+ Lisa oma töö      

Ventilatsioonisüsteemi hooldamise ABC

13. aprill 2022 Hange.ee
Tagasi
ventilatsiooni puhastamine, ventilatsioonisüsteemi puhastamine, ventilatsioonisüsteemi hooldamine, ventilatsiooni hooldus

Ventilatsiooni eesmärk on tagada ruumides puhas õhk, piisav niiskus, õige temperatuur ja ka õhu liikumise kiirus. Järgnevas artiklis anname ülevaate: kuidas ventilatsioonisüsteemi hooldada, millised tööd selle juurde kuuluvad, kui tihti peaks ventilatsiooni puhastama ja kes peaks sellega tegelema?

Ventilatsioonisüsteemid on vajalikud, et säiliks pidev ja korralik õhuringlus. Õhu liikumise järgi eristatakse loomulikku ventilatsiooni ja sundventilatsiooni, mille puhul on vajalikud ka ventilaatorid. Ventilatsiooniseadmete õigeaegne hooldamine aitab kokku hoida raha ning pikendab seadmete eluiga. Unustada ei tohi sedagi, et õigeaegne hooldamine ja puhastamine aitab ennetada tulekahju levimist hoones ning likvideerib inimese tervisele ohtlikud mikroorganismid, rasva, tolmu ja hallituse. 

Ventilatsioonitööde kohta saab lisaks lugeda siit, sundventilatsiooni kohta leiad rohkem informatsiooni siit.

Millised tööd kuuluvad ventilatsioonisüsteemi hooldamise alla?

Ventilatsioonisüsteemi hooldamise alla kuulub üsna suur ports erinevaid töid. Kõige lihtsam on siinkohal kaasata asjatundja, kes teab täpselt, millised tööd vajavad tegemist ning kuidas ja mis järjekorras neid ette võtta. Sinna alla kuulub: torustike hooldus; elektriühenduste kontroll; välisrestide puhastus ja kontroll; värskeõhu kambrite puhastus ning kontroll; seadme klappide puhastus ja kontroll; rihmade pingutamine ning joondamine; filtrite kontroll ja vahetus; külmakaitseseadmete kontroll; soojusvahetite hooldus; ventilaatoriosade määrimine, puhastus ja hooldus; automaatika- ja mõõteseadmete kontroll; sisse- ja väljatõmbesüsteemide ventilaatorite ja mootorite hooldus; vee- või elektrikalorifeeride hooldus; sulgemisklappide hooldus ning kondensaadi äravoolu kontroll ja puhastamine. 

Ventilatsioonisüsteemide hoolduse alla kuuluvad ka tulekahju tekkimise vältimiseks vajalikud tegevused. Hooldustööde tegemisel peab samuti järgima tuleohutusnõudeid ning tuleb  juhinduda tootja poolt antud kasutusjuhendist.

Ventilatsiooni puhastamine

Ventilatsiooni puhastamine on ülimalt tähtis, sest sinna koguneb rasva, mustust, mikroorganisme ning baktereid. Puhastamata ventilatsioonisüsteem on ohtlik nii hoonele kui seal elavatele inimestele. Kõige efektiivsem on mehaaniline puhastus, mille käigus eemaldatakse rasv ja tolm süsteemi pinnalt kaasaegse tehnika abil.

Kõige suurem kogus rasva koguneb köögi ventilatsioonisüsteemi. Statistika näitab, et just köögiventilatsiooni mittepuhastamine on üks suurimaid tulekahjude tekkepõhjuseid. Selle puhastamine pole tähtis mitte ainult tuleohutuse eesmärgil. Aja jooksul võivad rasva, mustuse ja tolmu kogunemisel tekkida kahjulikud aurud, mis ei mõju inimese tervisele hästi.

Ventilatsiooni puhastamise vahele jätmine loob soodsa keskkonna hallituse tekkimiseks, mis on ohtlik inimese tervisele. Odavam ja lihtsam on ventilatsiooniseadet õigeaegselt hooldada kui lasta hiljem hallitust eemaldada. Meeles tasub pidada ka seda, et pelgalt korstnapühkijast ei piisa, sest nii ei saa likvideeritud kõik bakterid ega hallitus. Ühtlasi ei võimalda korstnapühkija tavapärased töövahendid eemaldada ventilatsioonist  rasva ja mustust. 

Ventilatsiooni puhastamiseks on vajalik spetsiaalne varustus ning töövõtted. Ventilatsiooniseadmete puhastamiseks peaks kindlasti kaasama asjatundja, kes tagab korraliku tulemuse ja ei kahjusta tööd tehes süsteeme või inimeste tervist.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kes peaks ventilatsioonisüsteemi hooldama?

Ventilatsioonisüsteemi hoolduse peaks ette võtma vaid vastava koolituse läbinud asjatundja, kellel on selle jaoks vajaminevad oskused ning vahendid. Kogenud abilise palkamisel võid olla kindel, et töö saab korrektselt ja kiiresti tehtud ning tulemus aitab nii pikendada ventilatsioonisüsteemi eluiga kui eemaldada inimese tervist kahjustavad tegurid, näiteks hallituse ja tolmu. Ventilatsioonisüsteemi puhastust ning hooldust tehes peab järgima ka Eestis kehtivaid seadusi ning Päästeameti poolt kehtestatud tuleohutuse nõudeid.

Kui tihti peaks ventilatsiooni puhastust ning hooldust teostama?

Ventilatsiooniseadmete tootjate soovituste järgi peaks ventilatsiooni puhastama vähemalt kord 2-3 aasta jooksul. See kehtib tavatingimustes, kus pole igapäevaselt liigselt tolmu, mustust ning rasva ehk kodudes  ja ka  kontorites. Liiga harv puhastamine on ohtlik, sest ventilatsioonikanalitesse koguneb tolm, mis võib tulekahju esinemisel olla väga ohtlik ning aitab tulel hoones kiiremini levida.

Lisaks ventilatsiooni korrektsele puhastamisele peab aeg-ajalt puhastama ja kontrollima ka kalorifeeri ehk ventilatsiooniseadme elektrilist küttekeha. Õigeaegne hooldus aitab ka raha kokku hoida, sest nii kulub ventilatsiooniseadmele vähem filtreid. Arvestama peab ka sellega, et filtreid peab samuti õigeaegselt vahetama, sest vastasel juhul võib ventilatsiooniseade vajada remonti või lausa välja vahetamist. Meeles tasub pidada sedagi, et ventilatsiooni puhastamine on kohustuslik ning Päästeametil on õigus selle nõude täitmist kontrollida.

Kokkuvõte

Ventilatsioonisüsteemi hoolduse alla liigitub palju erinevaid töid alates torustike hooldusest kuni elektriühenduste kontrollini, mis kõik vajavad vastavaid teadmisi ja oskusi. Unustada ei tohi, et ventilatsiooni puhastus on kohustuslik ning seda tuleks teostada vähemalt iga 2-3 aasta tagant. Ventilatsiooni puhastamata jätmine võib hoones elavatele inimestele põhjustada nii terviseprobleeme kui suuri rahalisi väljaminekuid. Lisaks tekitab puhastamata süsteem tuleohtliku olukorra ning tulekahju tekkimisel soodustab tule levimist. Nende tööde puhul peaks kindlasti palkama asjatundja, kes oskab probleemile professionaalselt läheneda ning tagab kvaliteetse tulemuse.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge