+ Lisa oma töö      

Vead katuse paigaldamisel: I osa

11. mai 2022 Hange.ee
Tagasi
katusepaigaldamine, katuse ehitus, katuse ehitamine, valesti paigaldatud katus, katuse paigaldamise vead

Kõrgustes töötamine ja töö väga tehniline iseloom muudab katuse paigaldamise üheks ohtlikumaks ehitustööks. Seega on oluline, et töö saaks esimese korraga kvaliteetselt tehtud, et hiljem poleks vaja tekkinud vigu parandada ja sellele aega ega raha kulutada. Kõigele vaatamata tuleb vigu siiski ette.

Iga katusevahetus peaks saama alguse olemasoleva katusekonstruktsiooni hindamisest ning pädevate spetsialistide leidmisest. Peamiselt on probleemse katusevahetuse tulemus seotud paigaldaja puuduvate oskustega. Millest siis vead alguse saavad?

Vanade sindlite eemaldamata jätmine

Uute sindlite paigaldamine vanade peale , on üks suurimaid vigu, mida katuse panemisel tehakse. Iga korralik katusepanija teab, et kvaliteetse lõpptulemuse saab vaid siis, kui enne uute sindlite paigaldamist vanad eemaldatakse.

Selline tegevus peaks olema standard ja on äärmiselt vajalik, kui püüad kahjustusi parandada. Uute sindlite paigutamine vanade peale jätab sisse vahed, mis võimaldavad niiskusel ja mustusel läbi katuse tungida. Seetõttu saab katus kiiremini kahjustada ja vajab peagi üsna kulukaid parandustöid. Loe ka: Milline katusekattematerjal valida?

Vanade katuseplekkide kasutamine

Erinevad katuseplekid (nagu nt neelu-, korstna-, harja-, otsaplekk jne) aitavad kaitsta katust ja teisi katusedetaile nagu ventilatsioon, korsten ja katuseaknad. Katuseplekkide esmaseks ülesandeks on vee kõrvalejuhtimine, et vältida veekahjustusi ja lekkeid.

Tavaliseks veaks katusetööde juures on vanade plekkide kasutamine. Kuigi need võivad tundub heas korras olevat tasub katuse väljavahetamisel vahetada ka kõik katuseplekid, et mitte riskida veekahjustuste ja lekete tekkevõimalusega.

Katuseplekkide kinnitamine

Katuseplekkidel on katuse kindluse ja kvaliteedi juures oluline roll. Tähtis ei ole mitte vaid uue materjali kasutamine, vaid ka selle korrektne kinnitamine. Kui katuseplekid on viltu ja ei asetse korrektselt või on kehvasti kinnitatud, ei paku katus veekahjustuste, lume, vihma ja jää eest korralikku kaitset.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Naelte ebatäpne paigutus sindelkatuste puhul

Sindelkatuse paigaldamisel on kindlad kohad, kuhu tuleb naelad ja teised kinnitusvahendid kinnitada. Kui nael paigaldatakse valesse kohta, võivad tekkida kahjustused struktuuris. Üks suurimaid vigu, mida tehakse, on kinnitusvahendi paigutamine kohta, kus see puutub kokku erinevate ilmastikutingimustega. Naelad peaksid asuma sindlite ülemise kihi all. Ilmastikuoludega kokku puutudes võivad need ajapikku roostetama minna ja tekitada sindlitesse augud, millest niiskus läbi katuse lekib.

Naelte vale pikkus

Igale sindlile sobib teatud stiilis ja pikkuses nael. Vale pikkusega naela kasutamisel võib sindel peagi lahti tulla. Selle tulemusel hakkavad sindlid katustel nihkuma, mis vähendab katuse eluiga. Naelad peaksid olema sellise pikkusega, et need kinnituksid täpselt ja kindlalt sindlit paigal hoidva katuselaua külge.

Kokkusobimatud katusekivid

Kivikatusega maja puhul on väga tähtis, et kõik katusekivid omavahel kokku sobiksid. Kuigi erinevat värvi katusekivide kasutamises ei ole midagi halba, võib juhtuda, et katus näeb eemalt vaadates plekiline või ruuduline välja.

Katusekivide valikul pööra tähelepanu sellele, et need sobiksid oma värvuse poolest juba olemasolevate kividega või selle osaga, mida katusel vahetatakse. Isegi, kui kivid pärinevad samast kohast, on oht, et värvid ei kattu või on vanad katusekivid aastatega tuhmunud või kolletunud.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kehv katuse ventilatsioon ja tuulutuse tegemata jätmine

Kui ventilatsioonile ja tuulutusele mitte tähelepanu pöörata, võib selle tulemusel tekkida kahjustusi katusekonstruktsioonile ning seetõttu lüheneda katuse eluiga. Seetõttu on oluline katusekonstruktsioonide ventileerimine, mis takistab kondensaadi tekkimist ja mikroorganismide ning hallitusseente arenemist. Viilkatuse puhul on tuulutuse tegemata jätmine üks põhivigu. Selle tõttu on katusekonstruktsioon pidevalt niisked ja kasvupinnaks nii hallitusele kui ka mikroorganismidele.

Katuse parandamise või vahetamisel ehitusteatise või -loa hankimata jätmine

See võib eramu omanikule tunduda esmapilgul veider kuid planeerides katuse vahetamist tasuks suhelda ka kohaliku omavalitsusega. Nimelt võivad katusetööd vajada ehitusteatist või -luba. Näiteks juhul kui ette võetakse katusetööd, mis muudavad maja välisilmet on vaja ehitusluba. Selleks tuleb esitada kohalikule omavalitsusele ehitusprojekt. Kui aga vahetada oma vana katus samalaadse vastu ja välisilmes muudatusi ei tehta siis ei ole vaja ka luba. Katusetöödeks vajamineva loaga garanteeritakse iseenda turvalisus ja kohalikest ehitusreeglitest kinnipidamine. Paljudes piirkondades on katusetöödeks vajalik luba. Ehitamisel soovitame alati kasutada kogenud spetsialistide abi.

Räästapleki paigaldamata jätmine

Räästaplekk paigaldatakse katuse äärde. Selle ülesandeks on vee majast eemale juhtimine ja vihmaveerenni suunamine. See aitab kaitsta tuulekasti ning hoida ka  ka tuulest kantud vihma katusealusest eemale. Tegemist on küll lisakulutusega, kuid paigaldamata jätmise tõttu tekkinud kahjustuste parandamine võib pikas perspektiivis olla äärmiselt kulukas.

Loe ka: Vead katuse paigaldamisel: II osa

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge