+ Lisa oma töö      

Kuidas valida katuseakent?

15. juuli 2022 Hange.ee
Tagasi
katuseaken, katuseaknad, katuseakna valimine, katuseakna paigaldamine

Katuseaken on praktiline võimalus muuta ruum võimalikult valgusküllaseks ja avaraks. Millele võiks enne katuseakna soetamist mõelda? Millised valikud on olemas? Mis tagab võimalikult väikese soojuskao? Sellest kõigest lähemalt juba järgnevas artiklis.

Katuseakna võlu

Katuseakna eelis tavaakendega võrreldes on see, et nende läbi tuppa pääsev valgus on mitmekordne. Nimelt ei jää katuseaknale teiste hoonete fassaadid nii kergelt ette. Seega võib katuseakna paigaldamine muuta ka kõleda ja pimeda pööningu nauditavaks ja valgusküllaseks ruumiks. Kuidas aga valida see õige? Kellele ei tuleks tuttav ette aknaraam, mille kaudu kogu toasoojus kaob? See nähtus pole ainult ebapraktiline, vaid meie kliimavöötmes ka kulukas. Seetõttu on kõige olulisem küsimus, kuidas soetada mitte ainult mugav ja kena, vaid ka võimalikult soojapidav aknakomplekt?

katuseaknad, katuseaken, katusealune, pööning, katusekorter
Katuseaknad aitavad luua valgus- ja õhuküllase ruumi.

Millega peab katuseakna valikul arvestama?

Enne poodi tormamist ja toodetega tutvumist võiks endale esitada mõned küsimused. Kõigepealt tuleks analüüsida, kuhu akent on tarvis. Isegi väljaspool teie kinnisvara mängib rolli see, kas õues on vali, kuidas paiknevad ilmakaared ja milline saab olema vaade.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kui hoone asub lärmirohkes piirkonnas, tasub otsustada mürakindla lamineeritud klaasi kasuks. Peale heliisolatsiooni aitab sisemise klaasi lamineerimine muuta aknad ka löögikindlaks ja seeläbi turvalisemaks. 

Seejärel tasub veenduda ruumi mõõtmetes. On oluline määrata akna suurust nõnda, et tuba saaks piisavalt päevavalgust. Kehtib valem: klaasipind peaks moodustama põranda pindalast 10–15%. Et standardseks laekõrguseks on 2,5 m, siis võib keskmine katuseaken alata 1–1,4 m ja lõppeda ligikaudu 2 m kõrgusel.

Kui katuseakna otstarve on peale valgusallikaks olemise ka ilusa vaate pakkumine, siis tasub kõrgusmõõdud hoolikalt läbi mõelda. Küsige endalt, kas piisab sellest, kui välja näeb vaid seistes või võiks akna kõrgus alata põrandapinnast, et ka lamades saaks välja vaadata?

Millisesse ilmakaarde aken paigutada?

Ilmakaared on olulised. Selleks, et otsustada, kuhu suunda oma aken projekteerida, mõelge hoolikalt läbi ruumi otstarve ja see, millisel ajal ruumis aega veedate. Paigutades akna läänepoolsele küljele, saate tuppa pärastlõunase ja õhtuse päikese ning idasse asetades hommikupäikese.

Põhja poole jääva akna kaudu pääseb ruumi väikesem kogust peegeldunud valgust. Lõunateljelt sisenev valgushulk on suurim, ent ka väga intensiivne ja kontrastne. Et säästa end palavusest, tasub kindlasti paigaldada lõunaaknale päikesevarjud või vähemalt kardinad.

katuseakna ruloo, katuseakna kardin, katuseaken, katuseakna paigaldamine
Katuseakna ruloo aitab toa temperatuuri reguleerida ja pimendada või kaitsta võõraste pilkude eest.

Materjal

Reeglina valmistatakse katuseaknad PVC profiilist või immutatud puidust. Viimane on sageli kokku liimitud männist saadud lakitud laminaat. Puit võib olla nii süva- kui ka vaakum-immutatud. PVC ehk puitkonstruktsioon kaetud polüuretaankihiga jätab aga sileda ja plastilise valge viimistluse.

Kus millist varianti kasutada? See sõltub ruumi otstarbest. Kõrge õhuniiskustasemega tubadesse sobivad paremini polüuretaankattega raamid, mis on niiskuskindlamad. Sellised ruumid on nt köök või pesukuivatus- ja vannituba. Mujal teenivad ka puitaknaid teid väga hästi, eriti kui need on lakitud ja immutatud.

Seina- ja katusekalle

Aknatüübi valimisel on oluline ka katusekalle, millest sõltub akna asukoht ja paigutus. Näiteks kitsasse ja piklikusse tuppa, millel on madal katusekalle, sobib paremini, kui aknad jäävad paiknema võrdlemisi kõrgele ja need on piklikuma kujuga. Laiema toa ja kõrgema kalde puhul sobib paremini standardsem aknarida. Saadaval on spetsiaalsed aknad ka lamekatustele, näiteks akrüülist kuppelaken ja lameda või kumera klaasiga lamekatuseaknad.

katuseaken, katuseakna paigaldamine, katusekalle
Katuseakna asukoht sõltub oluliselt katusekaldest. Mida madalam on katusekalle seda kõrgemal peaks asuma katuseaken.

Käepide — kas üles või alla?

Akna valikul on oluline läbi mõelda, kas soovite akent avada ülemise või alumise käepidemega. Mõlemal on plussid ja miinused. Kui käepide jääb akna alumisse serva, siis võib mööbel käepidemeni ulatumisel ette jääda. Kui plaanite akna alumise serva kõrguseks jätta 1,3–1,5 m, siis võib alumine käepide aga mugavalt toimida. 

katuseakna käepide, katuseaken, katuseakna käepide
Katuseakna alumine käepide.

Ülemine käepide sobib kõige paremini põrandale lähemale ulatuvate akende puhul, kui akna alumise serva ja põranda vahe on alla meetri. Ülemise käepidemini jõudmine võib aga laste jaoks keeruliseks osutuda. 

Peale käsitsi avamise võimaluse on saadaval ka kaugjuhitavad mudelid. Mõned katuseaknad on hoopis mitteavatavad.

katuseakna käepide, katuseaken, katuseakna käepide
Katuseakna ülemine käepide.

Soojustusplokk ja soojapidavus

Katuseaken koosneb paljudest detailidest. Selle konstruktsioonielementide hulka kuuluvad näiteks tihendused, sulused, lengi-, (lükand)raami- ja klaasiprofiilid. Väga olulist rolli mängib aknaväline soojustusplokk. Selle funktsiooniks on jää ja külmasilla ennetamine katuseühendustes. Reeglina on plokk eelpaigaldatud ehk standardvarustuses olemas, ent kindlasti ära unusta selle olemasolu kontrollida. Ploki puudumisel on ka kvaliteetne ja hinnaline klaaspakett vähem tõhus.

Muidugi soovitatakse siinses kliimas valida kolmekordne klaaspakett, ent tegelikult pole klaasikihtide arv tähtsaim tegur soojapidavuse saavutamisel. Kõige olulisemaks näitajaks peetakse U-väärtust, mis ei sisalda endas vaid klaasi Ug-väärtust ehk soojusjuhtivust, vaid aitab paremini hinnata tervikpildi ehk konstruktsiooni täielikku soojapidavust.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Automaatika

Võimalik on soetada aknad, millesse on integreeritud tuulutus- ehk ventilatsiooniklapp. Õhufiltriga saab õhutada tube ka siis, kui aknad on kinni. Saadaval on ka pöördaknad ja vihmaanduriga komplektid.

Kokkuvõte

Katuseakende valik on lai. Selleks, et leida endale sobivaim variant, tuleb lähtuda toa omadustest nagu ruumi kuju, katusekalle, ilmakaared jms. Sõltuvalt toa otstarbest peaks läbi mõtlema eelistused materjalide, käepideme ja ventilatsiooni osas. Selleks, et leida soojapidav variant, tuleb põhjalikult tutvuda katuseakna mudeli soojustehniliste parameetritega. Kui aknakomplekt on soetatud, jääb üle vaid kvaliteetne paigaldustöö.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge