Korista köögiviljad ja surnud taimeosad
Esmalt on oluline puhastada kõik peenrad eelmise hooaja jäänustest, eriti nendest köögiviljadest, mis ei talvitu hästi ning võivad juba esimeste öökülma korral hukkuda. Mõned külmakindlamad köögiviljad, nagu lehtkapsas, porgand, porrulauk ja teised, võivad muidugi alles jääda, kuid tuleb meeles pidada, et kui maa külmub või lumekiht pakseneb, võib nende kättesaamine muutuda võimatuks.
Seejärel eemalda köögiviljapeenardelt kõik maapealsed taimeosad. Kui avastad neilt mõne haigustunnuse, pane nad komposti hulka vaid juhul, kui oled kindel, et sinu kompostris tõuseb temperatuur piisavalt kõrgele taimehaiguste hävitamiseks. Ära unusta ka oma lillepeenarde hooldamist. Eemalda närbunud üheaastased ilutaimed ning lõika tagasi püsililled. Kui püsikute maapealsed osad on kuivanult endiselt kaunid, terved ja piisavalt tugevad, et talve niiskuse ja lumekoormuse all püsida, võid neid julgelt dekoratiivsel eesmärgil talveaia kaunistusena alles jätta.
Eemalda kastmisvoolikud
Kui kasutasid suveperioodil taimede kastmiseks automaatseid kastmistarvikuid, tuleks need enne külmakraadide saabumist peenardelt kokku koguda, kuivatada ja ladustada talvehooajaks mõnda kuiva ruumi. Isegi kui peenardele laotatud imbtorud mõne talve õues üle elavad, siis lühendab selline hoiustamine tunduvalt nende eluiga.
Kaeva ja kobesta
Kui peenrad on kõigest üleliigsest puhastatud, on mõistlik need läbi kaevata. Kui püsikute vahel ruum on piiratud tuleks pinnast kobestada. Selle tegevusega muudad mulla struktuuri õhurikkamaks ja tagad parema vee liikumise, mis parandab taime juurte tervist. Lisaks saad kätte ennast mullakamaras peitvad püsiumbrohtude juured.
Kaevamiseks võid kasutada spetsiaalset mullaharki, mis võimaldab umbrohtude juured terviklikumalt kätte saada, kuna ei lõika neid läbi, nagu labidas. Sügisel kaevamise suur eelis on see, et siin ei ole oluline, kui muld jääb peenardele suurte kamakatena. Lumi ja vihm aitavad sellisel juhul mullapinna kevadeks kenasti ära siluda.
Korrasta peenarde servad
Sügisel on mõistlik kõik peenarde servad spetsiaalse peenraserva lõikuri abil korda teha. Nii saad eemaldada kõik umbrohud, mis on ümbritsevalt muruplatsilt alustanud invasiooni kultuurtaimede vahele. Kuna antud töö eesmärgiks on umbrohtu peenralt eemale hoida, siis lisaks sellele, et lõikad lõikuri abil peenra serva sirgelt läbi, eemalda selle abil kallutades ka veidi mulda istutusala servast, nii et kahe ala vahele jääks väike kraavike.
Kata peenrad koposti ja multšiga
Kui soovid järgmisel aastal peenralt head saaki saada või rohket lilleilu nautida, siis tasub mulla viljakuse parandamiseks sügisel puhastatud ja läbi kaevatud peenar kompostiga katta ja seejärel multšida. Multšiks võid lisaks puukoortele kasutada ka näiteks põhku või puulehti. Sügisel peenart kompostiga kattes ei ole seda vaja maasse kaevata, kuna sademed ja lumesulamisvesi teevad selle töö ise sinu eest ära.
Kata või kaeva välja külmaõrnad püsikud
Külmaõrnad püsikud, nagu näiteks roosid ja viinapuud, tuleks enne talviste suurte miinuskraadide saabumist katta, eriti lumevaese talve korral. Siiski ei tohiks sellega liialt kiirustada ja on mõistlik oodata, kuni miinuskraadid muutuvad püsivateks. Taimede katmiseks saab kasutada spetsiaalset pakasekangast, kuid väga tõhus on ka nende turba, komposti või puulehtedega multšimine. Teisalt, külmaõrnad püsikud, näiteks gladioolid, daaliad ja kannad, tuleks peale esimest öökülma peenrast välja kaevata ning viia talvituma jahedasse ja kuiva ruumi.
Istuta sibullilli
Kui aias on lillepeenraid, kus kevadisi õitsejad puuduvad või neid on vähe, siis ära jäta neid selleks perioodiks mannetult tühjaks, vaid istuta nende vahele sibullilli. Sibullillede istutamiseks on õige aeg just sügisel ja mitmeid neist saab istutada kuni maa külmumiseni.
Külva vahekultuure
Nendele peenardele, mida plaanid taimede kasvatamiseks kasutada alles suvel, on mõistlik sügisel külvata talvituvaid vahekultuure. Need taimed ei ole mõeldud saagi saamiseks, kuid aitavad säilitada mullas toitaineid ja saavad hiljem kasvatatavatele kultuurtaimedele haljasväetiseks. Lisaks aitab vahekultuuride külv hoida umbrohtusid paremini kontrolli all.
Külva köögiviljaseemneid
Aia kõige päikesepaistelisematele köögiviljapeenardele võid peale mullapinna puhastamist ja kobestamist teha sügiskülvid. Näiteks porgandi, tilli, lehtsalati või redise seemneid võib külvata juba sügisel. Nii saate varase saagi ning sügisel külvatud taimed on tavaliselt ka vastupidavamad. Samamoodi võib sügisel külvata ka mitmeid lilleseemneid, mis vajavad idanemiseks läbi külmumise.
Selleks külva seemned otse mulda ja kata need õhukese kompostikihiga. Osade taimede puhul pead siiski arvestama, et kui kevadel taimed kasvama on hakanud, võib olla vaja neid ootamatult suurte miinuskraadide korral katta.
Loe ka: Milliseid sügisel silmailu pakkuvaid taimi aeda istutada?