+ Lisa oma töö      

Vintskap ja uuk ABC

17. märts 2023 Hange.ee
Tagasi
vintskap, vintskapp, vintskapi ehitamine, mis on vitskap, katusetööd, katuseuuk, uugiaken

Vintskap ja uuk on kaks väljaehitist, mida on kasutatud sajandeid ja millel on oluline roll hoonete katusetarindites. Nende kahe väljaehitise sarnasused ja erinevused on tekitanud segadust ning terminid on kohati kasutusel sünonüümidena. Järgnevas loos räägime lähemalt nimetatud väljaehitiste erinevustest, omadustest, tüüpidest, ehituse põhitõdedest  ja sellest kuidas nende funktsioonid on aja vältel muutunud.

Mis on vintskap?

Vintskap on maja viilust või katusest väljapoole eenduv ehituskonstruktsiooni osa. Sellel on aken ja kas kumer, sadul- või viilkatus. Vintskapi nimetus tuleneb selle ajaloolisest funktsioonist, mil keriti vintsi abil kaupa aknast sisse. Maja fassaadil oli nimelt luukaken, kust ulatus välja poom, mille abil tõmmati kaupa ja esemeid ülemisel korrusele. Seda on kutsutud ka pööninguaknaks, ent tegu pole pelgalt katuseaknaga. Vintskap hakkas levima keskajal - täpsemalt hilise gooti ja varajase renessanss ajastu vältel.

vintskap, vintskapp, vintskapi ehitamine, mis on vitskap, katusetööd
Vintskap on mõõtmetelt uugist suurem ja asetub hoone välisseinaga samas tasapinnas.

Mis on uuk?

Ka uuk tähendab kaldkatusest eenduvat akent, mil on omaette katus. See asub räästast katkestama katuse kelbaosal. Kuigi ka selle funktsioon on tuua ruumi valgust erineb ta vintskapist ja tavapärasest katuseaknast. Erinevatel ajastutel ehitatud hoonet puhul näeme uuki krohvitult ja vahel ka lausa kullatult ja mosaiigiga kaunistatult. See hakkas levima 16. sajandi Euroopas, eriti Inglismaal ja Prantsusmaal. Seal oli jõukamale klassile uuk peaaegu kohustuslik, mitte vaid paleede vaid ka klassikaliste hoonete puhul.

Kuigi esmalt oli uugil peamiselt dekoratiivne ja ventilatsiooni tagamise eesmärk, kasvas rahvastiku suurenemisega vajadus rohkemate eluruumide järele, mis suurendas katusekorterite kasutust.

uuk, pääsusilm kujuline uuk, katuseuuk, uukaken, uugi ehitus, poolkaare kujuga uuk
Uuk paikeneb reeglina räästast katkestamata katuse kelbaosal.

Mille poolest erinevad vintskap ja uuk?

Kuigi ajaloo ja arhitektuuri raamatud kasutavad uugi ja vintskapi termineid tihti sünonüümidena, on neil selge erisus. Arhitektide ja projekteerijate vaateväljast seisneb see peamiselt kahe väljaehitise suuruses ja katusel paiknemise osas. Nimelt esiteks on vintskap uugist suurem. Teiseks paikneb uuk reeglina räästast katkestamata katuse kelbaosal sellal kui vintskap katkestab räästa ja asetub maja välis- ja esiseinaga samasse tasapinda.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Vintskapi ja uugi omadused

 • Ventilatsioon - aitab tagada paremat õhuvahetust ja võimaldab tuulutada katusealust.
 • Lisavalgus - muudab ruumi valgusküllasemaks.
 • Lisaruum - madala kaldkatuse puhul suurendavad vintskapid ja uugid kasutuskõlbliku ruumi pinda. 
 • Lihtne paigaldus ja ehitamine - vintskapi ega uukide paigaldamine ei nõua reeglina kraanat.
 • Mugav kasutus - vertikaalse uugi ja vintskapi kasutamine on kaldu oleva katuseaknaga võrreldes sademete osas palju käepärasem ja kasutajasõbralikum.
 • Head soojusomadused - puidust alusraam ja kvaliteetne soojustus tagavad hea soojapidavuse .
 • Aknaklaas määrdub vähem võrreldes katuseaknaga.

Kuhu vintskap ja uuk sobivad?

Nii vintskap kui uuk sobivad hästi eri funktsioonidega majadele. Näiteks on nad ideaalsed renoveeritavatel eakamatel hoonetel, lisades romantilisust eramutele ning samal ajal praktilist väärtust tööstus-, äri- ja kontoriruumidele. Kui teie katusealune ruum seisab pimeda ja kasutuseta, siis väljaehitised toovad tuppa valgust ja ruumi, mida saab rakendada nii külaliste magamistoas, kontoris või ka laste mängutoas.

vintskapi ehitamine, vintskap, katusetööd, sarikad
Vintskapi ehitamine.

Vintskapi ehitusest

Tänapäeval on müügil ka tehases valmistoodetud vintskappe, mille paigaldamine aitab hoida aega kokku. Kõige mõistlikum on määrata vintskapi asukoht juba hoone projekteerimise faasis, ent seda on võimalik ehitada ka valminud maja katusesse. Sellisel juhul tuleks vintskapi akna kuju ja suuruse valimise juures lähtuda eelkõige katuse struktuurist nagu sarikate sammust. 

Populaarseim moodus on valmistada puidust konstruktsioon, seejärel soojustada tarind ja katta see mõlemalt poolt ehitusplaadi või mõne dekoratiivse kattematerjaliga. Lagi kaetakse mõne katusekatte materjaliga nagu näiteks katusekivi, -pleki, -sindlid või hoopis bituumen- või plastrulliga. Reeglina koosneb vintskap kahest katuseaknast, ent on olemas ka kolme aknaga versioone. Eestis on mõne tootja poolt müügil näiteks vintskapi ülemist osa metalliga kaetult nii mitteavatava kui ka avatava katuseaknana. Akna mõõtmed jäävad reeglina 80-115 x 120 cm vahemikku.

katuseuuk, uuk, uukaken, kolmnurkne uuk, uugi ehitamine. katusetööd
Kolmnurga kujuline katuseuuk.

Eri kujuga uugid ja vintskapid

Vintskappe ja uuke on olemas mitmesuguste kujudega — neid on nii järsu kui ka lameda kaldega katusele, nii kumera, kolm- kui ka nelinurkse kujuga.

 • Vintskappi saab paigaldada katustesse kaldega 35°-70°.
 • Kolmnurksed ja  ümmargused - selliseid struktuure projekteeritakse, et anda teatud ajastu hõngu, näiteks et järgida barokset stiili.
 • Poolkaare kujuga uuk - eraldi katusepinnata uukaken, mis on tuntud ka kui pääsusilma kujuga uukaken. 
 • Neljakandilised uugid- enamasti kas viil-, kelp- või pultkatusel. 
 • Uuk lamekatusel - tähendab, et katuse kallak jääb reeglina 5 kuni 15° vahemikku.
 • Uuk ühekorruselisel katusel - ristküliku või trapetsikujulise katuse kaldenurk on minimaalselt 15°. 

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kokkuvõtteks

Vintskap ja uukaken on olnud kasutusel sadu aastaid, küll aga on nende põhiülesanne ajas veidi muutunud. Kui varasemal ajal oli vintskapi peamine otstarve kauba ülemisele korrusele tõstmise lihtsustamine, ja uuk kui kõrgklassi majade dekoratiivseks elemendiks, siis peagi lisandusid sinna juurde ka ventilatsiooni, loomuliku valguse ja ruumi suurendamise funktsioonid.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge