+ Lisa oma töö      

Vead katuse paigaldamisel: II osa

11. mai 2022 Hange.ee
Tagasi
katusepaigaldamine, katuse ehitus, katuse ehitamine, valesti paigaldatud katus, vihmavee renni paigaldus

Katus peab olema korrektselt paigaldatud, sest sellega kaitstakse nii oma kodu ja vara kui ka iseennast ning oma pere. Kehvasti paigaldatud katus ei kesta kaua ja mõjutab negatiivselt sisekliimat ja võib kaasa tuua suuri kulutusi.

Katuse paigaldamisel tekkinud vigade esimeses osas tõime teiste seas välja sellised vead nagu vanade sindlite eemaldamata jätmine, vanade katuseplekkide ja vale pikkusega kinnitusvahendite kasutamine. Võimalike vigade loetelu on aga oluliselt pikem ning nende teadmine aitab neid töö tegemisel vältida. 

Sindlite stardiriba paigaldamata jätmine

Räästad ulatuvad seinast üle ja just sealt alustatakse tavaliselt katuse paigaldamist. Sindlite paigaldamist peaks alati alustama mööda räästa äärt. Sindlite esimene, mööda räästaserva kulgev rida ehk stardiriba takistab vee katusekatte alla tungimist ja aitab ära hoida veekahjustuste tekkimist.

Aluskatte paigaldamata jätmine

Katuse paigaldamisel on üks tavalisemaid vigu uue katusekatte paigaldamine otse katuselaudade peale. Olles eemaldanud vanad sindlid või katusekivid, tuleks enne uue katte paigaldamist ka aluskate välja vahetada või selle puudumisel kate lisada. Aluskate muudab katuse vee ja niiskuse suhtes vastupidavamaks, mis omakorda kaitseb kodu ja katust ning tagab katuse pikema eluea.

Tootja juhtnööride eiramine

Kõikide katusel kasutatavate materjalide jaoks on kindlad instruktsioonid, mida peaks järgima. Tegu võib olla väikese kirjaga kastil või pakendil, kuid see on oluline informatsiooni. Nii mõnedki inimesed peavad end katuse paigaldamise ekspertideks ja eiravad seetõttu tootja juhiseid. See aga võib viia mõne detaili valesti paigaldamiseni, millega suureneb ka varajaste kahjustuste tekkimise oht katusel.

Mõnel juhul annab tootja materjaliga kaasa ka garantii, kuid see kehtib vaid materjalide korrektse kasutamise puhul. Materjalide valesti kasutamise või paigaldamise puhul garantii lõpeb.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Valesti hinnatud katusekalle

Tavaline viga katuse paigaldamisel on eeldus, et ühe katuse puhul toiminud lahendus toimib ka järgmise juures. Reaalsus on aga midagi muud. Katusekaldest oleneb, milliseid materjale saab katusel kasutada ja ka hüdroisolatsioon. Mida lamedam katus, seda nõudlikum ja olulisem korrektne hüdroisolatsioon. Väiksem kalde korral on soovituslik kasutada PVC, bituumen jm rullmaterjale. Suurema kalde puhul, mis on vähemalt 15 kraadi saab kasutada nii kivi, eterniiti, plekki ja ka sindleid. Vale materjali kasutamise korral võib vesi kattest läbi tungida ja põhjustada kahjustusi. Kehtib ka reegel, mida suurem on katusekalle, seda väiksem on võimalus, et vesi katusele seisma jääb.

Külmas kliimas jää kogunemise vältimine

Külmas kliimas on jää tekkimine tavaline. Lume sulamisel ja tekkinud vee taaskordsel külmumisel võib see jõuda sindlite või katusekivide alla. Tekkinud jääpais surub sindlid üles ning asetab räästale ja vihmaveetorule lisakoormuse. Katuse paigaldamisel peaks mõtlema ka sellele, kuidas katusel jää tekkimist ennetada. Seda aitab ära hoida näiteks pööningu ventileerimine, sest jaheda pööningu puhul ei hakka lumi katusel sulama. Katuse äärde on võimalik paigaldada ka jää- ja veekindel barjäär, mis takistab veel sindlite alla kogunemist. 

Sindlite kehv joondamine

Üks lihtsamaid viise kehva katusepaigalduse tuvastamiseks on vaadata sindlite joondust. Kui sindlite väljalõige ei ole vertikaalne või kui ühenduskohad ei ole samal horisontaalsel joonel, on sindlid valesti joondatud. Peale visuaalselt lohaka ja organiseerimatu väljanägemise põhjustavad kehvasti joondatud sindlid ka katuses lekkeid, mis omakorda mõjutavad katuse eluiga. Vesi tungib sindlite vahelt läbi, kahjustades katuselaudu, sarikaid ja siseruume. 

Sindlite vale paigutus

Sindlite puhul on ette nähtud soovituslik pikkus, kui palju neid pärast paigaldamist näha peaks olema. Kui sindlid on liiga tihedalt koos ehk neid on liialt vähe näha, tekib oht, et tormi ajal koguneb nende alla niiskus või puhutakse need lihtsalt minema. Kui sindleid on liialt palju näha, ei paku need piisavalt kaitset, mis võib viia veekahjustusteni. 

Sindlid ulatuvad liialt vähe üle ääre

Isegi räästaplekiga paigaldamisel võiksid sindlid ulatuda üle katuse ääre. Katuse paigaldamisel eksitakse tihti, sest üle ääre ulatuv osa lõigatakse liialt lühikeseks või jäetakse liialt pikaks. Liialt pikalt üle ääre ulatuv osa võib suure tuule ajal lendu minna ning liialt lühike üle ääre ulatuv osa võib kaasa tuua vee kogunemise kattematerjali ääre alla, mis aga kahjustab katust.

katkine renn, purunenud vihmaveerenn, sademevee renn
Lume ja jää raskuse all purunenud sadevee renn.

Vihmaveerenni kehv painduvus

Vihmaveerennidel on oluline roll vee katuselt ärajuhtimisel. Kui need vee raskuse tõttu vajuvad, lahti tulevad või on paigaldatud liialt madalale ega ole õige kalde all, võib renni koguneda liialt palju vett või tekkida üleujutus, mille tagajärjel võib vesi katusekivide alla voolata ja struktuuri kahjustada..

Alltöövõtja vastutus

Katusetööde tegemisel palgatakse tihti kogenud eksperdid. Paraku kipuvad nemadki vigu tegema ja sel juhul on oluline teada, kes vigade eest vastutab. Selleks peaks enne töö tegemist olema selge, kas hilisemad kahjud tasub alltöövõtja või tellija. Paljudes piirkondades on alltöövõtjatel ka kindel kindlustussumma, mille ulatuses nad kehvasti tehtud töö eest vastutavad. Sellisel juhul tuleks alltöövõtjaks valida suurima kindlustussummaga ettevõte.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge