+ Lisa oma töö      

4 peamist reeglit koduaias taimede kastmiseks

29. juuni 2023 Hange.ee
Tagasi
taimede kastmine, kuna kasta taimi, millal kasta taimi, hommikune taimede kastmine

Suveperioodil kasvab meie aedades rohkelt taimi, mis vajavad pidevat hoolt ning aeg-ajalt põhjalikku kastmist, et tagada nende ellujäämine. Regulaarne ja hoolikalt kohandatud kastmine mitte ainult ei taga meile kauakestvat õiteilu, vaid mõjutab positiivselt ka taime saagikust. Kuigi kastmine võib esmapilgul tunduda lihtne, on oluline järgida õigeid meetodeid. Nii saame tagada meie aias kasvavate taimede tervislikkuse, piisava veevarustuse ning samal ajal vähendada veekulu. Järgnevalt jagame mõningaid nõuandeid, kuidas targalt kasta lilli, köögivilju ja murutaimi, et saavutada maksimaalne kasu.

Vali kastmiseks õige aeg

Taimede õigeaegne kastmine on äärmiselt oluline, sest vastupidisel juhul võime oma heade kavatsuste kiuste tekitada neile kahju. Seetõttu on oluline hoolikalt kaaluda, kuidas kavandada õiged kastmisajad oma päevaplaanis või nädalakavas ning kui see tundub keeruline, siis tasub kaaluda automaatse kastmissüsteemi paigaldamist aeda.

  • Võimalusel kasta hommikul. Paar tundi enne lõunapäikese kuumuse saabumist on see parim aeg kastmiseks. Sel kellaajal on taimed füsioloogiliselt valmis vett omastama, mis aitab neil paremini taluda päeva kõrgeid temperatuure. Hommikul kastes tagame, et kastmisvesi imendub suures osas pinnasesse, kuna aurustumine on sel hetkel veel minimaalne. Samuti on piisavalt aega päeva jooksul, et kastmisel märjaks saanud taimed jõuaksid ära kuivada.
  • Väldi kastmist lõuna ajal,  sest suur osa veest võib kiiresti aurustuda just kuumadel päevadel, eriti kui vesi satub lehtedele, mitte juurtele. Seetõttu on endiselt soovitatav eelistada varahommikut või hilisõhtut kastmiseks, kui päikese intensiivsus on madalam ja veeaurustumine väheneb.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö
  • Hommikuse kastmise võid asendada pärastlõunaga. Kuigi hommikune kastmine on taimede seisukohast parim, siis selle sobimatuse korral enda päevaplaaniga võid kasta ka pärastlõunasel ajal. Sellisel juhul peaksid ajastama kastmisprotseduurid ajale, mil kõige kõrvetavama päikesega aeg on möödas, kuid arvesta, et taimedel peab enne päikeseloojangut jääma ka piisavalt aega kuivada.
  • Ära kasta väga hilja õhtul või öösel. Kuigi esmapilgul võib tunduda, et taimede kastmine hilistel õhtutundidel on äärmiselt hea mõte on tegelikult selline tegevus pikas perspektiivis taimedele kahjulik. Nimelt jäävad hilja õhtul kastetud taimed terveks ööks märjaks, mis omakorda soodustab taimedele kahjulike seente ja hallituste levikut. Samuti tuleb meeles pidada, et õhtuse või öise kastmisviisi valimisel on alati oht, et taimedele antakse korraga liiga palju vett, mistõttu jäävad nad terveks ööks liigvette seisma. Kui tekib vajadus öösel kasta, näiteks erakorralise olukorra tõttu, siis tuleks järgida sama põhimõtet nagu lõunase kastmise puhul ning kasta vett otse taime juurtele.
sprinkler, muru kastmine, taimede kastmine, kuna kasta taimi, millal kasta taimi, hommikune taimede kastmine
Sprinkler võimaldavad hõlpsasti ja ühtlaselt kasta suuri alasid ja on erinevaid tüüpe ja suurusi, mis sobivad erinevate aia- või murualade jaoks.

Vali õige kastmissagedus

Taimede kastmisel on oluline suunata vesi juurte lähedale. See tagab, et vesi jõuab otse taime juurteni, kus seda kõige rohkem vaja on ja vähendab teiste taimeosade, nagu lehed ja õied, kahjustamise ohtu.

Kui kasutate kastmisel voolikut, proovige suunata veejuga taime lehestiku alla mullapinnale. See võimaldab veel jõuda otse juurteni ja vähendab selle hajumist keskkonda. Ka võib olla kasulik kasutada kastmisotsikut, mis võimaldab kontrollida veejoa tugevust.

kastmisotsik, veevoolik, reguleeritav kastmisotsik, taimede kastmine, kuna kasta taimi
Reguleeritav kastmisotsik võimaldab kontrollida nii veevoolu hulka kui valida erinevate pihustusmustrite vahel, mis võimaldab kasta taimi vastavalt nende vajadustele.

Suurematel istutusaladel, kus on palju taimi, võib olla keeruline jõuda igale taimele eraldi. Sellistel juhtudel võib olla mõistlik paigaldada peenrasse maa alune või pealne tilguti niisutusliin, mis aitab jaotada vett ühtlaselt ja sügavamale pinnasesse, tagades taimedele vajaliku niiskuse juurte tasemel.

Oluline on meeles pidada, et erinevad taimeliigid võivad vajada erinevat kogust vett ja kastmisviise. Taimede kastmisel tuleks arvestada nende individuaalseid vajadusi ja selle põhjal panna paika kastmise sagedus ja kogus.

Kui kahtled, et kas on vaja kasta või mitte, on peenarde kastmisel heaks indikaatoriks mulla kõvadus. Selleks pista huvipakkuvate taimede läheduses oma sõrm mulda: kui pinnas on täiesti kõva või kuiv, siis on õige aeg kasta, samas kui sõrmesügavusel on muld veel niiske, siis ära kastmisega kiirusta. Kuna murul on selle meetodi kasutamine raskendatud, siis võta seal appi mõni peenema otsaga pikem tööriist, näiteks kruvikeeraja. Nii kui selle pinnasesse surumine muutub raskeks, on õige aeg muru kastmiseks.

niisutusliin, niisutusliini paigaldamine, taimede kastmine, kuidas kasta taimi
Taimede kastmiseks mõeldud niisutusliini paigaldamine.

Kasta juurte lähedalt

Taimede jaoks on parim, kui kastame neid juurte lähedalt. Nii kaob ära igasugune oht kahjustada teisi taimeosasid, ning ka kogu vesi mis me taimele anname jõuab sellisel juhul täpselt sinna kuhu see oli mõeldud. Voolikuga kastes püüa seega veejuga suunata taime lehestiku alla mullapinnale ja suurtel istutusaladel, kus iga taimeni on sellisel viisil väga raske jõuda, oleks mõistlik paigaldada peenrasse niisutusliin.

niisutusliin, kastmisvoolik, taimede kastmine, kuidas kasta taimi
Maapealne niisutusliin ehk kastmisvoolik võimaldab suunata veevoolu otse taime juurtele, tagades tõhusa kastmise ning vee säästmise.

Kasta korraga rohkem

Selle asemel, et iga päev aias kiiruga kõik taimed veega üle lasta, võta kastmiseks aega ja tee seda korralikult. Korralikult kastmine tähendab seda, et kastame taime, kuni muld on põhjalikult veest läbi imbunud ja niiskus jõuab taime juurte alla. Selline lähenemine soodustab juurte sügavamat kasvu, muutes taimed tugevamaks ja paremini vastupidavaks põuale.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Samuti ei ole vaja igapäevaselt üle kasta, eriti põuaperioodil. Piisab paarist päevast nädalas, mil teostatakse korralik kastmine.

Loe ka: Automaatne kastmissüsteem koduaias

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge