+ Lisa oma töö      

Köögi puhastamise ABC

18. aprill 2022 Hange.ee
Tagasi
köögi puhastamine, kodukoristus, santehnik, umbes torud, valamu ummistus

Kevadise suurpuhastuse ajal võiksid tähelepanu saada kõik pinnad. Eriti peaks aga keskenduma köögi koristamisele, kuna seal on niiskuse tase kõrge, söögi valmistamisel võib lendu paiskuda erinevaid pritsmeid ning üleüldine puhtus on inimese tervise huvides oluline.

Millest alustada?

Olenevalt inimesest on kodu puhtuseaste erinev, kuid elementaarsed asjad võiksid olla kõigil tehtud. Selleks tuleb oma eluruume regulaarselt puhastada. See ei ole pelgalt osa elementaarsest puhtusest, vaid aitab vältida ka mustuse kinnistumist, mille hilisem eemaldamine on juba raskem. Sellise mustuse eemaldamine nõuab abrasiivsete ja tugevatoimeliste puhastusvahendite kasutamist, mis võivad nahaga kokkupuutumisel olla ka söövitavad. 

Erinevad materjalid nõuavad erinevaid hooldusvõtteid ja -vahendeid. Koristamisel ja puhastamisel ära kasuta jõudu, karedaid küürimisvahendeid, erinevaid lahuseid, terariistu, sidrunhapet, äädikat ega vahendeid, mis võivad pindu rikkuda. 

Puhastamine ei pea olema raske töö ja kui seda teha regulaarselt, siis ei ole tarvis palju pingutada. Kasuta igapäevaselt mikrokiudlappi. Tolmu ja kuivainete koristamise puhul ei pea lappi märjaks tegema. Märgade plekkide puhul niisuta lappi ning keerulisemate plekkide puhul lisa ka puhastusvahendit. Märgade pindade puhastamise järel kuivata kõik pinnad pehme ja kuiva lapiga. 

Keeruliste plekkide eemaldamiseks eelista sooja vett külmale. Rasv sulab 50-60 kraadi juures ja märjana on seda kergem eemaldada. Puhastusvahendi kasutamisel tuleks eelistada seda, mis jätab pinnale ka kaitsekihi. Sellega suurendad toodete eluiga ja vähendad edasisele hooldamisele kuluvat aega. Ahjus juba kinnipõlenud rasva puhul tuleks kasutada spetsiaalset puhastusvahendit. 

kggikubu, kubu, õhupuhastaja, puhastamine, köögi puhastamine
Äru unusta puhastada ka köögikubu.

Erinevast materjalist pinnad

Enne puhastama hakkamist vii end kurssi, millisest materjalist on pinnad tehtud, sest sellest oleneb ka viis, kuidas sa neid puhastama pead. Erinevad keemilised ained mõjutavad erinevast materjalist pindu erinevalt ja kui sa kahtled, kas puhastusvahend võib eseme viimistlust kahjustada, näiteks närvi muuta, siis kasuta puhastusvahendit esmalt mõnel varjatumal pinnal. 

Happeid ja leeliseid sisaldavad puhastusvahendid mõjutavad kõige enam värvitud pindu. Happeid sisaldavad pesuvahendid võivad pikapeale kahjustada kraane, kivipindu, plastmassi jne, seega on soovituslik kasutada neid aineid mitte sisaldavaid, kuid sama tõhusaid puhastusvahendeid. 

Köögis võib olla ka pindu, mis ei talu abrasiivset lähenemist, näiteks küürimist pulbrite ja tugeva harjaga. Pulbrid võivad kahjustada kraane ja pliite ning kahjustusi ei pruugi alguses tähelegi panna, kuid muutuvad ajapikku nähtavaks, kui mustus nende sisse tekib.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Laminaatplaatide puhastamine on kõige kergem ja ei vaja erijuhiseid. Arvesta lihtsalt mustuse liigi ja puhastusvahendi keemilisusega ning kõik peaks toimima suurepäraselt.

Puit- ja vineerpindade puhul kasuta niisket lappi, kuid ära hõõru liialt tugevasti. Sellega kahjustad puitpinna kiudusid ning siledast puidust võib peagi saada puupinde eraldav rabe liivapaber. Puitpinna puhastamisel ja kuivatamisel peaks liikuma piki puidu mustrit, mis aitab säilitada naturaalse väljanägemise. 

Lakitud pinnad nõuavad veelgi sõbralikumat hoolitsust. Nende pindade puhastamisel kasuta pehmet seemisnahast lappi või käsnlappi. Kui pinnale on sattunud raske mustus ja pesuvahendi kasutamine on vajalik, kasuta aknapuhastusvedelikke. 

Roostevabast terasest pindade puhastamiseks on turul saadaval suur valik erinevaid vahendeid metallfassaadidele, soojendusplaatidele, kubudele, ahjudele jne. Paljudel nendel puhastusvahenditel on ka täiendav kasutegur. Nimelt tekib nendel pindadel nii-öelda pärliefekt, mis ei lase mustusel, õlisegustel vedelikel ega toidupritsmetel korralikult pinnale kinnituda. Nii on pindu hiljem kergem puhastada ja pind püsib kaunis pikemat aega. Vaata pakenditelt, millistel puhastusvahenditel see efekt tekib ja eelista võimalusel neid.

Samamoodi on võimalik hooldada ja kaitsta ka klaasist pindu. Spetsiaalsed pinnakaitsevahendid klaasile ja keraamikale aitavad neile luua kaitsekihi, mis ei lase mustusel, veel ja katlakivil klaas- ja keraamilistele pindadele kinnituda. Nii piisab edaspidi nende puhastamiseks vaid veest ja mikrokiudlapist.

Kroomitud pindade puhul võib kasutada samu vahendeid nagu laminaat- või puitpindade puhul. Keerulisemate plekkide ja kriimustuste puhul võid proovida ka autohooldusvahendeid. 

Pärast puhastamist ära jäta lappe niisama kuskile vedelema. Pidev niiskus suudab pika aja peale ka parimaid pindu rikkuda. Pigista lapp valamu kohal veest nii kuivaks kui suudad ja pane see näiteks radiaatorile või kaminale kuivama. Kui lapp on kuivanud, pane see kappi, kus seda tavaliselt hoiad.

valamu ummistus, valamu ummistuse eemaldamine, santehnik, köögi puhastamine
Ummistuse eemaldamine.

Ummistunud kraanikauss

Paljud kipuvad köögis enda valamu äravoolu võimekust üle hindama ja viskavad sinna kergesti pakkuvaid või liiga suuri toidujäätmeid. Selle tõttu tekib torus ummistus, mis võib halvimal juhul viia lekke ja uputuseni.

Ummistuste vältimiseks ära vala kraanikausist alla vedelat rasva ja kindlasti kasuta äravoolutoru ees sõela. Viimane toimib filtrina ja ei lase liialt suurtel toiduosakestel torru minna. Väiksemad osakesed lähevad koos ülejäänud vedelikuga torust kenasti alla.

Sagedaste ummistuste vältimiseks ja ennetamiseks võid kasutada torusiili. Kuna tegu on tugevalt aluselise ainega, siis tõmba selle kasutamisel kätte kummikindad ja hoia seda lastele kättesaamatus kohas. Kui aga torusiil tundub liialt ekstreemse lahendusena, võid regulaarselt torru valada ka 60-kraadist vett koos nõudepesuvahendiga, mis aitab lahustada sinna tekkinud rasva. 

Kui sa ei ole ennetavalt midagi teinud ja ummistus on juba käes, siis kasuta torusiili. Pooleliitrise pudeli puhul tuleb torusse valada pool pudeli sisust, lasta sel 12 tundi seista ja seejärel valada peale keevat vedelikku. Kui nii palju aega või kannatust ei ole, kasuta WC-poti pumpa. Kui oled puhastamisega hiljaks jäänud ei pruugi enam ka torusiilist abi olla ja tuleb kutsuda santehnik. Kui torude ummistumine on pidev probleem on igal juhul mõistlik kutsuda spetsialist probleemi likvideerima.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge