+ Lisa oma töö      

Kevadise suurpuhastuse ABC

11. aprill 2022 Hange.ee
Tagasi
kevadkoristus, kodukoristus, suurpuhastus, kevadine kodu koristus

Kevad on viimaks kohale jõudnud ja on aeg mõelda koduse suurpuhastuse peale, et üleliigsest sodist vabaneda ning soojad ilmad puhtas kodus vastu võtta.

Koristamine ei pea sugugi olema raske ja vaevarikas töö. Alusta planeerimisega, vaata oma elamine kriitilise pilguga üle ning otsusta, millised asjad vajavad puhastamist, millised asendamist ning mille võiks lõplikult ära visata. Ära planeeri koristustöid ühele päevale ega ka ühele nädalavahetusele. Suurpuhastus, nagu nimigi viitab, võtab palju aega ja sellele võib kuluda mõnikord ka mitu nädalat. Selge on see, et enamus inimesi saab ise oma kodu koristamisega hakkama, kuid kiire elutempo seab siiski omad piirid. Seega mõtle ka läbi, kas jõuad korraliku suurpuhastuse ise ette võtta või tasuks kaaluda hoopis mõne puhastusfirma palkamist. Viimase kasuks räägivad ka professionaalsed töövahendid ja töövõtted, mis kiirendavad oluliselt protsessi

Kui aga aega on ja võtad suurpuhastuse ise ette siis jäta endale koristamise kõrval aega ka puhkamiseks, sest vastasel juhul on lõpuks selge haige, tuju nullis ning motivatsioon koristada kadunud. Tee sellest lõbus tegevus, kuula näiteks muusikat või mõnda taskuhäälingut, vaata uudiseid või sporti. Koristamine ei pea olema vastik ja ebameeldiv, see võib olla ka lõõgastav.

Planeerimise faasis vaata üle, kas sul on kõik vajaminevad töövahendid olemas, näiteks kas tolmuimeja töötab, mopp on kasutuskõlblik ja kapis vajaminevad puhastusvahendid valmis. Iga natukese aja tagant mõne asja juurde ostmiseks poodi jooksmine on ajakulukas ning muudab koristamise protsessi veel pikemaks. 

Nagu tihti remondi puhul tehakse, soovitame ka koristamisel võtta ette üks tuba korraga. See aitab puhastamisele kuluvat energiat fokusseerida ja teisi tube saab samal ajal näiteks asjade ladustamiseks kasutada. Kui sul on pere, siis võta ka nemad koristamisel kampa ja anna neile eraldi ülesanded.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Millega alustada?

Suurpuhastuse ajal pööra tähelepanu akendele. Linnas madalamatel korrustel või ka maal kruusatee ääres elades on aknad tõenäoliselt muutunud tolmuseks ja vajavad põhjalikku pesemist. Vali puhastamiseks pigem sombune päev, sest päike kuivatab aknad liiga kiiresti ära ja jätab klaasi triibuliseks. Puhastamisel võiks alustada raamidest. Heade tulemuste saavutamiseks piisab tavalisest nõudepesuvahendist ja svammist. Samade vahenditega saad pesta ka klaase.

Aknapesuvedelikku kasutades ole ettevaatlik, sest vahend võib klaasile ladestuda ja jääda päikese käes helkima. Pesemisel kasuta akende seestpoolt puhastamiseks ühte ja väljastpoolt teist svammi. Akende pesemist alustatakse väljast ja liigutakse ülevalt alla. Kuivamistriipude vältimiseks tee kaheksaid või ringe. Kui aknad pestud, ära unusta ka aknalauda puhastada. 

Klopi korralikult läbi kõik majapidamises olevad vaibad või muud kattevahendid. Tolmuimejaga saab igapäevaselt vaibad piisavalt puhtana hoida, kuid alles neid väljas kloppides saad aru, kui palju mustust ja tolmu vaibakiudude vahele koguneb. 

Kevadine suurpuhastus on ka aeg, et madratsid, diivanid ja tugitoolid ära puhastada. Tihti ei ole palja silmaga näha, kui mustaks need mööbliesemed võivad muutuda ning see võib ka tervisele halvasti mõjuda.

Puhastamisel liiguta suured mööbliesemed eest ära. Voodi, diivani, kapi ja teiste suurte mööbliesemete alt tavaliselt ei koristata ning sinna koguneb suur hulk mustust.

Käi tolmulapi ja puhastusvahenditega üle kappide ja riiulite pealmised pinnad. Need on igas kodus kohad, mille peale me tihti ei mõtle ja kuhu ei vaata. Juba paari nädalaga võib kapi peale koguneda suur hulk tolmu, mis põhjustab paljudel inimestel allergiat. Kemikaale tuleb kasutada mõistlikult, sest kodu võiks ikkagi lõhnata koduselt.

Tervisele mõeldes võiksid desinfitseerida oma kodus neid kohti, mida kõige enam kasutad, näiteks erinevad lülitid, ukselingid ja kappide käepidemed. See on väike asi ega võta üle mõne minuti aega, kuid sellel võib-olla suur kasutegur.

Vannituba ja köök korda

WC ja vannitoa puhastamine ei ole pruugi olla kõige meeldivam tegevus, kuid mida regulaarsemalt neid puhastada siis seda hõlpsam see on.  Poti puhastamiseks tõmba kätte küünarnukkideni ulatuvad kummikindad, vala poti siseäärtele puhastusvahendit (ära unusta ka peidetud ääri, kust vesi potti jookseb!), lase vahendil natuke seista ja puhasta. Ära jäta tähelepanuta ka seda osa, kus on poti sees tavaliselt vesi, sest see muutub isegi mõnekuise kasutuse järel oma värvi. 

Puhasta nii seest kui väljast ära ka prill-laud, samuti võiksid kontrollida veepaagi korrasolekut. Võib-olla oleks mõistlik see veest tühjaks lasta ja mõne puhastuskindla vahendiga sealne mehaanika ära puhastada. See tagab pikema töökindluse ja vastupidavuse.

Vannitoas küüri puhtaks kõik seinad, mida sa tavaliselt ei puhasta. Töövaeva vähendamiseks võiks silikoonitud ja vuugitud seinte puhul kasutada aurupuhastit. Kui seda käepärast pole, siis käi lihtsalt seinad puhastusvahendi ja harjaga üle. Keraamiliste plaatide, segistite ja dušiotsikute katlakivist puhastamiseks sobib näiteks söögiäädika lahust. Puhasta kraanikausid ja valamud. Kontrolli üle ka see, kas vannitoas on hea ventilatsioon, et seintele või lakke ei tekiks niiskuse tõttu kõduseeni.

Köögis vaata üle, ega kappidesse ei ole jäänud aegumistähtaja ületanud toite. Enne külmkapi sulama panemist ja puhastamist veendu, et seal ei oleks toidukraami, mis võib toatemperatuuril kiiresti sulada, näiteks jää või jäätis. Kõik köögi pinnad, mis puutuvad kokku lahtise ja toore toiduga (külmkapp, mikrolaineahi, ahi), tuleb puhastada spetsiaalselt selleks mõeldud kemikaalidega ning pinnad korralikult loputada. Loe ka: Köögi puhastamise ABC

 Korras ja mugavas kodus tunnete end hästi ja ega asjata öelda, et korras kodu, korras vaim.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge