+ Lisa oma töö      

Kuidas valida kööki õiged valgustid?

19. september 2023 Hange.ee
Tagasi
köögi valgustus, köögi valgustid, kuidas valida köögivalgustust, valgustid, köögivalgustid, elektritööd

Tänapäeval ei ole köök enam lihtsalt toidu valmistamise koht, vaid see täidab mitmeid teisi olulisi funktsioone. Köögis saab luua ruumi, kus pere saab ühise toidulaua ääres mõnusaid õhtuid veeta, lapsed saavad toiduvalmistamise ajal koolitöid teha ning sobivate mõõtmetega ruumi korral võib see olla ideaalne koht külaliste võõrustamiseks. Seetõttu on oluline pöörata erilist tähelepanu sellele, kuidas seda mitmekülgset ala valgustada nii, et kõigis selle osades oleks meeldiv toimetada ja aega veeta.

Kolme tüüpi valgustid

Täiusliku tulemuse saavutamiseks võib igas köögis kasutada kolme tüüpi valgusteid:

  • Üldvalgustid, mis hõlmavad erinevaid laevalgustite variante, et tagada köögis ühtlane valgus.
  • Kohtvalgustid, mis on mõeldud tööalade valgustamiseks, kus on vaja paremat ja suunatud valgustust, kui seda pakub üldvalgustus.
  • Aktsentvalgustid, mis on mõeldud ruumis leiduvate esemete või viimistlusdetailide esile tõstmiseks.

Üldvalgustus

Kööki üldvalgustust valides tuleb arvestada, et ühest laelambist reeglina ruumi piisavaks valgustamiseks ei piisa. Lisaks ruumi ruutmeetritele tuleb arvesse võtta ka köögi kõrgust. Kui tegemist ei ole ehitusjärgus elamuga, võib esialgu tunduda võimatu ka parema valgustuse lisamine interjööri, kus lambi paigaldamiseks on ette nähtud vaid üks keset lage asuv toitejuhe. Üldvalgus võiks köögis olla kindlasti reguleeritav. 

Sel juhul võib kaaluda järgmisi lahendusi:

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Süvistatavad valgustid – nende valgustite abil on võimalik ruumi väga ühtlaselt valgustada, kuid peab arvestama, et suuremas köögis tuleb neid lakke paigaldada küllaltki palju. Süvistatavad valgustid sobivad hästi ka kombineeritult mõne silmatorkava rippvalgustiga, mis aitab avatud köögilahendusega interjööris tuba piiritleda. Siiski tuleb süvistatud valgustite paigaldamine reeglina kõne alla vaid nendes elamutes, mis on veel ehitusjärgus, või kus on ees ootamas suurem remont, mis võimaldab luua antud lahenduse tarbeks vajalikud elektriühendused.

süvistatavad valgustid, süvistatud valgusti, laevalgusti, köögi valgusti
Süvistatavad valgustid annavad köögile kaasaegse ja puhta välimuse.

Rippvalgustid – see valgusti sobib hästi kõrge laega kööki, kuid vastavalt ruumi suurusele võib olla vajalik neid paigaldada mitu tükki. Rippuva laelambi puhul, mis peab täitma üldvalgusti ülesannet tuleb kindlasti jälgida, et selle tekitatav valgusvoog oleks piisavalt tugev ja lambi disain ei takistaks valguse ühtlast jaotumist ruumis. Madala laega kööki rippvalgustid ruumi ühtlaseks valgustamiseks kuigi hästi ei sobi, kuid siin võib neid kasutada kombinatsioonis süvistatavate lampidega söögilaua või köögisaare esile tõstmiseks.

Siinvalgustid – need valgustid on ideaalsed kööki, kus soovitakse parandada valgustingimusi, kuid kus puuduvad vajalikud elektriühendused rohkemate lampide jaoks. Siinvalgustite abil on võimalik juba ühe elektrijuhtme abil viia valgus üle terve köögi lae. See võimaldab paremat valgustust, ilma et peaksite lisama rohkem elektrijuhtmeid või muutma olemasolevat elektrisüsteemi.

siinvalgusti, köögi valgustus, köögi valgustid
Siinvalgustid on köögis levinud valgustuslahendus, mis võimaldavad suunata valgust konkreetsetele aladele või esemetele.

Kohtvalgustid

Kohtvalgustid on tuleks köögis paigaldada tööpindade kohale. Enamasti on siin parimaks lahenduseks köögikappide alla paigaldatavad ribavalgustid, mis uut köögimööblit soetates on tavaliselt olemas juba tootja pakutavas lahenduses. Samuti on võimalik selline valgustus juba olemasolevale köögile lisada, kuid sellisel juhul võib olla vajalik ka elektrilahenduse loomine, millega vanemas köögis ei ole tihti arvestatud. 

Kohtvalgustina võib kasutada ka ülemiste köögikappide sisse paigaldatavaid süvis- või seinalampe, kuid sel juhul tuleb neid paigaldada kogu tööpinna ulatuses ning tulemusena ei pruugi valguse jaotus olla nii ühtlane kui ribavalgustite kasutamisel.

Lisaks tööpinnale võib lisavalgus olla vajalik ka mõnes sügavamas kapis või sahtlis, kus selle puudumisel on ääretult raske vajaminevat objekti üles leida. Sellisel juhul on võimalik neisse paigaldada led-valgustid, mis lähevad automaatselt põlema kapi või sahtli avamise hetkel.

Köögisaare valgustus

Köögisaarele ideaalse valguslahenduse välja töötamisel tuleb arvesse võtta seda, millist funktsiooni saar köögis täidab. Kui saar on köögis vaid selleks, et sellel aeg-ajalt süüa, siis piisab selle valgustamiseks rippvalgustitest, mille abil saab suurepäraselt muuhulgas köögi interjööri ilmestada.

Samas, kui köögisaar leiab kasutust ka tööpinnana, siis on valgustuslahendusele vaja rohkem tähelepanu pöörata. Parimaks lahenduseks on siinkohal enamasti rippuvate lampide kõrval süvistatavate laevalgustite kasutamine, mis võimaldab lisavalgust tegusamate hetkede tarbeks.

rippvalgusti, köögisaar, köögisaare valgustus, köögi valgustus, köögi valgustid
Köögisaare valgustus on oluline element, mis mitte ainult valgustab seda tööpiirkonda, vaid toob ka esile saare disaini ja funktsionaalsuse.

Köögisaare kohale rippvalgustite paigaldamisel tuleb mõelda sellele, kui kaugel nad üksteisest peaksid asetsema ja kui madalal nad tööpinna kohal võivad olla. Selleks, et tagada hea valguse jaotumine ja garanteerida, et valgustid tööpinnal toimetamist segama ei hakkaks, võiksid lambid üksteisest asuda vähemalt 80 cm kaugusel. Kui saarel plaanitakse tegeleda ka söögi valmistamisega peaks lauapinna ja lambi vahele jääb vähemalt meeter vaba ruumi.

aktsentvalgustid, köögimööbli valgustus, led-riba köögimööblis, köögi valgustus, köögi valgustid
Köögimööblisse paigutatud valgustid loovad visuaalse rõhuasetuse, lisavad atmosfääri ja aitavad luua ruumis erinevaid valguse efekte.

Aktsentvalgustid

Kui sinu köögis on midagi, mille üle sa eriti uhke oled, saad selle suurepäraselt esile tõsta, suunates sellele täiendava valguse, mis erineb ülejäänud ruumi valgustusest. Olgu selleks seinale paigutatud kunstiteos, hinnaline nõudekollektsioon või lihtsalt silmatorkav struktuur - nende saab esiletõstmiseks saab kasutada suunatavaid seinavalgusteid.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kui köögis leidub aga vitriinkappe, kus on eksponeeritud kaunis nõudekollektsioon, võib parimaks lahenduseks olla kasutada kappidesse paigaldatud LED-ribavalgusteid, et rõhutada nende ilu ja detailirohkust.

Loe ka: Kuidas valida valgusti lähtuvalt ruumist?

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge