+ Lisa oma töö      

Lipumasti valimine ja paigaldus – mida teada?

23. august 2022 Hange.ee
Tagasi
lipumast, lipupost, lipumasti valik, lipumasti paigaldamine, klaasfiibrist lipumast, puidust lipumast, metallist lipumast, kuidas valida lipumasti

Kui otsid midagi, mis kaunistaks õueala, ning ühtlasi väljendaks sinu uhkust oma rahvuse ja riigi üle, on lipumasti püstitamine koduõuele just õige mõte. Enne sellise silmapaistva elemendi püstitamist koduaeda tasuks aga põhjalikult läbi mõelda, milline lõpptulemus välja hakkab nägema, sest kvaliteetne lipumast jääb oma kohale pererahvast rõõmustama pikkadeks aastateks.

Materjal

Kõige levinum materjal lipumastide valmistamiseks on klaasfiiber. Selle põhilisteks eeliseks teiste valikute ees on tema kerge kaal ja ilmastikukindlus, mis tähendab, et see ei roosteta ega paisu niiskuse mõjul. Samuti on selline mast põhimõtteliselt hooldusvaba ja püsib kena terve oma eluaja. Klaasfiibrist lipumaste valmistatakse vaid teatud kõrguseni ja kui soovitakse püstitada mitmekümnemeetriseid maste, siis tuleb valida metallist mast. Metallist mast vajab aga soliidse väljanägemise säilitamiseks aegajalt üle värvimist.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kolmanda variandina on võimalik lipumast valmistada puidust. Selliseid maste just väga paljud suured tootjad ei valmista ja seega on ka nende hind võrreldes klaasplastist ja metallist mastidega tunduvalt kõrgem. Samas võib puidust mast olla mõne maamaja juurde ainuõige valik ja tööstuslikult toodetud puitmastid on oma hinda ka väärt, kuna on valmistatud eesmärgiga saavutada maksimaalne võimalik vastupidavus. 

Hinnatundlikumad puitmasti huvilised võivad selle põhimõtteliselt ka ise valmistada. Sellisel juhul on vaja lihtsalt metsast otsida üks äärmiselt sirge ja peenike kuusk või mänd, millel eemaldatakse enne kuivama jätmist oksad ja koor.

Kuivanud tulevast lipumasti töödeldakse soovi korral mõne puitu kaitsva õliga. Sellise masti värvimine ei ole väga otstarbekas, kuna sellisel juhul kaotab puit oma naturaalse väljanägemise. Antud lipumast näeb mõne talumajapidamise juures kindlasti väga kena ja autentne välja ning tema ainsateks miinusteks saavadki raskem hooldamine ja võrreldes teiste variantidega lühem eluiga.

Värv

Kõige levinumad on valged lipumastid, kuid neid on saadaval ka muus värvitoonis. Värvi valimisel mõtle, milline toon oleks sobivaim, et sulandada lipumast ümbritsevasse keskkonda. Näiteks kui maja ümbritsev aed, aknaraamid ja valgustipostid on hoopis musta värvi, võib osutuda sobivaimaks variandiks must lipumast. Seevastu mõne traditsioonilise talumaja juures võib klaasfiibrist või metallist lipumast väga võõraks jääda ning parim lahendus sellise elamu juurde on hoopis naturaalse töötlusega puidust lipumast.

Kõrgus

Lipumaste on saadaval väga erineva kõrgusega. Madalamad lipumastid algavad umbes neljast meetrist ja kõrgemad ulatuvad mitmekümne meetrini. Lipumasti pikkust valides tuleb lähtuda maja kõrgusest: kena ilme jätab mast, mis ei ole märkimisväärselt kõrgem elamust, mille juurde ta püstitatakse. Samuti ei tohi mast olla majast madalam. Nii talitledes ei tundu lipumast maja kõrval ebaloomulikult suur ega  väike. Juhul kui lipumast paigaldatakse avarale krundile võib lipumast olla kõrgem, kuna distantsilt vaadates jätab ta muidu liialt väikese mulje.

lipumast, lipupost, lipumasti valik, lipumasti paigaldamine, klaasfiibrist lipumast, puidust lipumast, metallist lipumast
Lipumast avaral krundil.

Paigaldamine

Esimene samm lipumasti paigaldamisel on leida selle jaoks ideaalne asukoht. Tegelikult ei ole vahet, kas mõtled selle paigaldada ees- või tagaaeda, peaasi, et väljavalitud asukohas oleks mastile piisavalt ruumi. Kuna tegemist on niivõrd väljapaistva kujunduselemendiga oleks tore, kui tal oleks võimalus üksinda särada.

Samuti on oluline, et lipumast oleks maja ümbruses kõikidest olulistest punktidest nähtav. Seega tuleb jälgida, et seda ei hakkaks varjama näiteks maja ümbruses kasvavad suured puud. Kuna lipumast püstitatakse oma kohale pikkadeks aastateks, tuleb arvestada ka nende puudega, mis võivad potentsiaalselt aastate pärast oma kasvult hakata mastiga konkureerima.

Lipumast tuleb paigaldada kindlasse pinnasesse. Selleks eemaldatakse sobivas kohas pinnas külmumisvaba punktini ning valatakse auku betoonisegust vundament. Vundamenti tuleb valada ka masti kinnituspoldid ja hingeplaat, mille külge hiljem lipumast kinnitatakse ja mille abil see püsti lükatakse. Selline ettevalmistus masti paigaldamiseks võtab aega umbes nädala, kuna on vaja oodata betooni täielikku kuivamist. Teine ja kiirem variant on tellida koos lipumastiga kohale ka valmisvundament. Sellisel juhul võtab kogu paigaldus aega vaid paar tundi. 

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Masti ümbritsev ala

Kui mast on paigaldatud tasub mõelda, millisena nähakse masti ümbrust. Minimalistlikke joontega aias võib lipumast tegelikult vabalt asetseda uhkes üksinduses keset hästi hooldatud muruplatsi. Juhul kui soovitakse mastile rohkem tähelepanu tõmmata või ka iseloomu lisada, võib vabalt selle ümber rajada kena lillepeenra või kui ülejäänud krundil on kasutatud mitmeid kivist elemente, võib ka masti ümber kuhjata neid samu kive.

Kõige eelneva puhul tuleb aga arvestada, et mastini säiliks kerge juurdepääs juhul kui lipumasti on vaja hooldusprotseduurideks langetada. Seega ei tasu lipumasti kõrvale istutada selle langemise suunas suuri püsikuid ja tuua kohale hiiglase mõõtu kive, mille liigutamiseks on vaja masinaid. Nendel, kes soovivad oma lipumastile ekstravagantsust lisada, on võimalik lipumasti ümber paigaldada valgustid, mis hoiavad sellel tähelepanu ka pimedal ajal.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge