+ Lisa oma töö      

Kuidas valida valgusti lähtuvalt ruumist?

27. detsember 2021 Hange.ee
Tagasi
valgusti valik, valgusti valimine, magamistoa valgusti, elutoa valgusti, köögivalgusti

Valgusti valimisega saab hakkama igaüks, iseasi on aga see, kuivõrd hästi valgusti tegelikult ruumi konteksti sobitub. Igal ruumil on oma eesmärk ja sellest tuleks kvaliteetse valguslahenduse loomisel lähtuda. Kuid toa funktsioon ei ole siiski ainuke lähtepunkt mida jälgida. Järgnevalt anname lühiülevaade sellest, kuidas valida valgusti oma kontorisse, esikusse, kööki, elu-, magamis- ja vannituppa.

Meie kliimavöötmes on aasta lõikes valget aega võrdlemisi vähe ja seda olulisem on, et kodu oleks varustatud piisava ja kontekstispetsiifilise valguslahendusega. Nagu eelnevalt väljatoodud peab valgustus baseeruma ruumis toimuvale. Tegelikult on tegureid, mida jälgida veel mitmeid. Näiteks mängib valiku määratlemisel tähtsat rolli ka ruumi suurus.

Enne oma sammud seadmist poe poole peaks suutma objektiivselt hinnata ka seda, kui kõrged on teie laed. Sellest lähtuvalt saab otsustada, mis on maksimaalne lambi suurus mida teie ruum visuaalselt välja kannaks. Nimelt, kui teie lagi asub tavastandardist kõrgemal, pole volüümika lühtri või pika ripplampi valimine mingisuguseks probleemiks. Kui samasugune lopsakas lamp asetada aga väiksemasse ruumi, mille interjöör on juba tihedalt täidetud, siis vähendab see visuaalselt tunduvalt toa suurust. Samuti nõuab enamasti kõrge laega tuba peale laevalgustile lisaks abi ka põranda- või seinavalgustitest, sest ühest valgusallikast enamasti ei piisa. Seevastu võib aga väikse toa puhul üksik laevalgusti töö ära teha. Seega on peale ruumi juurde kuuluvate tegevuste oluline ka ruumi suurus ja olemasolev sisustus.

Elutuba

Eluruum on huvitav ala seetõttu, et see kannab endas mitmeid rolle. Esmalt peab see kodu üheks tervikuks kokku liitma, ent teisalt on see sageli kokku ehitatud mitme teise alaga — näiteks köögi, söögiala, teleri ja ehk ka lugemisnurgaga. Et tegu on niivõrd mitmekihilise ruumiga, siis vajavad erinevad tsoonid ka eri intensiivsuses valgustust.

Nagu eelpool viidatud, sõltub ka elutoa valgustite valik vägagi ala suurusest. Kui see on pigem väiksemahulisem ja kokku ehitatud köögi ja söögialaga, siis peaks esmalt keskenduma viimaste põhivajaduste täitmisega, et söögilaud ja töötasapinnad saaksid valgusküllased. Kui köögiga kokkuehitatud eluruum on pigem väike, siis võiks suuremõõtmelised rippvalgustid jääda vaid köögisaare kohale, et ruumi mitte üle valgustada. Selle asemel võiks elutoa puhul hoopis rõhuda vaid põranda- või seinavalgustitele, või õdusatele meeleolulampidele. Nõnda saate aktsentvalgusega esile tõsta vaid selle olulise, mis on parasjagu kasutuses, olgu selleks kas lugemisnurk, teleriäärne või seinamaalid. Sageli aga ei suudeta fookust paika seada ja paigaldatakse liiga palju valgusallikaid, mistõttu võib eluruum mõjuda kui poelett.

Kui teie elutuba on aga mõõtmetelt kõrgem, suurem ja köögist lahus, siis oleks muidugi vaja üldvalgustuse tagamiseks massiivsemat laelampi, mis muide paikneks söögiala valgustist kõrgemal. Selleks, et luua õdusamat õhkkonda, saab paigaldada valgustitele ka dimmerid ehk regulaatorid valguse hämardamiseks. 

Samavõrd tähtis peale selle, et tuba ei oleks intensiivselt ülevalgustatud ega muutuks silmadele väsitavaks on ka see, et see poleks alavalgustatud. Tihti ei pöörata sellele aga tähelepanu nagu näiteks lugemise ajal, mil valguskiir peaks olema lai ning piisavas kauguses. Samuti mängib rolli lambi kõrgus, mis võiks jääda õlgade kõrgusele.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Köök ja söögiala

Söögilaud on koht, kus üldjuhul kogu pere tuleb kokku ja atmosfääri soojendamisele aitab kaasa soe ja madalam valgustemperatuur. Nagu ka eelnevalt mainitud võiks selle ala puhul alustada tööpinna ja söögilaua valgustamisest, sest need on ruumi keskmeks. Kui nende osas ollakse selgusel, võiks alles üldvalgustust lahendama hakata. 

Sõltumata sellest, kas teie köök ja söögiala on kokku ehitatud või mitte, peaksid olulised alad saama piisavas koguses valgust. Tihti jääb sellest vajaka näiteks köögi tööpindadel, kus toiduvalmistamisel ja eriti noa tarvitamisel on selgesti nägemine lausa hädavajalik. Selleks ongi praktiline ülemise köögimööbli sisse integreerida näiteks LED-ribad. Söögilaua puhul on tähtis see, et valgusti suurus jääks ruumi proportsioonidega harmooniasse.

Magamistuba

Nii elutoas kui magamistoas peaks olema võimalik lõõgastuda, seega hea oleks mõlema puhul kasutada sooja värvitemperatuuriga valgusteid. Harilikult paigaldatakse siia kas seina-, põranda- või laualambid, mis aitavad luua hubast atmosfääri. Samas ei pruugi need pimedal aastaajal kogu ruumi valgustamiseks piisavad olla. Seega oleks mõistlik paigaldada kvaliteetse üldvalguse tagamiseks toa keskele ka hämardajaga rippvalgusti, millega saab valguse intensiivust ja mahedust korrigeerida.

Kui tegu on lastetoaga, siis võiks valgusti valikul meeles pidada, et valgus ei paistaks teravalt silma. Lamp võiks olla varustatud kaitsva, valgust summutava läbipaistmatu klaasiga. 

Kodukontor

Nii nagu teiste ruumide puhul on ka kontoris oluline tagada, et valgushulk oleks piisav. Samuti tuleb mainida, et kumbki äärmus pole tervislik ehk kui ekraan on liiga ere ja ümbrus liiga pime. Samas mõjub väsitavalt ka ülevalgustatud miljöö. 

Töölauale on sobilik reguleeritav laualamp, seda nii kõrguse, valgusvoo intensiivsuse kui ka suuna puhul. Kui töölaual on peale arvutitöö ka muid töid tarvis teha, nagu näiteks lugeda või mingite detailide kallal nokitseda, siis kuluks paindlik valgusti igati ära. Peamine on ka siinkohal meeles pidada, et valgusvoog ei langeks otse silma.

Kodukontori puhul võib värvustemperatuur jääda pigem kõrgema temperatuurini ehk külmema, naturaalse päevavalguse sagedusele. Nõnda ei mõjuta see uinutavalt ega lõõgastavalt, vaid soodustab kontoritundidel ärkvel olemist.

Vannituba

Vannituppa on rangelt soovituslik paigaldada valgusti, mis on niiskuskindlad. Seda saab kontrollida IP märgise olemasoluga — mida suurem on IP arv, seda niiskuskindlam valgusti on. Üldjuhul on sobilik juba IP44 kaitseastmega valgusti, kuid veelgi kindlam on IP54 või IP65 märgisega valgusti. Ripplae korral oleks mõistlik kasutada lakke sisse süvistatud lampe ja selle värvustemperatuur võiks olla pigem külmemavõitus, et mõjuda hommikuti äratava toimega. 

Esik

Juhul, kui esikusse ei pääse kuigi palju loomulikku päikesevalgust, siis peaks tegema kindlaks et peale üldvalgustuse oleks lisatud veel teisigi allikaid. Olgu selleks, kas siis kohtvalgustid või seinalambid peegli külgedel. Pealegi on esik koht, kust tavaliselt on vajaminevat kiiruga vaja leida, seega valgusvaene antree pole kuigi funktsionaalne. Sama kehtib ka panipaikade puhul ja reeglina ei kasutada neid ruume pikka aega järjest, seega ei pea ka kasvava elektriarve pärast muretsema.

Kokkuvõte

Et iga ruumi tegevused erinevad üksteisest, siis pole ka imekspandav, et valgusti valikule on ruumiti erinev mõõdupuu. Ühisena saab aga välja tuua paar aspekti nagu näiteks selle, et valgustid tuleks esmalt paigaldada sinna, kus on toa fookus ja kese ning valgusallikate hulk ja intensiivsus jääksid ruumi mahuga mõistlikku proportsiooni. Tasakaalu loomisele aitab kaasa see, kui paigaldada valgustid mitmetasandiliselt ja kasutada vastavalt vajadusele nii põranda-, lae-, seina-, meeleolu- ja aktsentvalgusteid. Lisaks on abi regulaatoritest, mis aitavad valgust tarbida erinevatel aegadel eri intensiivsuses. Põhiline on see, et ruum saaks piisavalt valgustatud ilma, et see sealjuures silmi kurnaks. 

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge