika panema elektriseadmete asukohad ja juhtmete vedamisjooned. Paigaldustöid peaks ette võtma pigem peale paigalduspinna lõppviimistlemist, vastasel korral peab lihtsalt rohkem vaeva nägema ja on rohkem aspekte, mis võivad valesti minna. Kõik tapeeditavad pinnad peaks samuti enne paigaldamist ära tapeetima.

Muidugi ei tasu unustada ka mehhaanilist kaitset. Need kaablid ja juhtmed, mis vajavad kaitset, tuleb paigaldada piisavalt tugevasse kaitsetorusse või karbikusse.

Pinnapealsel paigaldusel mängib suurt rolli ka aluspinna materjal. Selleks, et tulemus jääks esteetiline ja mis kõige tähtsam ka ohutu, tuleks kaasata asjatundja, kes on kursis kõigi ohutusnõuete ja reeglitega, mida peab kaablite ja juhtmete paigaldamisel teadma.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Süvistatud paigaldus - millega arvestada?

Süvistatud paigaldusega saab juhtmeid ja kaableid paigaldada näiteks betoon- ja palkkonstruktsioonidesse ning ka paneelidesse ja müüritud seinakonstruktsioonidesse. Kuna iga paigalduskoht vajab ka kindlat süsteemi ning oskusi, peaks kindlasti võtma ühendust professionaaliga, kes oskab kas juhendada või teostada töö kiiresti ja asjalikult Sinu eest.

Juhtmete lisaseadmed

Kõige viimasena saab paigaldada pistikupesad, lülitid, termostaadid jms. Nende paigalduskarbid kinnitatakse seina kahe etapi vahel, enne lõplikku viimistlust.

Kutsu appi asjatundja!

Seaduse järgi võib tavainimene vahetada kodumasinaid ja elektripirne, kontrollida voolu pinget, demonteerida elektrijuhtmeid ning seadmeid. Ülejäänud tööd tuleks seega jätta asjatundja kätesse. Oluline oleks üldpildis mõista, mida kohale kutsutud professionaal teeb. Kui plaanida elektritöid ise teha siis tasub käsi külge panna vaid siis, kui oled oma oskustes ja teadmistes piisavalt kindel ning omad ka varasemat kogemust.

Mida vältida elektrijuhtmete paigaldamisel?

  • Esimene viga, mida tuleks vältida on vale suurusega juhtme kasutamine, sest vale voolutugevusega juhe võib tekitada ülekuumenemise või visata kaitsme välja.
  • Teine eksimus, millest peaks eemale hoidma, on ilma harukarbita ühenduste tegemine, sest harukarbid on vajalikud kaitsmiseks kahjustuste eest.
  • Vältida tuleks juhtmete liiga lühikeseks lõikamist, sest nende hilisem ühendamine võib osutuda keeruliseks.
  • Pinnapealsete kaablite puhul ei tohiks unustada ka nende kaitsmist, seda saab teha näiteks karbikute või toruga.
  • Karbikute puhul ei tohiks pakkida liiga palju juhtmeid kokku ning vältida lahtiseid pistikupesi ning ühendusi, sest need võivad olla tuleohtlikud.

Kui kaasad elektrijuhtmete paigaldamisse asjatundja, ei pea sa muidugi nende vigade pärast muretsema, sest abiline teab täpselt, kuidas ja mida teha. Seetõttu on elektritööde puhul on mõistlik kaasata asjatundja, sest nii saad olla kindel tulemuse ohutuses ja korrektsuses. Nii säästad ka enda närve ja aega!

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge