+ Lisa oma töö      

Kasvuhoone puhastamise ABC

20. aprill 2022 Hange.ee
Tagasi
kasvuhoone puhastamine, kasvuhoone puhastamine survepesuriga, survepesu, mulla vahetamine

Peagi on ukse taga kõigi kasvuhoone-entusiastide lemmikhooaeg. Selleks, et Sinu kasvuhoone oleks uueks hooajaks valmis, pead ära tegema vajalikud ettevalmistused. Selles postituses räägime täpsemalt kasvuhoone puhastamisest ning anname ülevaate sellest, kuidas ja mida täpsemalt peaks ette võtma. Selgitame välja, miks peab kasvuhoonet enne uut hooaega puhastama ning milliseid töövõtteid ja vahendeid selleks kasutada võiks.

Miks on vaja kasvuhoonet puhastada?

Enne, kui asume kasvuhoone puhastamise juurde, teeme selgeks, miks seda üldse tegema peab. Kasvuhoone pesemine pole vajalik pelgalt puhta välisilme saavutamiseks, kuigi seegi on üks oluline põhjus. Kasvuhoone puhastamine ning desinfitseerimine aitab niisketel pindadel ära hoida erinevate vetikate ja sambla kasvamise. Õigel ajal vajalike toimingute tegemine aitab järgneval hooajal ohjeldada ka ebasoovitavate putukate levikut. Vastasel juhul võivad kahjurid teha paksu pahandust ning haigustel on puhastamata kasvuhoones hea levida.

Millal tuleks kasvuhoonet puhastada?

kasvuhoone puhastamisega tasuks tegeleda juba sügisel peale hooaja lõppu, sest nii on järgneval aastal kahjureid ning haigusi vähem. See annab ka rohkem motivatsiooni hooajaga alustada, sest tülikad tööd on juba ära tehtud. 

Kui sügisel jäi kasvuhoone puhastamata, siis pole vaja muretseda, sest vajadusel jõuab  kõige vajalikuga tegeleda ka kevadel.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kuidas kasvuhoonet puhastada?

Kasvuhoone puhastamiseks on mitmeid viise ning erinevaid vahendeid, kuid üldpõhimõtted on samad. Esimene samm on kindlasti vanade taimejääkide ja muu sodi ära viskamine. Seda võiks teha juba sügisel peale hooaja lõppu, sest nii on kahjurite levik madalam ning pinnas erinevate haiguste levimiseks ebasoodsam. Sellele peaks järgnema klaaside ja pindade pesemine. Kasvuhoone on üleni või peaaegu üleni läbipaistev ning nende pindade puhastamine on väga tähtis, et need oleksid läbipaistvad ja neile ei koguneks erinevaid elusorganisme. Läbipaistmatus kasvuhoones ei taha ka taimed kasvada.

Klaaspindade pesemiseks on mitmeid võimalusi, üheks variandiks on näiteks survepesu. Survepesu puhul peab silmas pidama seda, et muld oleks korralikult kaetud ning sinna ei voolaks musta vett. Peale survepesu peab mustaks jäänud kohad vajadusel veel käsitsi üle käima, et tulemus jääks võimalikult hea. Soovituslik on puhastada ka kõik töövahendid ja potid, millega kasvuhoones toimetad, sest nii saad tõkestada erinevate haiguste levikut taimedele. 

kasvuhoone puhastamine, kasvuhoone puhastamine survepesuriga, survepesu
Kasvuhoone klaaside puhastamine survepesuriga.

Kasvuhoone puhastamisel peab olema valmis ka talveund magavateks kahjuriteks. Kasvuhoone on meelispaik näiteks  erinevatele nälkjatele ja lehetäidele. Nende pesade hävitamine on enne uut hooaega väga oluline, sest muidu saavad istutatud taimed hoopis nende toiduks.

Lisaks kasvuhoone pesemisele peaks tegelema ka seeneeoste hävitamisega. Seened ei mõju kasvuhoonele hästi ja kurgid ning tomatid on seenhaiguste suurimad ohvrid. Selleks, et seentest jagu saada, on peamiselt kaks võimalust: mulla vahetamine või väävli põletamine. Mulla vahetamisel peaks värskendada selle peamist kihti umbes 10-15 cm ulatuses, sest erinevad seeneeosed suudavad Eestis ka talved üle elada. 

Kui olid tegus ja puhastasid kasvuhoone sügisel korralikult ära, pole mulla väljavahetamine alati vajalik. Sel juhul aitab võimalikke seeneeoseid hävitada väävli põletamine. Selleks peab sulgema kõik uksed ja aknad ning tegema kasvuhoone võimalikult õhukindlaks. Peale seda peab asetama väävli kasvuhoones metallalusele ja selle süütama. Väävli põletamine on tõhus viis, sest mõjub ka neile kohtadele, kuhu erinevate pritsitavate vahenditega juurde ei pääse. Väävlit põletamine on efektiivne siis, kui väljas on vähemalt 10 kraadi sooja. 

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Millega peaks kasvuhoonet puhastama?

Kasvuhoone pesemiseks kasutatavate vahendite kohta on laialdaselt erinevat informatsiooni, kuid kõige kindlam on muidugi usaldada professionaalide soovitusi ning toimida vastavalt ohutusnõuetele.  Üsna laialdaselt soovitatakse kasvuhoone pesemiseks rohelise seebi lahust, kuid klaasipesuks ning kasvuhoone desinfitseerimiseks on ka mitmeid teisi viise ja vahendeid. 

Üks võimalus on kasutada desinfektanti,  mis puhastab pinnad ja eemaldab kahjurid. Kindlasti peaks seda kasutama vaid ajal, kui kasvuhoones pole taimi ning vältima seal istutamist või külvamist umbes nädal peale puhastamist. 

Väävli põletamisest andsime juba ülevaate, kuid selle meetodi puhul peaks silmas pidama asjaolu, et kindlasti ei tohi kasvuhoones olla taimi ning 24 tunni jooksul peale põletamist ei tohiks sinna siseneda. Kindlasti peab hiljem kasvuhoonet ka korralikult tuulutama.

Hea nipp on puhastusvahendit pihustuspudelist piserdada, sest nii pääseb see ka kasvuhoone klaasi- ning raamivahedesse. Kui kasutad survepesurit, peaks ka selle vee sisse lisama puhastusvahendit.  Aiandus- ning ehituspoodides on müügil erinevaid spetsiaalselt kasvuhoonete puhastamiseks mõeldud vahendeid. Lisainfot tasub julgelt küsida ka poes teenindajalt. 

Kokkuvõte

Selleks, et kasvuhoone-hooaeg saaks alata, peab ära tegema vajalikud toimingud. Selles postituses andsime ülevaate kasvuhoone puhastamise kohta ning jagasime erinevaid nippe, mis protsessi lihtsamaks muudavad. Kui vajad abi kasvuhoone puhastamise või ehitamisega, siis tasub julgelt pöörduda spetsialistide poole.

Kui alles mõtled kasvuhoone rajamise peale ja vajad veel lisainformatsioon, siis loe ka artikleid:

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge