+ Lisa oma töö      

Laste mänguväljaku hooldamine ja renoveerimine: millest alustada?

24. mai 2023 Hange.ee
Tagasi
mänguväljak, värvimistööd, mänguväljaku hooldamine, mänguväljaku korrastamine

Sõltuvalt mänguväljaku ehitamiseks kasutatud materjalidest ja värvidest on see ette nähtud ilma parandustöödeta vastu pidama umbes kümme aastat. See vastab ideaalis vastab ajale, mil üks laps seda kasutab.  Mänguväljaku püsivust mõjub eelkõige ilmastik ja tähelepanu hulk, mida mänguplatsile suure armastusega jagatakse.

Seega tuleb aeg-ajalt paratamatult võtta kätte ja mänguväljak üle vaadata, et tuvastada kas see parandustöid vajab. Kindlasti seisab see töö ees peredes, kus on erinvas vanuses lapsi. Sagedasti on mänguväljaku renoveerimine mõistlik lahendus neile, kelle jaoks uue soetamine tundub liigse kulutusena või, kes lihtsalt armastavad võimalusel asju taaskasutada. Alati on kuskil mõni pere, kelle lapsed on parasjagu sellest eluetapist välja kasvanud ja aias ruumi tegemiseks otsustatakse seal asuvast mänguplatsist loobuda. Järgnevalt teemegi lühikese ülevaate, millised tööetapid tuleb taolise projekti puhul kindlasti ette võtta.

Puhasta kõik mänguplatsi elemendid

Isegi, kui mänguväljak seisab lageda taeva all, jõuab aastatega selle tarvikutele hulga mustust ladestuda. Seega enne, kui alustad teisi töid tuleks esimese asjana kõik mänguplatsil asuv korralikult  puhtaks küürida. Selline puhastusprotsess on ka äärmiselt vajalik, et saaks ette võtta värviparandustöid. Põhjalikult švammiga hõõrudes saab juba enne liivapaberi kasutamist kogu lahtise värvi eemaldatud.

Pesemiseks kasuta tavalist seebivett ja karedamat švammi ja kindlasti mõtle ka sellele, et pääseksid mõne peenema instrumendiga väiksematesse pragudesse ja süvenditesse. Pesemistöö on kasulik ette võtta sooja ja päikesepaistelise ilmaga, sest enne edasisi töid pead laskma mänguplatsil korralikult ära kuivada.

Inspekteeri ja leia parandamist vajavad kohad

Kui kõik on kenasti puhtaks pestud, on õige aeg vaadata väga korralikult üle kõik mänguväljaku juurde  kuuluvad elemendid ja hinnata nende seisukorda. Puust detailide puhul pead sa välja vahetama kõik, mis ilmutavad pragunemise või mädanemise märke, kuid ka plastikust detailidesse võivad aja jookusul olla tekkinud praod.

kiige kontrollimine, kiige parandamine, mänguväljak, värvimistööd, mänguväljaku hooldamine, mänguväljaku korrastamine
Mänguväljaku hooldamise käigus kontrolli kindlasti üle kõik liikuvad osad, et vältida võimalikke õnnetusi.

Vaata üle kõik kinnitused nagu kruvid, poldid, haagid. Ka nende seas võib olla aja jooksul väsinuid. Üks koht, kus mehhaaniline kulumine on ilmselt kõige suurem, on kiikusid üleval hoidvad mehhanismid. Selliste parandustööde tegemine on tavaliselt kogu protsessi juures kõige keerulisem osa, seega kui sa ei ole kõige osavam erinevas mõõdus ja kujus puitdetailide välja lõikamises ja asendamises, pead ilmselt siin kasutama spetsialisti abi.

Köiest detailid on enamasti tark nende väsimisel välja vahetada. Köie värvimine ei tule kõne alla ja suurest kasutamisest narmendavad detailid on küllalt inetu vaatepilt. Lisaks viitab köie narmendamine ka sellele, et selle vastupidavus ei ole enam sama kui alguses. 

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Värvi kõik üle

Pärast puhastamist ja parandamist on aeg mänguväljaku detailid üle värvida. Esmalt muidugi veendu, et see oleks täiesti kuiv ja kuna seda ei ole otstarbekas suurte mõõtmete tõttu ka kuidagi katma hakata tuleks jälgida ilmateadet, et leida päev, millal on võimalik värvimistööd edukalt lõpule viia.

Enne, kui värvima hakkad võta kätte liivapaber ja eemalda metallist ja puidust pindadele jäänud vähegi lahtised värvijäägid, mis pesemisel tulemusel ei kadunud. Puidust pinnad võiksid parima tulemuse saavutamiseks värvist täielikult puhastada. Kui värvikiht on väga paks ja tugev, kasuta lisaks liivapaberile näiteks traatharja. Edasi pead valima pindade katmiseks sobiva värvi. Metallist ja plastmassist pindasid on kõige targem töödelda mõne sobiva spreivärviga.  Kui mänguväljakul juhtub olema ka mõni kummist detail, sobib selle katmiseks samuti aerosoolvärv. 

Puidu töötlemiseks on siinkohal kõige rohkem erinevaid võimalusi. Juhul, kui sul õnnestus puitpinnad vanast värvist ilusasti puhtaks saada võid kasutada puidu töötlemiseks läbikumavaid lasuurvärve või õlisid. Kui puhastatud pind ei näe just kõige kaunim välja, siis kata puitdetailid värske läbipaistmatu värviga. Ükskõik millise pinnatöötlusvahendi sa olemasoleva materjali jaoks valid, pea silmas kolme asjaolu: värv peaks olema võimalikult ilmastiku- ja kulumiskindel ning kindlasti ei tohi see olla toksiline.

mänguväljak, värvimistööd, mänguväljaku hooldamine, mänguväljaku korrastamine

Korrasta mänguväljaku alusplats

Kui renoveeritav mänguväljak ei asu muruplatsil, siis pead korrastama ka selle aluse mänguala. Liiva, puu- või kummimultšiga täidetud mänguplats tuleb esmalt hoolikalt puhastada sinna sattunud kõrvalistest esemetest. Korja sealt kokku kõik mänguasjade küljest pudenenud tükikesed ja kokku kantud kivid, käbid ja põnevad oksad.

mänguväljak, alusplats, mänguväljaku hooldamine, mänguväljaku korrastamine
Laste mänguväljaku korrastamisel ära unusta korrastada ka aluspinda.

Kui sealsel pinnasel on jõudnud kasvama hakata mõned umbrohud, uuri ka need hoolikalt välja. Seejärel riisu plats kenasti siledaks ja kata värske liiva või multši kihiga. Kui oled kasutanud mänguväljaku all kummimatti, siis selle pead lagunemise korral lihtsalt välja vahetama.

Loe ka: Mida pidada silmas laste mänguväljaku rajamisel?

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge