+ Lisa oma töö      

Kasvuhoone ehitamise ABC: millele pöörata kasvuhoonet valides tähelepanu? II osa

23. märts 2022 Hange.ee
Tagasi
kasvuhoone, kasvuhoone ehitamine, kasvuhoone paigaldamine

Eestlane on ikka hingelt olnud maa- ja metsarahvas ja urbaniseerumise jooksul ei ole oma juuri unustatud. Paljud inimesed rajavad oma linnakorteritesse või nende juurde aiad, et seal taimi või söögisaaduseid kasvatada, tõsisemad asjaarmastajad ehitavad lausa kasvuhoone, et seal tervislikke ja värskeid köögivilju kasvatada. 

Õige valgus

Kõik teavad, et päikesevalgus on taimede kasvatamisel oluline, kuid paljudele tuleb üllatusena, et otsene päikesevalgus pole üldse hea ning võib taimi isegi kahjustada. Samad põletavad päikesekiired, mis tekitavad inimestel päikesepõletust võivad tõsiselt kahjustada ka aiasaaduseid. Uuringud näitavad, et hajutatud valgus sobib taimedele paremini. Taimed kasvavad hajutatud valguse käes lausa 20-30% paremini. See aga ei tähenda, et kasvuhoone peaks paigutama puude alla või maja varju.

Hajutatud valgus paistab taimede peale kõikide nurkade alt ja taimedel on vähem varjuga kaetud kohti. See tähendab, et taimed ei pea valguse saamiseks üleliigselt pingutama. Selle tulemusena on taimed tugevamad ja saadused kvaliteetsemad.

Klaasist ja ühekordse kattega materjalid pakuvad väga vähe hajutatud valgust, erinevad polükarbonaadid teevad seda erinevalt. Polükarbonaat paneelidega kaetud kasvuhoones on valgus hajutatud. Lisaks aitavad need paneelid hajutada ka kuumust ja läbi lasta suurema osa päikse valguse spektrist, mis omakorda mõjub taimedele hästi. 

Kasvuhoones ei tohiks ka liiga palav olla. Selle tulemusel võib tekkida transpiratsioon ehk aurustumine, mis tekitab taimedes stressi ning vähendab fotosünteesi. Rohkem taimi sureb ülekuumenemise kui külma tõttu. Nagu sa ei saadaks lapsi ilma päikesekreemita välja mängima ega lukustaks neid kuuma autosse, siis peaks pöörama sama tähelepanu ka taimedele. Seda tehes on taimed tugevamad ja aiasaadused kvaliteetsemad.

kasvuhoone, kasvuhoone ehitamine, kasvuhoone paigaldamine
Kasvuhoone tuleks paigaldada selliselt, et kõrvalhooned või suuremad puud ja põõsad ei varjaks päikesevalgust.

Pikenda kasutusaega

Hea kasvuhoone võimaldab sul seda kasutada aasta läbi kuid siis tuleb läbi mõelda kasvuhoone asukoht. Selleks vali või ehita kasvuhoone selliselt, et on võimalik tagada nii hea  isolatsioon kui ka ventilatsioon. Kasvuhoone kattematerjal hoiab seda loomulikul teel soojana ning kaitseb külmade ilmade eest. Soojamatel kuudel tuleks kasuks, kui kasvuhoones oleks hea ventilatsioon ning ehk ka mõned ventilaatorid, mis taimi jahutavad ja sunnivad õhu liikuma.

Selleks, et kasvuhoonet kasutada aasta läbi soovitavad eksperdid rajada selle ida-läänesuunaliselt, et tagada maksimaalne valgus ka pimedal ajal. Põhja-lõunasuunaliselt paigutatud kasvuhoone sobib aga kõige rohkem suvehooajaks, sest nii on tagatud mõlemale küljele enam-vähem võrdne valgushulk.

Modifitseerimise võimalus

Kasvuhoone ehitamisel jäta endale võimalus seda tulevikus modifitseerida ehk muuta. Äkki sinu soovid aastatega muutuvad ja sa tahad sinna lisada midagi, mille peale sa algselt ei tulnud. Siis on muudatuste tegemine lihtsam, kui terve kasvuhoone algusest peale täielikult ehitada.

Struktuur

Kui kolme põrsakese muinasjutt või tuhandeid aastaid arhitektuuri ajalugu on meile midagi õpetanud, siis tugevatest ja kvaliteetsetest materjalidest hoone ehitamine muudab selle vastupidavamaks ning selle kasutusaeg pikeneb. 

Kasvuhooned peavad vastu pidama karmis kliimas, olgu selleks siis kuum päike, paduvihm, tugev torm või hoopis rahe ja lumi. Hoonet võivad pahaaimamatult kahjustada ka kolmandad isikud, kelle tähelepanematus palli mängides võib palju pahandusi tekitada. Selleks on vaja kasvuhoone ehitamisel tugevat raami, mis ei vaja ise palju hoolt kuid pakub samal tuge. Samamoodi peab vastupidav olema ka selle kattematerjal.

Lihtne hooldada

Kasvuhoone peaks olema koht, kus sa saad end muust maailmast ära lõigata ja puhata. Selle pidamine ei peaks olema stressirohke. Sellepärast ongi kasvuhoone planeerimine oluline, et vältida tulevikus selle hooldamisest tulenevaid probleeme. 

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Suurimad probleemid?

Kui kasvuhoone ehitamisel kasutatakse vanu aknaid, puitu vms, siis tuleks veenduda, et materjalid ei oleks pehkinud ja ehk neis ei oleks üleliigset niiskust või termiite. Vastasel juhul võivad kasvuhoonega kiiresti probleemid tekkid.

Samuti tuleb tähelepanu pöörata taimekahjuritele, kellele väga meeldib mõnusa kliimaga kasvuhoones elada. Kui neid varakult ei leita või taimi pisteliselt ei kontrollita, siis võivad kasvuhoones levima hakata seened ning muud kahjurid. Taimede hävimisel on kogu raske töö ja vaev kasvuhoone ehitamisel olnud asjata.

Tähtis on tähelepanu pöörata ka mullalele. Selle pidev koormamine muudab selle ajapikku viljatuks ehk muld ei sisalda enam taimede jaoks vajalikke toitaineid. Selle vältimiseks kasuta kasvuhoone mulla puhul erinevaid väetiseid ja värskenda aeg-ajalt mulda. 

Kasvuhoone ei ole mõeldud kõigile. See on nagu lemmikloom - alguses tundub hea idee, kuid mõne aja möödudes võib tekkida tüdimus. Ehitamine ei tule paljudele lihtsalt ja kogu see ettevõtmine võib-olla tülikas ja väsitav. Nagu iga ehitaja teab, siis võivad alati tekkida ootamatused, millega ei osanud arvestada. Kasvuhoonega ka samamoodi. Võib öelda, et kasvuhoone on pikaajaline investeering, mille valikul ja ehitamisel tasub olla hoolikas ja mõelda kõik põhjalikult läbi. Kui tunned, et Sinus on peidus aednik siis pea meeles, et ehita või vali kasvuhoone kindlasti väikse varuga.

Loe ka: Kasvuhoone ehitamise ABC: mida tuleks teada enne ehitamist? I osa

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge