+ Lisa oma töö      

Erinevad võimalused aia valgustamiseks

24. august 2023 Hange.ee
Tagasi
aiavalgustid, aiavalgustite paigaldamine, hoovivalgustus, õuevalgustid, valgustid aeda

Kui soovid aias aega veeta pärast päikese loojumist, on oluline läbi mõelda, kuidas erinevate valgustite abil pime tagaõu hubaseks ja kutsuvaks muuta. Hästi valgustatud õueala mitte ainult ei paku silmailu, vaid tagab ka suurema turvalisuse kogu maja ümbruses.

Kui alustad maja ümbruse valgustuse kavandamist, tuleb meeles pidada, et optimaalse tulemuse saavutamiseks on vaja kasutada kahte tüüpi valgusallikaid: dekoratiivseid, mis loovad aeda meeldiva atmosfääri, ning praktilisi, mis valgustavad olulisi objekte. Mõlemad on olulised, tähtis on leida nende kahe vahel ideaalne tasakaal, et üks ei domineeriks teise üle.

Maasse torgatavad valgustid

Nende valgustite valgustandev osa on kinnitatud terava otsaga peenikese varre otsa, mis võimaldab need soovitud asukohas lihtsalt maasse torgata. Enamasti töötavad need valgustid päikesepatareide pealt, mis tähendab, et päeval kogutud valgusenergia toimel on nad öösel valmis aeda valgustama. 

Sellised valgustid on suurepärane valik aiateede ääristamiseks ja lillepeenarde kaunistamiseks, kuid oluline on meeles pidada, et nende peamine eesmärk aias on pigem dekoratiivne. Tegu on suhteliselt taskukohase valguslahendusega ja positiivse külje pealt on nad täielikult liigutatavad, mis tähendab, et saate vastavalt soovile ja vajadusele nende asukohta hõlpsasti muuta. 

päikesepatareidega aiavalgustid, aiavalgustid, aiavalgustite paigaldamine
Päikesepatareidega aiavalgustid on lihtsad, soodsad ja energiatõhusad valgustid, mis töötavad päikeseenergia abil.

Pollarvalgustid

Pollarvalgustid ehk posttüüpi valgustid meenutavad miniatuurseid tänavavalgusteid, mis valgustavad maapinda suhteliselt lähedalt. Neid iseloomustab tugev konstruktsioon ning neid on saadaval väga erineva disainiga. Kuid peamine aspekt, millele pollarvalgustite valimisel tähelepanu tuleks pöörata, on see, kuidas valgus lambist levib. Mõned pollarvalgustid kiirgavad valgust ümberringi 360 kraadi ulatuses, samas kui teised keskenduvad valguse suunamisele ühele poole.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Seda tüüpi valgustid sobivad väga hästi suuremasse aeda aiateede äärde, ning platse või eriotstarbelisi alasid piirama. Pollarvalgustid on arvestatavad abimehed valgustamise aspektist, kuid nende paigaldamiseks peab arvestama, et soovitud asukohtadesse on vaja vedada elektrikaablid.

pollarvalgusti, posttüüpi valgusti, postvalgusti, aiavalgusti, aialamp, aiavalgustid, aiavalgustite paigaldamine
Pollarvalgustid lisavad mitte ainult praktilist valgustust, vaid võivad ka kaunistada ja rõhutada välisalade arhitektuuri ning maastikku.

Prožektorid

Prožektoreid kasutatakse laialdase ala valgustamiseks, seega sobivad need eriti suurtesse aedadesse. Kui need on paigaldatud kõrgemale, näiteks seintele või puudele, saab neid kasutada aiateede, parklate või muruplatside valgustamiseks. Samuti saab nende abil esile tõsta suuri puid, põõsaid või huvitavaid ehitusdetaile, kuid sel juhul tuleb prožektorid varustada spetsiaalse varrega, mille abil saab valgusti maasse torgata ja seeläbi valgusvoo ülespoole suunata.

Sellised prožektorid töötavad tavaliselt elektritoitel, kuigi saadaval on ka päikesepatareidega mudeleid. Samas tuleb arvestada, et päikesepatareidega varustatud prožektorid ei suuda toota väga intensiivset valgusvoogu, mis tähendab, et suurtel aladel võib nende valgustus jääda ebapiisavaks.

Prožektorvalgustid võivad olla suurepärased lisandid aia valgustamiseks, et luua erinevaid valgusaktsente ja efekte.

Seinavalgustid

Õue sobivaid seinavalgusteid on saadaval väga mitmekesise disainiga ning nad erinevad ka valguse suunamise poolest. Sellised valgustid sobivad ideaalselt kasutamiseks hoonete uste kõrval, ning majaseinal terrassi valgustamiseks. Enamasti vajavad seinavalgustid elektriühendust, kuid saadaval on ka akutoitega ja päikesepatareidel põhinevad lambid.

seinavalgusti, seinavalgusti paigaldamine, aiavalgustid, aiavalgustite paigaldamine, hoovivalgustus
Seinavalgustid sissepääsu juures või verandal aitavad luua n-ö tervitavat valgustust ning suurendavad turvalisust pimedal ajal.

Süvistatavad valgustid

Süvistatavaid valgusteid kasutatakse peamiselt parklate, sissesõiduteede ja terrasside äärte valgustamiseks. Need paigaldatakse täielikult alusmaterjali sisse nii, et valgusvoog tõuseb lampide töötamisel üles. Samuti võib süvistatavaid valgusteid edukalt kasutada ka terrassil ja õuetreppidel, kus lambid integreeritakse trepi põskedesse. Tegelikult saab neid valgusteid edukalt kasutada ka lillepeenardes, eeldusel et sealne pinnas seda võimaldab.

Süvistatavad välisvalgustid, süvistatav õuevalgustus, süvistatav aiavalgusti, aiavalgustid, aiavalgustite paigaldamine, hoovivalgustus
Süvistatavad välisvalgustid on disainitud vastu pidama erinevatele ilmastikutingimustele ning looma väliruumides meeldiva ja funktsionaalse valgustuse.

LED küünlad

LED küünlad sobivad hästi kasutamiseks õue puhkealadel, kuid aiapidude ajal võib neid meeleolu loomiseks lisada ka näiteks aiateede otstesse. Küünlad on teada-tuntud õdusa õhkkonna tekitajad, ning tänapäevased LED küünlad on seejuures piisavalt realistlikud, et originaalidele selles osas mitte alla jääda. Tavaküünalde ees on nende eeliseks õues parem ilmastikukindlus, mis tähendab, et kasutada saab neid vabalt ka tuulise ilmaga. 

Valgusketid

Valguskette kasutatakse aias dekoratiivsel eesmärgil ja peab märkima, et aia kaunistamise eesmärgil on nad väga efektiivsed. Valguskette saab tõmmata erinevate aias leiduvate objektide vahele, kuid nendega saab kaunistada ka näiteks puude oksi või ääristada aiapaviljoni.

Kui soovid valgusketti liigutada, et seda erinevates kohtades kasutada, on mõistlik valida akutoitel või päikesepatareidega töötav mudel. Kuid kui soovid valgusketti kasutada vaid ühe kindla koha kaunistamiseks, on mõistlik ühendada valguskett elektriga.

valguskett, välivalguskett, õuevalguskett, aiavalgustid, aiavalgustite paigaldamine, hoovivalgustus
Õuevalguskettide peamine eesmärk on luua õdus ja meeldiv valgustus ning mitte valgustada suuri alasid, seega on neid mõistlik kasutada lisavalgustusena.

LED-valgusriba

LED valgusribasid saad kasutada kõikjal aias erinevate objektide esile tõstmiseks, kuid seejuures pead arvestama, et need ei ole mõeldud nähtavale jääma, seega paiguta nad mõne ääre taha või kõrgema eseme pealispinnale. Iseenesest on LED-ribade paigaldamine väga lihtne ja elektritarbimise seisukohast on nad väga säästlikud.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Laternad

Laternad on suurepärane lisand iga aia jaoks, võimaldades erinevatel tähtpäevadel ja koosviibimistel luua meeleolukat atmosfääri. Laternates saab kasutada nii tavalisi kui ka LED-küünlaid. Investeerimine laternatesse tasub end kindlasti ära, kuna need mitte ainult ei kaunista aeda sooja ilmaga, vaid pakuvad suurepärast dekoratsiooni ka talvistes tingimustes.

Loe ka: Aiavalgustite ABC - Valgusti maapinnale või seinale? Anduriga või lülitiga?

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge