+ Lisa oma töö      

Milliseid sügisel silmailu pakkuvaid taimi aeda istutada?

01. oktoober 2022 Hange.ee
Tagasi
sügislilled, sügis, sügislillede istutamine, öökülm, värvilised lilled, päevlill, kanarbik, sügisese aia rajamine

Tihti keskendutakse aiailu loomisel peamiselt kevadistele esimestele õitsejatele ja lopsakale suvisele õitemöllule. Tark aiaomanik mõtleb aga oma aia kujundamisel ka värvikirevale sügisperioodile. Aeda õigete taimede istutamisel võib juhtuda, et sügisene aed aasta lõikes hoopis kõige pilkupüüdvamaks perioodiks kujuneb. 

Sellise aia kujundamine on jälle küllaltki keeruline ülesanne, kuna enamasti istutatakse taimed aeda kevadel ja varasuvel, mil nende sügisesest ilust veel mingit aimu ei pruugi olla. Nii võib mõni sügisene kaunitar aasta esimeses pooles täiesti ilmetu välja näha ja tema tõelist olemust oskavad hinnata vaid need, kel vajalikud kogemused või korralik eeltöö tehtud on. 

Seega enne kui hakkad pidama plaani kuidas oma aiast sügisene imedemaa teha, mõtle väga hoolega läbi millised taimed selleks sobivad ning tee huvitavatele liikidele ja sortidele enne välja valimist põhjalik taustauuring. Juhul kui tunned, et jääd siinkohal hätta, kaalu kindlasti ka aiakujundaja abi kasutamist, kuna tema ülesanne ongi just sellistele detailidele tähelepanu pöörata: nii võid kindel olla, et sinu aed näeb aastaringselt imeline välja ja ka sügis oma värvidega ei jää sinu maja hoovis tähelepanuta.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Öökülmadeni õitsevad püsikud ja suvelilled

Õigete taimede lillepeenrasse istutamisel ei juhtu seda, et pärast esimesi öökülmasid kogu õiteilu aiast järsku kadunud on. Mitmed hilissügisesed õitsejad jätkavad oma kaunite värvidega meie rõõmustamist isegi pärast härmatiseküllaseid hommikuid ja nii mõnigi värviline lilleõis võibki alles sellise jäise katte all tõeliselt kaunis välja näha.

Seega hoolitse, et sinu püsilillepeenras oleks teiste lemmikute vahel esindatud ka mõned hilised õitsejad. Sellisteks külmas kliimas vastupidavateks püsikuteks on näiteks päevakübarad, heleeniumid, kukeharjad ning juba vanadest taluaedadest tuttavad sügisastrid ja lõhislehised päevakübarad ehk talijorjenid. Mõned teised kaunid õitsejad võivad õigeaegse tagasilõikuse korral sind hilissügisel juba teist korda oma kaunite õievärvidega rõõmustada. Selliste lillede hulka kuuluvad näiteks faasseni naistenõges ja kaunid roosisordid.

Juhul, kui armastad oma aia peenardesse lisada ka üheaastaseid lilli, siis ära siinkohal samuti unusta ära lähtuda põhimõttest, et õiteilu võiksid erinevat liiki lilled pakkuda varakevadest hilissügiseni. Tänuväärseteks suvelilledeks, kes õitsevad vapralt kuni külmadeni välja, on näiteks astrid, saialilled, kosmosed ja igasse kõrguskategooriasse kuuluvad päevalilled.

päevalill, sügislilled
Päevalilled kõrguvad üle teiste taimede ja annavad aiale värvi kuni hilisssügiseni.

Värvikireva lehestikuga põõsad ja puud

Kui suvises põõsa- ja puude rindes domineerivad enamuses rohelised toonid, siis sügisel peale esimesi öökülmasid muutub pilt kardinaalselt. Ka eelnevalt teiste omataoliste vahel täiesti ilmetuna näiv lehestik, võib talve lähenedes muutuda eriliselt silmapaistvaks ja värviliseks ning oma uue ja uhkema välimusega võivad üllatada ka need taimed, mille suvine värvuski juba omaette vaatamisväärsus oli. 

Imeliseks valikuks on näiteks erinevad vahtra ja kikkapuu sordid, kuid silmapaistvaks muutuvad ka maitsvaid marju andvad arooniad ja mustikad. Seevastu suvelgi silmapaistev Thunbergi kukerpuu näiteks vahetab oma värvi sügisel mõnikord veelgi uhkema vastu välja.

Puude ja põõsaste aeda valimisel tasub mõelda, milliseid värve seal sügisel näha soovid. Valikus on punased, oranžid, kollased ja isegi violetsed toonid koos kõigi oma varjunditega. Päris täpselt ei anna tulevast sügisvärvi enamasti välja selgitada, kuna mõnel määral oleneb see ka kasvupinnase iseloommust ja konkreetse sügise ilmastikust. Kuid üldise värvigamma saab siiski päris täpselt paika panna. Sobita kokku ja istuta gruppidena erinevat sügistooni lehtpuid- ja põõsaid ning seal, kus värvikirevusega on oht liiale minna, istuta sekka mõni igihaljas okaspuu, mis oma kohaloluga paraja annuse mahedust kaasa toob.

Ära unusta, et ka lehtpuu hekk, mille oma krundi piirile istutad võib õigesti valides olla sügisene vaatamisväärsus. Nii muutub läikiva tuhkpuu või ka tiivulise kikkapuu rohetav hekk sügise saabudes kaunilt leekivaks piirdeks. Kui istutad seinte ja aiapiirete katmiseks nende äärde mõne ronitaime, siis võid arvestada, et mõne aasta pärast muutub sügise saabudes metsviinapuude või tobiväätidega kaetud sein kaunilt värvikirevaks.

puud, põõsad, sügis, sügistaimed
Puude ja põõsaste aeda valimisel tasub mõelda, milliseid värve seal sügisel näha soovid.

Pilkupüüdvad marjad

Nii mõnigi puu- ja põõsas võib meid sügise saabudes rõõmustada lisaks kaunile lehestikule ka kenade punaste, oranžide või mustade marjadega. Lisaks silmailule võivad mõned neist ka täiesti söödavad olla ja isegi kui sa ise neist lugu ei oska pidada, naudivad neid toidulaua koomale tõmbudes mitmed aeda külastavad linnuliigid. Nii võivad silmailu ja kõhutäidet aiaelanikele ning selle külalistele pakkuda mitmed pihlaka ja aroonia sordid. Eriti marjarikastel aastatel võib juhtuda, et kaunilt punetavad pihlamarjad kaunistavad sinu aeda veel siiski, kui esimene lumi on maha sadanud ja lehed ammu oma positsioonilt lahkunud.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kanarbikuaed

Leia oma aias koht kauni kanarbikuaia rajamiseks. Selline aed on oma täies ilus just sügisel ja kaunist õiteilu saad nautida lumikatte saabumiseni. Tänapäeval on saadaval väga erinevates toonides kanarbikusorte, nii et seda, millest kaunis peenar kokku kombineerida on laialdaselt saadaval. Selleks, et kevadine kanarbikupeenar ilmetu välja ei näeks, võid nende vahele istutada madalakasvulisi ja kompaktseid eri tooni okaspuid.

kanarbik, kanarbiku aed, sügis, kanarbike istutamine, sügislilled,
Kanarbike istutamine.

Sügis istutuskastides

Kui suvised amplililled ja istutuskonteinerites kasvanud suvelilled on oma aja ära elanud, ära jäta terrassi ja majaesist tühjaks, vaid asenda need sügiseste alternatiividega. Hilissügisesse istutuskasti sobivad hästi eerikad, kanarbikud, talihali ja krüsanteemid. Arvesta vaid, et kui tahad näiteks eerikatega istutusnõu terveks talveks majaesist kaunistama jätta, siis peab see olema materjalist, mis miinuskraadidele vastu peab. Ja ära unusta vaatamata niisketele sügisilmadele konteineritesse istutatud taimi kasta, nii võib sul õnnestuda potti istutatud kanarbikutaimest kevadeni rõõmu tunda. 

Loe ka: https://www.hange.ee/blogi/loodussobraliku-aia-rajamine/

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge