+ Lisa oma töö      

6 praktilist nõuannet, kuidas luua hubane ajaveetmiskoht oma koduaeda

05. mai 2023 Hange.ee
Tagasi
koduaed, aianurk, koduaia kujundus, kuidas kujundada kodu aeda, aiahooldus

Kui su kodumaja on ümbritsetud ilusa aiaga, siis on igati mõistlik sinna ilusate suveilmade nautimiseks üks hubane ajaveetmiskoht tekitada. See võib olla ideaalne koht perega meeldivate õhtute veetmiseks või sõpradega suuremate koosistumiste korraldamiseks nädalavahetustel. Sobivate lahenduste valik sõltub muidugi aia suurusest ja rahalistest võimalustest, kuid siiski on olemas universaalsed nõuanded, mis aitavad luua hubasust igas aianurgas, terrassil või väliköögis.

1. Piisavalt palju erinevaid istumisvõimalusi

Kuna tegemist on kohaga, kus peamiseks eesmärgiks on lõõgastumine meeldivate vestluste, söögi ja joogi saatel, siis on oluline tagada piisav istumisvõimalus puhkealal. Loomulikult võiks sellisest paigast leida ühe sobiva aiamööblikomplekti, kuid sellele võiks lisada ka mõne eriilmelisema istumisvõimaluse nendeks hetkedeks, kui laua taga ei soovita istuda. Või ka olukorras kus ootamatult on aiapeole sattunud rohkem inimesi, kui algselt planeeritud.

Sobivad istumisvõimalused võivad hõlmata punutud tugitoole, kiige-, ripp- või korvtoole. Lisaks võib kasutada ka ilmastikukindla kattega kott-toole puhkehetkedel ning suuremate pidude tarbeks mõeldud kokkupandavaid aiatoolide komplekte. Valikus tasub lähtuda enda maitse-eelistustest ja kombineerida erinevaid toole omavahel. Kui soovid kokku hoida, siis tasub kaaluda taaskasutatud mööbli kasutamist koos uue komplektiga või leida põnevaid vanu esemeid, nagu näiteks suvilast leitud puupakke. Toolidele saab lisada isikupära ja hubasust, kasutades erinevaid toolipatju ja -katteid.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

2. Erinevad valguslahendused

Ühes hubases koduaias on kindlasti vaja läbimõeldud valgustuslahendust. Lihtne plafoon või maja külge kinnitatud prožektor ei ole sellises kohas piisav lahendus. Enamasti toimuvad aiapeod sumedatel suveõhtutel, mil loomulikku valgust on vähe, seega on valgustus kindlasti vajalik.

Kui istumisala on kaetud katusega, võib valgustuse loomiseks kasutada erinevaid rippuvaid lampe, mis sarnanevad siseruumide valgustusele. Siiski tuleb olla ettevaatlik ja valida lambid, mis sobivad ka väliseks kasutamiseks. Avatud ala valgustamiseks on soovitatav kasutada erinevaid valguskette, mis saab paigutada postide ja puude vahele. Müstilisema õhkkonna saavutamiseks võib kasutada laternaid või lampe, mis loovad põnevaid varje tänu oma enda asetsevale mustrile.

aianurga valgustus, õuevalgustid, välivalgustid, koduaed, aianurk, koduaia kujundus, kuidas kujundada kodu aeda
Aianurga valgustuslahendus aitab muuta õhtused aiapeod ja -istumised mugavamaks ja meeldivamaks ning võimaldab teil pikendada aega, mida veedate õues ja värskes õhus.

3. Elav tuli

Kui soovitakse luua õueruumis hubast õhkkonda, siis elava tule kasutamine on kindlasti üks parimaid viise selle saavutamiseks. Erinevaid võimalusi on mitmeid, kuid tuleohutus peab olema alati prioriteet. Valik, mille kasuks otsustatakse, peab eelkõige lähtuma sellest, kas valitud tulease on maja läheduses turvaline kasutada.

Kui suvine ajaveetmiskoht asub majast eemal ja ei ole ümbritsetud püsivatest puitstruktuuridest, siis sellisesse paika võib paigaldada lahtise tuleaseme. Mõistlik oleks kasutada lõkke tegemiseks maapinnast veidi kõrgemale tõstetud spetsiaalset anumat, või laduda tuleaseme ümber kividest ümbris. Seevastu terrassile, pergolasse või maja vahetus läheduses asuvasse ajaveetmise kohta ei ole võimalik lõkkeplatsi rajada. Kui aga ajaveetmiskoht asub terrassil, pergolal või maja läheduses, siis sobivad hästi erineva disainiga gaasiküttel töötavad terrassikaminad, mis loovad õdusa õhkkonna ja annavad soojust ka jahedamatel õhtutel.

tulease, elav tuli, kamin, välikamin, koduaed, aianurk, koduaia kujundus, kuidas kujundada kodu aeda
Elav tuli aianurgas on ilus ja hubane lisa, kuid selle kasutamisel tuleb olla alati ettevaatlik ja järgida tuleohutusnõudeid.

4. Mugavad põrandamaterjalid

Kuigi koduõue ajaveetmiskoha võib põhimõtteliselt rajada ka otse murule, siis mugavamaks kasutamiseks on mõistlik tekitada vähemalt istumisala alla kõva ja tasane aluspind. Nii on võimalik seda paika kasutada ka niiskematel perioodidel, kui pinnas peaaegu kunagi täiesti kuivaks ei saa, ning ka mööbli paigutamine ja teeb selle veelgi hubasemaks ning mugavamaks kasutada.

terrass, terrassi seinad, õuenurk, koduaed, aianurk, koduaia kujundus, kuidas kujundada kodu aeda
Terrassi äärde rajatud sein aitab luua intiimse õhkkonna ka pakub kaitset ilmastikuolude eest.

5. Piiritle ala

Selleks, et suurel õuel suvist ajaveetmispaika visuaalselt kõigest ümbritsevast eraldada ja vajadusel varjata ka ala mööduvate inimeste pilkude eest, tuleb see millegagi piiritleda. Koduaia ajaveetmiskoha kujundamisel on mitmeid võimalusi, mille seast valida. Näiteks võib terrassi äärde rajada seina, et luua intiimsem õhkkond. Istumisala ümber võib istutada lopsaka taimestiku, mis lisab paigale rohelust ja looduslähedust ning võib ka pakkuda varju päikese eest. Või võib keset õueala asuva ajaveetmiskoha kohale ehitada pergola, mis kaitseb päikese ja vihma eest ning loob ilusa ja meeldiva atmosfääri.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

6. Varja päikese, tuule ja sademete eest

Kui soovid oma õueruumi kasutada iga ilmaga, siis tasub mõelda ka sellele, kuidas seda veidi ilmastikukindlamaks teha. Ideaalseks lahenduseks on rajada mõni püsiv seina- või katusestruktuur, mille külge saab kindlalt kinnitada ajutisi katteid, näiteks vihma- või sääski eemal hoidvaid kardinaid.

Kui soovid terrassil aega veeta igal aastaajal, siis võib kaaluda selle kinni ehitamist avatavate klaasist lükandustega. Selline lahendus tagab maksimaalse kasutusmugavuse ja kaitseb vihma ja tuule eest. Kui püsivaid struktuure ei soovi ehitada, siis võib kasutusele võtta kokkupandavad seinad või katuse. Need on lihtsamad ja soodsamad lahendused, kuid pakuvad piisavat kaitset ebasoodsate ilmastikutingimuste korral. Kui aga soovid terrassil päikselistel päevadel varju leida, siis tasub kaaluda lihtsa päikest varjava kardinaga varustamist.

Loe ka: Lamekatusele õdusa nurga loomine

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge