+ Lisa oma töö      

Talvised probleemid kodus: jäätunud aknalauad. Mida selle vastu ette võtta?

13. veebruar 2024 Hange.ee
Tagasi
Jäätunud aknalauad, jäätunud aknad, jääväljad aknalaual
Jäätunud aknalauad, jäätunud aknad, jääväljad aknalaual

Käesolev karm talv on paljudele koduomanikele olnud väljakutseterohke – külmuvad torud, õhksoojuspumbad ei toimi korralikult, elektrikatkestused paned löögi alla majade küttesüsteemid ning samuti tuleb tegeleda nähtusega, kus aknalauad muutuvad liuväljadeks ja seda sõna otseses mõttes. Seekord jagame korteriomaniku Sandri kogemust ja õppetunde. 

Sander oli perega aastavahetusel mitmeid päevi kodust ära ning kui lõpuks koju tuldi, avanes magamistoa aknalaul ehmatav vaatepilt – kogu aknalaud oli jäätunud. Jäävälja oli seal tekitanud aknalauale valgunud kondensvesi ning koduomanikul tekkis mõistagi küsimus – kuidas sellist olukorda edaspidi vältida?

Antud juhul oli põhjuseks nö täiuslik torm. Perekond lahkus kodust ajal, mil välistemperatuur langes väga madalale. Tulenevalt sellest, et kedagi koju ei jäänud, keerati kinni toas olev ventilatsiooniklapp, kardin tõmmati akna ette, mis takistas soojuse jõudmist aknalaule. Magamistuba on tänu kehvale välisseina soojustusele ka üks jahedamaid ruume, siis tulemuseks oligi kahju sündinud.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Mis põhjustavad akende „higistamise“?

Üheks põhjuseks on klaaspaketi halb soojapidavus ja koduomanik möönis, et antud klaaspaketi näol on tegemist aastakümneid vana lahendusega, mis ilmselgelt ei vasta tänapäeva nõuetele. Ventilatsiooniklapp toas oli suletud ja seega aitas kondensatsiooni tekkimisele kaasa ka ruumis olev kõrge niiskushulk.

Teadupärast põhjustab ülekütmine kuiva õhku ja madalat õhuniiskust, alakütmine aga liigset õhuniiskust, seega kuna eelmainitud tuba oli jahedam, oli seal ka suurem niiskus. Nagu öeldud, tõmbas perekond kodust lahkudes kardinad alla. Kuid ka see oli viga, sest seetõttu ei jõudnud vaba õhuliikumine akna klaasipinnani ning tulemus oligi käes.

Mida siit tuleviku tarbeks meelde jätta?

  • Ruumid peavad olema korralikult tuulutatud, et vältida kõrget niiskusesisaldust. Vajadusel tuleb välja ehitada ventilatsioonisüsteem;

  • Aknaid ei tohi katta paksude kardinate või ruloode taha. Kui seda teha, siis tuleb jätta kardina või ruloo ja aknalaua vahele vähemalt ca 20 cm vahe, et õhk pääseks kardina või ruloo ja akna vahele;

  • Ruumis peaks olema temperatuur vähemalt +20 kraadi; 

  • Kehva soojapidavusega aknad tasuks välja vahetada piisava soojapidavusega toodete vastu.


    Tagantjärele targana on pererahvas praegu nii käitunud. Ruumi ventileeritakse hoolikalt ning eriti külmadel päevadel köetakse ruumi lisakütteallikaga. Seetõttu on praeguseks akendelt kondensvesi kadunud, kuid tulevikuprobleemide vältimiseks peab pererahvas  plaani kevadel vahetada kevadel välja ka aknapakett.

    Vanemad teated:

    Vaata kõiki

    Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

    Sulge