+ Lisa oma töö      

Hallitus - kuidas ennetada ja tõrjuda?

01. aprill 2024 Hange.ee
Tagasi
Hallitus kodus, hallitus, hallitusetõrje, kuidas ennetada hallitust
Hallitus akende ääres

Pahatihti võib märgata siseruumide välisseinade nurkades halli kirmet – jah, tegemist on hallitusega, mis ohustab nii hoonet kui ka majaelanike tervist. Just seetõttu tuleb teha kõik, et välistada kodus hallituse tekkimist ning kui see juba on näitanud ilmumise märke, tuleb teha kõik , et kiiremas korras sellest vabaneda.

Hallituse ennetamine kodus on tähtis tagamaks tervislik elukeskkond. Hallitusseened, need salakavalad mikroorganismid, levivad niisketes tingimustes, tuues kaasa terviseriske nagu allergiad, hingamisteede haigused ja astma. Seega on ülioluline võtta kasutusele ennetavaid meetmeid hallituse tekkimise vältimiseks eluruumides.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Miks hallitus tekib?

Hallituse tekkepõhjuseid on mitmeid ent tavaliselt tekib hallitus tuppa kõrge niiskustaseme ja halva ventilatsiooni tõttu. Kui niiskus ruumis on liiga kõrge, hakkab see kondenseeruma jahedamatel pindadel, nagu seinad ja aknad. See loob omakorda sobiva keskkonna hallituse kasvuks.

Hea kasvupinnas hallituse tekkimiseks on talvel, mil on niiöelda täiuslik torm. Paljudel vanematel eluruumidel puudub ventilatsioon ja puuraamidega akende puhul oli arvestatud, et ventileerimine toimub läbi mitte väga tiheda akna. Nüüd, mil aknad on vahetatud energiasäästlike pakettakende vastu, ei toimu enam akende kaudu loomuliku õhuvahetust. Samal ajal koguneb elamisse aga niiskust. Kas teadsite, et ainuüksi üks täiskasvanud inimene eraldab ööpäevas hingamise ja higistamise kaudu 0.5 kuni 1 liitrit vett. Pere peale saame juba muljetavaldava koguse õhus olevat vett ja kui siia lisada veel toidutegemine ja pesemine, siis on ilmselge, et ruumi niiskuse sisaldus on üsna kõrge. Kui seda niiskust ruumist välja ei juhita, siis on keskkond hallituse tekkeks juba loodud.

Niiskus, niiskuse tekkimine klaasidele, vähene õhutamine, puudulik ventilatsioon, õhuniiskuse suurenemine
Oluline on kõrvaldada võimalikud lekked ja näiteks aknalaudadele tekkinud kondensatsioon

Ideaalis peaks kodusisene õhuniiskus olema 30–50% vahel ja selle vähendamise võtmesõnaks on korralik toimiv ventilatsioon, sest talvel ülemäära tubasid ei tuulutata. Samuti on oluline kõrvaldada võimalikud lekked ja näiteks aknalaudadele tekkinud kondensatsioon. Kontrollige regulaarselt torustikku, aknaid ja katust, et välistada võimalikke veekahjustuste allikad. Juhul kui niiskuskahjustused on juba tekkinud, eemaldage lekked viivitamatult.

Loe ka, vundamendi niiskuskahjustustest siit.

Kui kodus on ventilatsioonsüsteem olemas, siis võib niiskuse kogunemine alguse saada ka kehvast või ebapiisavast ventilatsioonist. Erititähtis on see köögis, majapidamisruumis ja vannitoas, kus niiskustase on üldjuhul kõrgem. Kodu ventilatsioonisüsteemi regulaarne puhastamine on oluline, et tagada hea õhukvaliteet ja vähendada tolmu ning allergeenide hulka. 

tolm, puhastamata ventilatsiooniseadmed, ventilatsioon, puhastustööd, ventilatsioonitööd, mustus ventilatsioonisüsteemis, ventilatsioonisüsteemide puhastus
Ventilatsioonisüsteemide puhastamine on äärmiselt oluline

Üks hallituse põhjustajatest on välisseinte külmasillad, kus seina sisepinna temperatuur langeb alla ümbritseva pinna temperatuuri. Kui soe ja niiske õhk ruumi sees puutub kokku külma seina pinnaga, jahutab see õhku, vähendades selle võimet niiskust hoida. See toob kaasa kondenseerumise – veeaur muutub vedelaks veeks seina pinnal, mis omakorda loob ideaalse keskkonna hallituse kasvuks. Samal põhjusel tekib hallitus ka akende ümbrusesse, kui akende põsed pole soojustatult korralikult. Akende ja uste müüjad rõhutavad seetõttu, et sa võid soetada kallid ja energiasäästlikud aknad, kuid kui nad on ebakvaliteetselt paigaldatud, siis suurt kasu pole loota.

Hallituse tõrje

Hallituse tekkimisel tuleb hakata tegelema juurpõhjuse eemaldamisega – kas ventilatsioonisüsteemi rajamisega, seinte soojustamisega jne. Kuid kuna hallitus ohustab koduomanike tervist, tuleb hallitust ka jooksvalt eemaldada. Juba tekkinud väikeste hallitusalade puhul võib kasutada segu valgendist ja veest. Ka peroksiid, äädikas ning sidrun- ja boorhape võivad efektiivselt toimida. Sobiv segu tuleb pihustada probleemsele pinnale ning hõõruda nuustikuga. Ära ei tohi unustada enda kaitset tugevate kemikaalide eest - kasuta kummikindaid ja maski. Peale hallituse eemaldust peab piirkonda regulaarselt jälgima, sest hallitus võib tulla tagasi, kui leke/probleem pole piisavalt efektiivselt parandatud. Suuremate või keerukamate hallitus probleemide puhul kasuta professionaalset puhastusteenust.


Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö
Hallituse tõrje, hallituse tõrjumine, desinfitseeriv puhastus, regulaarne puhastamine, kodu puhtus, kodu puhastamine, puhastusteenused
Regulaarne ruumide puhastamine aitab ennetada hallituse teket

Pindade, eriti vannitoa ja köögi regulaarne puhastamine, aitab samuti vältida hallituse teket. Kasutage niiskuse ja hallituse vastaseid puhastusvahendeid, eriti piirkondades, kuhu vesi koguneb nt. kraanikausi ümbrus. Lisaks vältige vaipkatete kasutamist niisketes ruumides, nagu vannitoad ja keldrid, kuna need võivad niiskust kinni hoida.

Hallituse ennetamine nõuab järjepidevat tähelepanu oma kodu niiskustasemele, õhuringlusele ja puhtusele. Õige niiskuse kontroll, efektiivne ventilatsioon ja regulaarne puhastamine aitavad luua tervisliku keskkonna, vähendades hallituse kasvu ohtu. Oluline on tegutseda kohe, kui märkate niiskuse probleeme või hallituse märke, et tagada oma kodu puhtus ja ohutus tervisele.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge