+ Lisa oma töö      

Kasvuhoone ehitamise ABC: mida tuleks teada enne ehitamist? I osa

22. märts 2022 Hange.ee
Tagasi
kasvuhoone, kasvuhoone ehitamine, kasvuhoone paigaldamine

Muutlikus Eestis kliimas on vaja köögiviljasaaduste kasvatamiseks luua tehiskeskkond, kus tomatid, kurgid ja teised maitsvad ja tervislikud toidud saavad rahulikult ja efektiivselt kasvada. Siinsetel talumaadel ja miks mitte ka linnas on kõige kergemaks lahenduseks kasvuhoone ehitamine, sest seal reguleeritud temperatuur aitab köögiviljadel paremini kasvada. Kui sa aga pole varem kasvuhoone ehitusega kokku puutunud, siis siin on mõned asjad, mida enne ehitust teada. 

Mõtle, milleks sul kasvuhoonet vaja on

Paljud inimesed soovivad endale kasvuhoonet, kuna aiapidamine on üks mõnus hobi ja see lubab vajalikke saaduseid kasvatada. Kasvuhoones saab kasvatada kõiksugu asju, alates maitsetaimedest ja lilledest, kuni köögiviljadeni välja ja see kaitseb taimi halva ilma, putukate ja teiste muidusööjate vastu. Kasvuhoone aitab pikas perspektiivis ka raha säästa - selle olemasolul ei pea igal kevadel taas aeda üles ehitama, vaid saab jätkata sealt, kus pooleli jäi. Lisaks ei pea kasvuhoonet üldse aiapidamise eesmärgil ehitama - see võib vabalt olla ka omanäoline talveaed või põnev aiamajake.

Maksumus

Kui sa oled välja mõelnud, mille jaoks sa tahad kasvuhoonet kasutada, siis on hea aeg mõelda hinna peale. Hinda mõjutavad mitmed faktorid nagu kasutatavad materjalid, kas ehitad selle täielikult ise, ostad valmislahenduse, mis on vaja kokku panna või siis lased seda kellelegi teisel teha jne.

Elades jahedas kliimas ja soovides kasvuhoonet aastaringselt kasutada, siis on vaja sinna paigaldada ka elektri- või propaansoojustus. Ehk soovid kastmise automatiseerida? Ehitamise maksumust mõjutab loomulikult ka soovid erilahendust ning milline on kasvuhoone suurus. Vahest võib osutuda suurema kasvuhoone hind kujuneda ainult pisut kallimaks kui väiksema ehitamine, sest materjalide hinnad võivad suurema koguse juures olla madalamad. 

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kasvuhoone stiil

Turul pakutakse mitmetes erinevates stiilides kasvuhooneid. Üks nendest on nt nõjatuv-kasvuhoone, mis vähemalt ühest küljest piirneb juba olemasoleva hoonega, või on võimalik nt peamajast või garaažist otse kasvuhoonesse siseneda. Teine populaarne tüüp eestlaste seas kõige klassikalisem ehk eraldiseisev kasvuhoone, mis asub aia keskel, nurgas või elumaja lähedal.

Samamoodi on võimalik vanadest akendest ehitada lihtne kasvuhoone või kui sa oled kätega eriti osav ja ka loominguline siis on ühe lahendusena ka lauapealne kasvuhoone. Selle saad ehitada kasvõi vanadest pildiraamidest, akvaariumist või muust klaasist materjalist, mida ei kasutata.

kuppelkasvuhoone
Kasvuhoone on maitse asi, erinevaid variante on palju. Pildil: kilega kaetud kuppelkasvuhoone.

Seinad ja aknad

Ekspertide sõnul on kasvuhoone konstruktsiooni rajamisel kõige mõistlikum kasutada alumiiniumit, mis on odav ning see ei roosteta ega lähe mädanema. Kasvuhoonele lisab kvaliteeti ja pikaajalisust tugevate materjalide kasutamine. Plastikkile kasutamine on soodne ja parandustöid on kergem teostada, aga ilmastiku olud nagu tugevad tuuled, lumi ja ka UV-kiirgus võivad kile üsna kiiresti lõhkuda. Hea valik oleks tugevdatud klaas, aga see võib olla keskmisest kallim. Variandid on ka klaaskiud, polükarbonaat või miks mitte ka vanad aknad. Paljud kasvuhoone omanikud valivad põrandakatteks betooni, mis, nagu arvata võib, jällegi kasvuhoone hinda oluliselt suurendada.

Õhuringlus

Võib öelda, et automaatsed ventilatsiooniavad on tänapäeval kohustuslikud. Need takistavad kasvuhoone ülekuumenemist ning tuuletõmme on ju ometi tasuta. Ventilaatorid on ka hea lahendus, sest need aitavad külmadel kuudel sisekliimat paremini kontrollida. 

Vajalikud load

Isegi, kui sa tahad enda maale kasvuhoonet rajada, siis tegelikult peaks selle koht kohalikult omavalitsuselt selleks loa saama. Registrisse pole vaja kanda kuni 20 ruutmeetrise pinnaga kuni 5 meetrise kõrgusega ehitisi.

Vastupidavus

Kasvuhoone tugevus oleneb sellest, kus sa elad. Kui sa elad tugevate tormide või tuulte piirkonnas, nt mere ääres, siis võiks kindluse mõttes ehitada kasvuhoonele tugeva vundamendi ja selle raamid korralikult maa külge ühendada. Kate võib ehk aastate jooksul kannatada saada, aga olenevalt selle materjalist võib selle asendamine olla lihtne.

Lisaks peaks ka arvestama sademetega, eriti lumega. Plaanide tegemisel ja ehitamisel ole kindel, et kasvuhoone lume raskuse all kokku ei varise. Lisaks mõtle ka sellele, mis poolt päike tõuseb ja kuhu sa plaanid kasvuhoone rajada. Selle ehitamine varjualusesse ei tundu arukas ja ka liigse päikese eest võib osutuda kaitse vajalikuks.

Loe ka jätkulugu: Kasvuhoone ehitamise ABC: millele pöörata kasvuhoonet valides tähelepanu? II osa

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge