+ Lisa oma töö      

Peenarde sügishooldus: 9 praktilist näpunäidet

29. september 2023 Hange.ee
Tagasi
peenarde sügishooldus, taimede sügishooldus, aiahooldus, külmakaitse taimedele, aia ettevalmistamine talveks, peenrad

Sügisesed peenarde hooldustööd tagavad püsitaimede hea talvitumise, aitavad ära hoida taimehaiguste levikut ja mis kõige parem – annavad järgmisel kevadel algavale aiandushooajale suurepärase stardipositsiooni. Kuigi mõned tööd selles loetelus võiksid teoreetiliselt edasi lükata kevadesse, on need mõistlikum teha juba sügisel. See säästab kevadel märkimisväärselt aega ja võimaldab keskenduda uue kasvuperioodi algusele, mitte hooldustöödele.

Korista köögiviljad ja surnud taimeosad

Esmalt on oluline puhastada kõik peenrad eelmise hooaja jäänustest, eriti nendest köögiviljadest, mis ei talvitu hästi ning võivad juba esimeste öökülma korral hukkuda. Mõned külmakindlamad köögiviljad, nagu lehtkapsas, porgand, porrulauk ja teised, võivad muidugi alles jääda, kuid tuleb meeles pidada, et kui maa külmub või lumekiht pakseneb, võib nende kättesaamine muutuda võimatuks.

Seejärel eemalda köögiviljapeenardelt kõik maapealsed taimeosad. Kui avastad neilt mõne haigustunnuse, pane nad komposti hulka vaid juhul, kui oled kindel, et sinu kompostris tõuseb temperatuur piisavalt kõrgele taimehaiguste hävitamiseks. Ära unusta ka oma lillepeenarde hooldamist. Eemalda närbunud üheaastased ilutaimed ning lõika tagasi püsililled. Kui püsikute maapealsed osad on kuivanult endiselt kaunid, terved ja piisavalt tugevad, et talve niiskuse ja lumekoormuse all püsida, võid neid julgelt dekoratiivsel eesmärgil talveaia kaunistusena alles jätta.

püsilillede lõikamine, sügis, taimede sügishooldus, aiahooldus, külmakaitse taimedele, aia ettevalmistamine talveks, peenrad
Püsilillede lõikamine on oluline sügisene aiatöö, mis aitab säilitada teie aia taimede tervist ja valmistada neid talveks ette.

Eemalda kastmisvoolikud

Kui kasutasid suveperioodil taimede kastmiseks automaatseid kastmistarvikuid, tuleks need enne külmakraadide saabumist peenardelt kokku koguda, kuivatada ja ladustada talvehooajaks mõnda kuiva ruumi. Isegi kui peenardele laotatud imbtorud mõne talve õues üle elavad, siis lühendab selline hoiustamine tunduvalt nende eluiga.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kaeva ja kobesta

Kui peenrad on kõigest üleliigsest puhastatud, on mõistlik need läbi kaevata. Kui püsikute vahel ruum on piiratud tuleks pinnast kobestada. Selle tegevusega muudad mulla struktuuri õhurikkamaks ja tagad parema vee liikumise, mis parandab taime juurte tervist. Lisaks saad kätte ennast mullakamaras peitvad püsiumbrohtude juured.

Kaevamiseks võid kasutada spetsiaalset mullaharki, mis võimaldab umbrohtude juured terviklikumalt kätte saada, kuna ei lõika neid läbi, nagu labidas. Sügisel kaevamise suur eelis on see, et siin ei ole oluline, kui muld jääb peenardele suurte kamakatena. Lumi ja vihm aitavad sellisel juhul mullapinna kevadeks kenasti ära siluda.

Korrasta peenarde servad

Sügisel on mõistlik kõik peenarde servad spetsiaalse peenraserva lõikuri abil korda teha. Nii saad eemaldada kõik umbrohud, mis on ümbritsevalt muruplatsilt alustanud invasiooni kultuurtaimede vahele. Kuna antud töö eesmärgiks on umbrohtu peenralt eemale hoida, siis lisaks sellele, et lõikad lõikuri abil peenra serva sirgelt läbi, eemalda selle abil kallutades ka veidi mulda istutusala servast, nii et kahe ala vahele jääks väike kraavike.


peenraserva lõikur, umbrohu eemaldamine, peenaraserva lõikamine, aia hooldus, peenra hooldus
Peenraserva lõikuri abil saab hooldada peenarde servi ja hoida umbrohud kontrolli all.

Kata peenrad koposti ja multšiga

Kui soovid järgmisel aastal peenralt head saaki saada või rohket lilleilu nautida, siis tasub mulla viljakuse parandamiseks sügisel puhastatud ja läbi kaevatud peenar kompostiga katta ja seejärel multšida. Multšiks võid lisaks puukoortele kasutada ka näiteks põhku või puulehti. Sügisel peenart kompostiga kattes ei ole seda vaja maasse kaevata, kuna sademed ja lumesulamisvesi teevad selle töö ise sinu eest ära.  

Kata või kaeva välja külmaõrnad püsikud

Külmaõrnad püsikud, nagu näiteks roosid ja viinapuud, tuleks enne talviste suurte miinuskraadide saabumist katta, eriti lumevaese talve korral. Siiski ei tohiks sellega liialt kiirustada ja on mõistlik oodata, kuni miinuskraadid muutuvad püsivateks. Taimede katmiseks saab kasutada spetsiaalset pakasekangast, kuid väga tõhus on ka nende turba, komposti või puulehtedega multšimine. Teisalt, külmaõrnad püsikud, näiteks gladioolid, daaliad ja kannad, tuleks peale esimest öökülma peenrast välja kaevata ning viia talvituma jahedasse ja kuiva ruumi.

katetega kaetud püsitaimed, külmakartlikud taimed, külmaõrnad püsikud, külmakaitse taimedele
Külmaõrnad püsikud tuleb enne pakase saabumist katta või viia talvituma jahedasse kuiva ruumi.

Istuta sibullilli

Kui aias on lillepeenraid, kus kevadisi õitsejad puuduvad või neid on vähe, siis ära jäta neid selleks perioodiks mannetult tühjaks, vaid istuta nende vahele sibullilli. Sibullillede istutamiseks on õige aeg just sügisel ja mitmeid neist saab istutada kuni maa külmumiseni.

tulbisibulate istutamine, sibullillede istutamine, kevadised õitsevad lilled, kevadõitsejad
Tulbisibulad tasub istutada sügisel umbes 10 cm sügavusele ja umbes 1,5 kuud enne maapinna külmumist.

Külva vahekultuure

Nendele peenardele, mida plaanid taimede kasvatamiseks kasutada alles suvel, on mõistlik sügisel külvata talvituvaid vahekultuure. Need taimed ei ole mõeldud saagi saamiseks, kuid aitavad säilitada mullas toitaineid ja saavad hiljem kasvatatavatele kultuurtaimedele haljasväetiseks. Lisaks aitab vahekultuuride külv hoida umbrohtusid paremini kontrolli all.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Külva köögiviljaseemneid

Aia kõige päikesepaistelisematele köögiviljapeenardele võid peale mullapinna puhastamist ja kobestamist teha sügiskülvid. Näiteks porgandi, tilli, lehtsalati või redise seemneid võib külvata juba sügisel. Nii saate varase saagi ning sügisel külvatud taimed on tavaliselt ka vastupidavamad. Samamoodi võib sügisel külvata ka mitmeid lilleseemneid, mis vajavad idanemiseks läbi külmumise.

Selleks külva seemned otse mulda ja kata need õhukese kompostikihiga. Osade taimede puhul pead siiski arvestama, et kui kevadel taimed kasvama on hakanud, võib olla vaja neid ootamatult suurte miinuskraadide korral katta.

Loe ka: Milliseid sügisel silmailu pakkuvaid taimi aeda istutada?

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge