+ Lisa oma töö      

Aiavalgustite ABC - Valgusti maapinnale või seinale? Anduriga või lülitiga?

22. aprill 2022 Hange.ee
Tagasi
välivalgusti, õuevalgusti, valgusti paigaldus, välisvalgusti paigaldamine, päikesepatareiga valgusti, aiavalgusti, liikumisanduriga valgusti

Aiavalgustite valikul tuleb esmalt selgeks teha, mille jaoks valgustit vaja on - kas lihtsalt tee tähistamiseks, dekoratsiooniks või millegi korralikuks valgustamiseks. Kui otsus tehtud, tuleb mõelda nende paigaldamise peale ja ka selleks on mitu võimalust.

Aia valgustamine ehk väljavalgustamine

Olenevalt aia või majaümbruse kujundusest läheb vaja ka erinevat valgust. Valgustamist võib vajada terrass, ühest aia otsast teise kulgev tee või turvakaamerate ümbrus. Aiatee valgustamiseks valitakse tihti umbes poole meetri kõrgused postvalgustid. Suurejoonelisemate valikutena on saadaval ka kõrgemad pargilaternad, mis annavad tervele aiale aristokraatliku välimuse. Kui aga vaadata täiesti teises suunas, saab aiatee valgustid paigaldada ka täiesti maapinna lähedale. Sellisel juhul pead arvestama, et need jäävad talvel lume alla ja nende kasutamiseks pead neid sealt pidevalt välja kaevama. Lumepuhuri kasutamisel peavad valgustid olema selgelt märgistatud, et need saaks välja kaevata.

Mistahes käiguteele, olgu selleks aiatee või maja eest hoovi kulgev rada, peab valgustid paigaldama tihedalt, et oleks mugav ja ohutu kõndida. Oluline on tähelepanu pöörata ka niiskuskindlusele seda eriti maapinnale paigutatud valgustite puhul, sest sinna koguneb enamus niiskusest, mis jääb olenevalt pinnasest sinna mõneks ajaks püsima. 

Süvisvalgustite ehk maapinna lähedale ja maapinda paigaldatud valgustite kõige olulisemaks omaduseks lisaks niiskus-ja veekindlusele on vastupidavus raskustele. Valgusteid valides on pakile märgitud sõnad “driveover” või mõnel juhul tähistus "max 3000kg", mis lubab nendest isegi üle sõitmist.


välivalgusti, aiavalgusti, süvistatav valgusti, süvistatud valgusti
Maasse süvistatud aiavalgusti.

Niiskustaluvus on rahvusvaheliselt kokku lepitud ja märgitud pakendile tähisega IP, mille juures olev number näitab, kui suurele niiskustasemele valgusti vastu peab. Mida suurem number, seda enam see niiskust talub. Väljas sobib kasutada valgusteid, mille IP on suurem kui 44. IP67 sobib kasutamiseks kohtades, kus valgusti puutub otseselt kokku veega.

Kui aias on väiksemaid või suuremaid müüre või selle laadseid uhkemaid piirdeid (näiteks mõne vana maja või ajaloolise ehitise varemed), saab nende sisse süvistada või külge paigaldada valgusteid, mis aia valgemaks muudavad. Kaubanduses on saadaval erineva pinnase jaoks ja erinevast materjalist valgustid.

Rohenäpud saavad enda väikest peenart pidevalt valgustada, et neid ka pimedas näha oleks või nende taimede valgustamiseks, mis vajavad rohkem valgust. Selleks soovitatakse kasutada teisaldatavaid pinnasesse surutud valgusteid. Siinkohal tuleb meeles pidada, et mõned valgustid võivad põledes kuumeneda ja neid ei ole mõistlik taimede vahetusse lähedusse paigaldada.

Olenemata sellest, kas sul on kinnine või avatud terrass, saad seda eriti koduselt valgustada, sest tänapäevased välisvalgustid on disainilt sarnased ka sisevalgustitele ja loovad tänu sellele hubase keskkonna.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Valgusti süttimine

Pimedal ajal või õhtuti loob parema turvatunde see, kui teame, mis meie ümber toimub. Kui kuuled aias imelikke hääli, piisab hea valgustuse korral vaid aknast välja vaatamisest, et häälte tekitaja välja selgitada. Pidev valgustite tööshoidmine kulutab aga rohkem energiat ja ei ole mõistlik. Selleks kasutatakse liikumisanduriga valgusteid, mis käivituvad siis, kui need märkavad liikumist. See tagab energia tõhusa kasutamise, sest valgustid ei ole pidevalt töös. 

Sellise tööpõhimõttega valgusteid kasutatakse tihti turvakaamerate juures. Liikumise tuvastamisel süttib valgus, tänu millele on kaamerapilt selgem ja arusaadavam. Lisaks saab valida, kui kaua valgusti on töös ning millisel pimeduse astmel hakkab andur liikumist tuvastama. Paljud kasutavad liikumisanduriga valgusteid ka esiukse juures, et muuta võtme otsimine ja ukse avamine mugavamaks. Siinkohal peabki arvestama valgusti põlemise ajaga, sest võtme otsimisele võib kuluda mõnikord rohkem aega ning siis peab hakkama kätega vehkima, et valgusti uuesti põlema läheks. 

Liikumisanduriga valgustite puhul on peamiseks miinuseks, et see reageerib igasugusele liikumisele. Kui sinu enda majapidamises või naabritel on kassid-koerad, kellele meeldib pimedal ajal ringi liikuda, võib nende andurist möödumine valgusti tööle panna, mis võib omakorda sinu und segada.

Kui on vaja valgustit pidevalt põlemas hoida, näiteks kui võõrustad mõnda kogunemist või tahad ise terrassil või aias lõõgastuda, on mõistlik kasutada lülitist käivituvat valgustust. Sellega kontrollid ise, millal ja kui kaua sa valgust kasutada taha. Meeleolu aitab luua peidetud allvalgustite kasutamine, mis tähendab LED-ribade paigaldamist terrassi, pingi või laua alla. Populaarne valik on kett-valgustid, mis on efektsed ja mida saab riputada enda pea kohale või siduda laua, tooli või puu ümber.

LED-valgustid üldiselt külma ei karda ning erinevalt hõõg- ja säästupirnidest taluvad need rohkem ka sisse- ja väljalülitamist. Sellele vaatamata tuleks valgustite valikul tähele panna, et need oleksid niiskuskindlad ja sobiksid välitingimustesse. 

välivalgusti, päikesepatareiga valgusti, aiavalgusti, liikumisanduriga valgusti
Päikesepaneeliga ja liikumisanduriga välisvalgusti.

Päikesepatarei või kaabel

Mida aeg edasi, seda enam saab päikesepatarei majapidamiste loomulikuks osaks. Neid kasutatakse ka aiavalgustite puhul, kuid Eesti tingimustes on nende kasutusaeg lühike. Päikeseenergial töötavate valgustite paigaldamine on lihtne ja soodne, sest ei nõua tänu juhtmete puudumisele elektriku abi ega ka aia üles kaevamist, kuid paraku jääb valgust tihti väheks. Neid valgusteid saab aias enda äranägemise järgi ümber tõsta, valgustama hakkavad need peale päikese loojumist. 

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kindlam, aga ühtlasi ka kulukam on kaablitoitel valgustite paigaldamine. Maa alt jooksvate elektrikaablitega valgustid on oluliselt stabiilsemad ja  pakuvad rohkem valgust ning nende valik kaubanduses on lai. Paraku tuleb nende paigaldamisel maapinda natuke üles kaevata ja kasutada spetsiaalseid kaableid, mis sobiksid maa alla paigaldamiseks. Täiendava kaitse jaoks on võimalik kasutada ka kaablikaitsekõri.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge