+ Lisa oma töö      

Unikaalsed materjalid, millest ehitada tänapäevane kodu

06. september 2022 Hange.ee
Tagasi
põnevad ehitusmaterjalid, ökoloogilised ehitusmaterjalid, bambus,  ehituspuit, bambus ehitusmaterjalina, tampsavi, roostevaba teras, taaskasutatavad ehitusmaterjalid

Mida aeg edasi, seda keskkonnasõbralikumaks ja teadlikumaks inimesed muutuvad. Seetõttu soovitakse ehitada oma kodusid materjalidest, mis ei ole keskkonnale ohtlikud, et nende lapsed saaksid elada maailmas, kus on metsad, puhas õhk ja ookean.

Tänapäeval kasutatakse sageli maja ehitamiseks looduslikke ja taaskasutatud materjale. Paljud ehitavad majad traditsioonilistest materjalidest (nt puit, Fibo või betoon), aga on ka neid, kes eelistavad kasutada alternatiive, et anda kodule unikaalne välimus. See suurendab maja esteetikat ja annab võimaluse erinevaid materjale kasutada.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Bambus

Bambust on ehitusmaterjalina kasutatud sajandeid ja seda eelkõige Aasias, kuid üha rohkem kasutavad arhitektid ja disainerid bambust ehitusmaterjalina ka mujal maailmas. Bambust kasutatakse nii struktuurse kui ka dekoratiivse materjalina. Tegu on ülimalt kiiresti taastuv puittaim, mida saab ehitusmaterjalina kasutada juba kolm aastat pärast selle istutamist. Näiliselt ei ole tegu tugeva materjaliga, kuid see tunne on petlik, sest bambust kasutatakse robustsete ehitiste ehitamiseks. Lisaks jätab materjal sooja ja maalähedase mulje.

bambuspõrand, põnevad ehitusmaterjalid, ökoloogilised ehitusmaterjalid, ehituspuit, bambus ehitusmaterjalina
Bambust täispuitpõrand on loodussõbralik ja ülimalt vastupidav.

Tampsavisein

Tampsavisein ühendab endas materjali ja tehnika, mida on ehituses kasutatud juba 1000 aastat. Tehnoloogia arengu ja uute materjalide avastamisega kaotas tampsavisein oma populaarsuse. Teadlikud ehituslahendused ja soov kasutada jätkusuutlikke materjale toovad tampsaviseina vaikselt rambivalgusesse tagasi.

Materjalil on haruldane võime liita omavahel maalähedus ja urbanistlik välimus. Tampsavisein on mitmekülgne materjal, mida saab vormida ja kujundada selliselt, nagu on inimese soov. Tänapäevaseid traditsioonilisi ehituspraktikaid kasutades on võimalik tampsaviseina abil luua tõeline unelmate kodu.

Kanepbetoon

Biokomposiidina on kanepbetoon jätkusuutlikum valik kui betoon. Kanepbetooni puhul on tegu materjaliga, mis on segu puidujäätmetest, lubjast, liivast või vulkaanilisest tuhast. Materjal kogub üha enam populaarsust, kuna sellel on negatiivne ökoloogiline jalajälg. Kanepbetooni parimad omadused on kerge kaal ja vastupidavus.

Kanepbetooni uuritakse ja uuendatakse, et sellest saaks tulevikus lahendus rohelisemaks ja jätkusuutlikumaks ehitusmaterjaliks. Materjali saab kasutada mitmekülgse kliimaga piirkondades, sest sellel on väga hea soojusisolatsioon. Kanepbetooni on võimalik katta puidu või mõne muu materjaliga või seda värvida, kuid selle unikaalset välimust ei peaks majapidamises üldse varjama, sest see annab ruumile maalähedase välimuse.

Nutiklaas

Kuna kõik meie ümber muutub nutikaks, siis on aeg sama teha ka ehitusmaterjalidega. Nutiklaas põhineb tehnoloogial, mis paneb klaasi reageerima elektri, valguse või soojusega. Sellised klaasid muudavad läbipaistvust vastavalt tehnoloogiale (elektrokroomne, fotokroomne, termokroomne), millel see loodud on. Lisaks saab nutiklaasidest valmistada kliimaga kohanevaid struktuure.

Roostevaba teras

Roostevaba teras on unikaalne materjal, kuna seda saab mitmekülgselt kasutada. Terast saab kasutada kõikjal nii maja struktuuri kui ka välispindade juures. Roostevabast terasest hooned on vastupidavad ja tugevad ning annavad majale futuristliku ja modernse välimuse. Seda saab kasutada teiste materjalidega, nagu puit ja betoon. Asjatundjad soovitavad terase kasutamisel meeles pidada motot “vähem on rohkem”.

roostevaba teras, nutikas klaas, põnevad ehitusmaterjalid, ökoloogilised ehitusmaterjalid, taaskasutatavad ehitusmaterjalid
Moodne korterelamu roostevabast terasest fassaadi elementidega.

Jäätmetest tellised

Mõeldes ehituse ajal jätkusuutlikusele, võib kodu ehitamise ajal avastada tõeliselt unikaalseid materjale, nagu erinevad tööstuslikud jäätmed. Tellised, mis on valmistatud lendtuhast, sigaretikonidest, riisikestadest, õlgedest jne on materjalid, mis koguvad tänapäevasel ehitusel üha rohkem populaarsust. Need tellised on tugevad ja aitavad prügimägede ülekuhjamist kontrollida. Prügimägedelt ja jäätmejaamadest leiab palju prahti, millest on võimalik valmistada telliseid, mis isegi tavalistele tellistele silmad ette teevad. Jäätmete vastu võitlemiseks püüavad erinevad insenerid luua telliseid äravisatud materjalidest, mis sobivad majaehituseks ja mis kestavad kaua.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Päästetud" ehk taaskasutatavad materjalid

Tõeliselt unikaalse kodu loomiseks on hea mõte kasutada materjale, mida keegi teine ei taha või mida peetakse rämpsuks. Taaskasutatavatest materjalidest ehitatud hoone disainimisel peab rakendama loovust. Peab olema piisavalt hoolas ja tähelepanelik, et leida ja tuvastada materjalid, mida on võimalik veel "päästa" ja ehituses kasutada. 

taaskasutatavad ehitusmaterjalid, põnevad ehitusmaterjalid, ökoloogilised ehitusmaterjalid, bambus,  ehituspuit, bambus ehitusmaterjalina, tampsavi, roostevaba teras
Vanade telliste taaskasutus ehitamisel.

Selliste jäätmete hulka kuuluvad vanad merekonteinerid, uksed, aknad, kivi, puit jne. Tasub siiski meeles pidada, miks mingi materjal ära visati ehk kas seda ikka saab taaskasutada. Sellistematerjalide kasutamine ei ole samm, mida paljud ette võtavad, kuid hea õnne korral on võimalik soodsalt saada hea tulemus.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge