+ Lisa oma töö      

8 märki, et sinu kodus on elektriga probleeme

12. oktoober 2023 Hange.ee
Tagasi
elekter, elektririke, elektri probleemid, elektritööd, elektritööd, elektrikaablite paigaldus, elektrioht, kaitsmed löövad välja

Vigane elektrisüsteem on meie kodudes üks peamisi tulekahjude põhjustajaid. Seega on äärmiselt mõistlik teha kõik endast olenev, et tuleõnnetusi ära hoida ja kaitsta nii oma elu ja vara. Lisaks sellele võivad mitmed elektriprobleemid päädida eluohtliku elektrilöögiga või rikkuda kalleid seadmeid. Järgnevalt toome välja mõned märgid, mida oma kodus täheldades tuleks kiiremas korras lasta pädeval elektrikul elektrisüsteemi olukord üle vaadata.

1. Kuumad elektripistikud

Elektriliste seadmete kasutamise ajal võivad need oma töö käigus veidi soojeneda, mis on täiesti normaalne. Ent kui pistikud, mille kaudu seadmed on ühendatud, hakkavad kuumenema, on see märguanne võimalikust probleemist ning vajab kiiret sekkumist ja kontrolli. Kui selline olukord tekib, on oluline mõista, et elektrisüsteem kuumeneb ülekoormusest tulenevalt, ning kui kaitsmed ei rakendu, võib see suurendada tulekahju tekkimise ohtu.

Sama kehtib ka valgustite lülitite kohta, mis ei tohiks normaalselt töötades soojaks minna. Erandiks võib siinkohal olla timmerdatav lüliti, mis töötades teatud määral võib soojeneda, kuid siiski ei tohiks see olla käega katsudes ebameeldivalt kuum.

kuumenev stepsel, põlev stepsel, elektristepsel,  elektri probleemid, elektritööd, elektritööd, elektrikaablite paigaldus, elektrioht, kaitsmed löövad välja
Kui elektrisüsteem kuumeneb ülekoormusest tulenevalt ja kaitsmed ei rakendu, võib see päädida tulekahjuga.

2. Vilkuvad pirnid ja valgustid

Vilkuvad valgustid annavad märku, et sinu elektrisüsteemis võib olla kahjustus, mis põhjustab pinge kõikumist. Kui vilgub vaid üks valgusti, proovi esmalt vahetada selle pirn, mis võib samuti olla vigane. Juhul kui pirni vahetamine aitas probleemi kõrvaldada on kõik hästi, kuid kui olukord ei paranenud, või esineb mitme valgusti vilkumist on vaja kutsuda elektrik, kes aitab probleemi allika tuvastada. Enne elektrisüsteemi korrastamist ei ole mõistlik kasutada kodus kalleid elektriseadmeid, kuna süsteemis esineva pingete kõikumise tõttu võivad need kergesti üles öelda. 

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

3. Amortiseerunud elektrijuhtmed

Tuleb meeles pidada, et kui elektrisüsteem on vananenud, siis võib see olla ebapiisav tänapäevaste seadmete toitevajaduste rahuldamiseks. See kehtib mitte ainult väga vanade elamute, vaid ka umbes paar aastakümmet tagasi koostatud elektriprojektide kohta, mis ei pruugi arvestada tänapäeval nii ulatusliku kasutuse leidvate köögiseadmete energianõudlusega.

Elektrisüsteemi ebapiisava võimsuse märgiks võib olla kaitsmete väljalülitumine, eriti kui kasutame mitut energianäljast seadet korraga. Halvimal juhul ei pruugi aga selline kaitsemehhanism toimida ja võib põhjustada elektrisüsteemi ülekuumenemise. Kui sinu elektrisüsteem on vananenud, on soovitatav seda professionaalsel elektrikul üle vaadata, kes saab soovitada vajalikke meetmeid ohutuse tagamiseks. Sageli ei ole vaja kogu süsteemi ümber ehitada, vaid piisab mõnest väiksemast muudatusest.

katkine elektrijuhe, katkine pikendusjuhe, elektri probleemid, elektritööd, elektritööd, elektrikaablite paigaldus, elektrioht, kaitsmed löövad välja
Ülekoormatud ja katkise elektrijuhtmega pikendusjuhe on ohtlik ja põhjustada elektrilöögi ohtu või süttida.

4. Ebatavaline lõhn

Kui tunned ebatavalist lõhna, mida kõige paremini oskad kirjeldada kui kärsahaisu, võivad sinu elektrisüsteemi osad olla süttinud. Seetõttu lülita süsteem kohe peakaitsmest välja ja tuvasta lõhnakogumiku allikas. Tavaliselt on haisu intensiivsuse tõttu selle päritolu suhteliselt lihtne kindlaks teha. Kui haisu tekitas mõni töötav elektriseade, siis ühenda see lahti eelnevalt välja lülitatud süsteemist ja vii seade remonti. Kui lõhna allikaks on mõni pistik, juhe või lüliti, siis kutsu enne elektri kasutamist kohale elektrik, et hinnata olukorda ja vajadusel teha vajalikud parandused.

5. Ootamatud elektrilöögid

Kui elektrisüsteem on kahjustatud, näiteks kui juhtmete isolatsioon on vigastatud, võib vool hakata süsteemist välja lekkima. Need lekked võivad ilmneda elektrilöökide kujul, kui puudutatakse elektrisüsteemi osa, või eriti niisketes ruumides, näiteks köögis ja vannitoas, kus vesi ja niiskus võivad olla voolu juhtivad.

katkine seade, katkine elektriseade, elektrilöök, elektri probleemid, elektritööd, elektritööd, elektrikaablite paigaldus, elektrioht, kaitsmed löövad välja
Katkine elektriseade on ohtlik ja tuleb viivitamatult parandada või välja vahetada.

Kui selline probleem tekib, on äärmiselt oluline konsulteerida elektrikuga, kes aitab tuvastada ohtliku probleemi allika. Eriti keeruline võib see olla korterelamutes, kus lekke allikas ei pruugi olla tingimata samas korteris, kus elektrilöök tekib.

6. Logisevad pistikud

Logisevat pistikut seinas ei tohiks kunagi tähelepanuta jätta. Kuigi esmapilgul tundub, et seda saab siiski kasutada ja töö on võimalik edasi lükata, peab arvestama, et iga kord seda kasutades elektrijuhtme otsad liiguvad ja tulevad varem või hiljem isolatsiooni seest lahti, tekitades põlengu ohu. Seega tegele selle lihtsalt lahendatava probleemiga kohe.

lahtine stepsel, lahtine pistik, elektrilöök, elektri probleemid, elektritööd, elektritööd, elektrikaablite paigaldus, elektrioht, kaitsmed löövad välja
Lahtine elektristepsel on võib põhjustada elektrilöögi või süttimisohu.

7. Kõikjal on pikendusjuhtmed

Kui sinu eluruumides ei võetud elektrisüsteemi välja ehitades arvesse tänapäeva vajadustele vastavat seadmete hulka, võib kasulikuks lahenduseks osutuda mitme pistikupesaga pikendusjuhtmete kasutamine. Üksiku pikendusjuhtme kasutamine madala elektritarbega seadmete ühendamisel ei kujuta endast iseenesest tavaliselt ohtu. Siiski, kui kasutad neid palju ja paigutad neid ka kööki ja vannituppa, kus elektriseadmed tavaliselt vajavad kõige rohkem energiat, võib see tekitada potentsiaalselt ohtliku olukorra. Sel juhul suureneb juhtmete ülekoormusest tuleneva ülekuumenemise oht märkimisväärselt.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

8. Hiirte ja rottide invasioon

Kui sinu eluasemesse on pääsenud närilised, pead alati arvestama, et mõni elektrijuhe võib olla kahjustada saanud. Kuigi on peaaegu võimatu kontrollida seinasiseseid juhtmeid, pead siiski lootma sellele, et märkad kõiki eelnevalt mainitud näitajaid, kui midagi on valesti. Igatahes on mõistlik kontrollida kõiki siseruume läbivaid juhtmeid, et veenduda nende korrasolekus.

Loe ka: Elektritööd kodus - mida võib ise teha ja mida peab tegema spetsialist?

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge