+ Lisa oma töö      

Sundventilatsioon ABC

31. märts 2022 Hange.ee
Tagasi
sundventilatsiooni paigaldamine, ventilatsioonisüsteem, sundventilatsioon, ventilatsiooni probleemid, ventilatsiooni paigaldamine, ventilatsioonitööd

Korralik ja pidev õhuvahetus on vajalik selleks, et ruumis oleks puhas ja värske õhk ning inimese tervisele ja heaolule poleks ohtu. Üsna tavaline on vanematest kortermajadest leida loomuliku ventilatsiooniga õhuvahetust. See tähendab seda, et õhk liigub korterisse seinte- ja akendekonstruktsioonides olevate avade kaudu ning välja suunatakse  see köögis ja vannitoas olevate lõõride abil. Sellise lahenduse puhul on ka ette tulnud juhtumeid, kus õhuvahetus hakkab liikuma tagurpidi. 

Kahjuks ei toimi vanemates kortermajades ventilatsioon alati plaanipäraselt.  Nende ühised väljatõmbe kanalid aitavad kaasa nii viiruste levimisele kui kannavad edasi ka söögi tegemisel tekkinud lõhna. Lisaks eritub elutegevuse käigus ruumidesse keemilisi aineid, hapnikusisaldus väheneb ja ühtlasi suureneb nii süsihappegaasi, tolmu, veeauru ja ka mikroobide hulk. Need on ka peamised põhjused, miks igas kodus peaks olema korralik õhuvahetus ja kaasaegsed ventilatsioonisüsteemid. Mehaaniliste ventilatsioonisüsteemide puhul ei pea enam muretsema õhu levimise pärast ühest korterist teise või ebapiisava õhuvahetuse pärast eramus. Järgnevalt anname ülevaate, kuidas tagada oma kodus piisav õhuringlus ning mis on sundventilatsioon. Loe ka: Ventilatsioonitööde ABC

Mis on sundventilatsioon?

Sundventilatsioon kujutab endast süsteemi, kus on mehaaniline sissepuhe ja väljatõmme. Sundventilatsiooni tagamiseks on vaja ka ventilatsiooniagregaati, mis sisaldab kas plaat või rootor tüüpi soojusvahetit, eel ning järelkütet, juhtimisautomaatikat ja nii välja- kui ka sissetõmbel filtriplokki. Unustada ei tohiks ka köögi pliidikubu ja igas toas eraldi reguleeritavat õhuvahetust.

Sundventilatsioon tagab siseruumides kvaliteetse õhu ning võimaldab reguleerida sissepuhke ja väljatõmbe tugevust. Lisaks sellele reguleerivad mõned seadmed ka ringleva õhu temperatuuri.

Sundventilatsioon võib olla ka lihtne ehk hoonel on värskeõhuklapid (fresh-klappidena) seintes või aknaraamides ja väljatõmme on korraldatud ventilaatorite abil, mis paiknevad väljatõmbe lõõrides. Seda lahendust kasutati pigem kümmekond aastat tagasi ja selle suurimaks miinuseks olid suurenenud küttearved. Tänapäeval on kõikides süsteemides toimunud edasihüpe ning kasutusel olevad ventilatsiooniagregaadid on oluliselt võimekamad.

Sundventilatsiooni agregaadid

Sundventilatsiooni agregaate jagatakse kahkes: plaatsoojusvahetiga ja rootorsoojusvahetiga agregaatideks. Plaatsoojusvahetiga seadmed sobivad hästi korteritesse, eramutesse ning ka väiksematesse kontoritesse. Selliste seadmete puhul on soojustagastuse efektiivsus umbes 60 % ning uuemate seadmete puhul on see lausa kuni 85%. Seadmete hinnad algavad 1000 eurost.

Rootorsoojusvahetiga agregaadid on mõeldud eelkõige suuremate õhukoguste puhul ning hinnad algavad 1500 eurost. Olenevalt tootjast küündib seadme efektiivsus soojatagastusel kuni 85 %. 

Seadme valimisel tuleks kindlasti võrrelda erinevate tootjate agregaate ning valida enda vajadustele parim, õhuhulga välja arvutamine aitab ka kindlasti valikut teha. Kui Sa pole kindel, kuidas seadet valida, võta ühendust asjatundjaga, kes oskab sulle soovitada parimat lahendust.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Sundventilatsioon korteris

Korteris oleva sundventilatsiooni agregaadi puhul tekib võimalus ise ventilatsiooni tugevust reguleerida, kuid varjuküljeks on see, et korteriomanik peab ise vahetama filtreid ning tegelema seadme hooldamisega. Seda probleemi ei teki, kui majas on ühine ventilatsiooniseade, sest agregaadi hooldamise tagab majahaldur. Ühise ventilatsiooniseadme puhul peab leppima ühtse õhuvahetuse režiimiga ja korteripõhiselt sisekliimat reguleerida ei saa.

Kaasaegsete ventilatsiooniseadmete eeliseks on ka see, et õhku, mis sisse puhutakse,  on võimalik soojendada väljatõmmatava soojuse arvelt. See aitab hoida küttekulud kontrolli all ja tagab ka ühtlase temperatuuri terves elamises. Võrreldes teiste lahendustega, ei kandu korterisse ka õuest liigset müra ja puhastusfiltrid püüavad kinni välisõhus lendleva tolmu ja saaste. Korrektse sundventilatsiooni puhul on korteris tagatud puhas õhk. Sundventilatsiooni puhul on kõige tähtsam seadmete korrektne paigaldus ja projekt. Unustada ei tohi ka õigeaegset filtri vahetust ning seadme hooldust.

Sundventilatsioon eramus

Maja sisekliimaga peaks hakkama tegelema samal ajal, kui on käsil selle projekteerimine ning dokumentide ettevalmistamine. Sundventilatsiooni projekteerimiseks ja paigaldamiseks tuleb esmalt vaadata läbi eramu dokumentatsioon ning seejärel vastavalt finantsvõimalustele ja vajadustele valida sobiv seade. Kindlasti peaks kaasama selle sammu puhul ka asjatundja, kes oskab paika panna vajalikud lahendused ja paigaldada ning vajadusel ka valida sobiva seadme. 

Ventilatsioon rajamine renoveerimise käigus

Kui soovid renoveerimise käigus rajada sundventilatsiooni, peaks kaasama asjatundja juba enne lammutamise protsessi, sest see annab abilisele parema ülevaate. See aitab teha tõhusaid muudatusi, mis pikemas perspektiivis parandavad hoone õhuvahetust ning sisekliimat.

Arvestama peab kindlasti sellega, et vanemates hoonetes kasutatakse loomulikku ventilatsiooni, ehk sise- ja välisõhu temperatuuride vahe aitab panna õhu ringlema. Siseõhk, mis on kergem ja soojem, kerkib üles ning liigub lõõride kaudu korstnast välja. Lisaks ventilatsioonisüsteemidele peab mõnel juhul ka õhu parema liikumise nimel muutma ruumiplaneeringut. Kõige kindlam on kaasata spetsialist, kes tagab korraliku tulemuse ja sujuva protsessi.

Kokkuvõtteks

Korralik õhuringlus on väga tähtis puhta õhu ja inimeste tervise nimel. Sundventilatsiooni projekteerimine ja paigaldamine erinevad olenevalt hoone mahust ning ka kasutusalast. Sundventilatsiooni agregaate saab jagada kaheks: plaatsoojusvahetiga ja rootorsoojusvahetiga agregaatideks, nende vahe seisneb õhuhulga suuruses, mida nad suudavad ringlema panna ning ka ühtlasel temperatuuril hoida. Arvestada tuleks ka sellega, et ventilatsioonisüsteemide rajamine peaks käima käsikäes hoone projekteerimise või renoveerimisega ning ilma eelneva kogemuseta peaks kaasama ka professionaali. 

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge