+ Lisa oma töö      

Puiduõli valimine: 10 olulist tegurit parima valiku tegemiseks

13. juuli 2023 Hange.ee
Tagasi
terrassi õlitamine, puiduõli, puidu õlid, milline õli valida, puidu töötlemine

Kaubanduses on saadaval lai valik erinevaid puiduõlisid alates looduslikest puidukaitsevahenditest kuni vähem looduslike variantideni. Õli valimisel ei tasu aga kiirustada esimese kättesaadava kanistri järele, vaid enne otsuse langetamist tuleks läbi mõelda õli otstarve ja kasutuskoht. 

Õige puiduõli valimine on oluline, kuna see mõjutab otseselt puidu välimust ja vastupidavust ning võib olla ka oluline keskkonnamõju tegur. Järgnevalt toome välja kümme aspekti, mida tasuks puiduõli valimisel kaaluda:

Puiduliik

Erinevate puuliikide omadused varieeruvad nagu näiteks eelistatakse küttepuudena lehtpuid ning ehituses kasutatakse sageli kuuske ja mändi. Puud erinevad ka poorsuse poolest, mis mõjutab õli või värvi imendumist ja neil on erinevad värvused ja lõhnad. Nende erinevuste tõttu on oluline valida õli, mis rõhutab konkreetse puuliigi parimaid omadusi.

Mõned õlid toimivad teatud puuliikidel paremini, tuues esile nende värvuse ja süümustri. Näiteks tiikpuuõli on tavaliselt mõeldud just tiikpuidust valmistatud esemete viimistlemiseks, kuid teatud juhtudel võib seda kasutada ka teiste lehtpuude puhul. Okaspuude puhul ei ole see soovitatav, kuna õli ei too piisavalt esile puu head omadusi ega paku sama tugevat kaitset.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kasutamine

Puiduõli valimisel tuleb kaaluda, kuidas ja kus seda kasutatakse. Mõned õlid vajavad mitmekordset kihti ja kauem kuivamisaega, samas on olemas õlid, mis kuivavad kiiremini ja vajavad vaid ühte või kahte õrna kihti. Mõnda õli on lihtsam kanda pintsliga pinnale, teine on parem rulliga või käsnaga pealekandmiseks ja kolmas võib olla spetsiaalselt loodud mõne teise meetodi jaoks. Vali õli, mis sobib kõige paremini sinu olemasolevate oskuste ja ajakavaga.

õlitamine, puiduõli, puidu õlid, milline õli valida, puidu töötlemine
Käsn abil õli pealekandmine.

Soovitav lõpptulemus

Erinevad puiduõlid pakuvad erinevat lõpptulemust, seega on oluline läbi mõelda ka soovitud tulemus. Mõned õlid annavad puidupinnale säravama läike, samas kui teised rõhutavad puidu loomulikku tooni või annavad sellele mati viimistluse. Näiteks naturaalsest puidust valmistatud põrand vajab erinevat lähenemist võrreldes pindadega, mis on kokkupuutes toiduga. Mõtle hoolikalt läbi, millist esteetilist tulemust soovid saavutada, ja vali õli, mis vastab sellele eesmärgile.

Kaitse

Nagu öeldud pole kõik puidust pinnad ühesugused ja vajavad seetõttu erinevat lähenemist. Näiteks kasvuhoone ja aiatarvikud vajavad erinevat kaitset võrreldes söögilaua või magamistoa uksega. Kui puidust pind, mille jaoks õli otsitakse, puutub kokku niiskuse, päikesevalguse või seda kasutatakse sageli, siis on oluline valida õli, mis talub kõrgemat niiskustaset ja on vastupidav UV-kiirgusele.

Kui kavatsete õli kasutada välitingimustes, kuid see on mõeldud eelkõige siseruumides kasutamiseks, võib juhtuda, et peate lähitulevikus puidust pinna uuesti viimistlema, kuna õli omadused ei vastanud pikaajalisele kokkupuutele erinevate ilmastikuoludega.

Lõikelaua õlitamine, millega õlitada lõikelauda, puiduõli, puidu õlid, milline õli valida, puidu töötlemine
Lõikelaua ja muude söögiga kokkupuutuvate puitdetailide õlitamiseks soovitavad eksperdid kasutada nt külmpressitud linaseemneõli .

Keskkond

Mõned õlid sisaldavad lahusteid või kemikaale, mis võivad tugevdada õli omadusi, kuid võivad samas olla kahjulikud keskkonnale. Kui soovite olla keskkonnasõbralikumad, peaksite valima õlid, millel on märge, et need on keskkonnasõbralikud või naturaalsed ehk neis puuduvad mürgised ained. See on eriti oluline, kui elate metsas või looduses või juhul kui majapidamises on allergikuid või kui soovite lihtsalt teha head loodusele.

Kuivamise kiirus

Vastavalt nende koostisosadele kuivavad erinevad õlid erineva kiirusega. Üldiselt võib öelda, et looduslikud ja keskkonnasõbralikumad õlid kuivavad kauem, samas kui õlid, mis sisaldavad erinevaid lahuseid ja kemikaale, kuivavad kiiremini. Kuivamise kiirus mängib olulist rolli siis, kui soovite oma projektiga kiiresti valmis saada. Siiski, kui teil ei ole ajalist piirangut, on mõistlik kaaluda keskkonnasõbralikku valikut. Kiirema kuivamisega õlide kasutamine võib olla lühiajaliselt mugav, kuid see võib kaasa tuua suurema kokkupuute võimalike ohtlike kemikaalidega.

Hooldamine 

Mõtle pikemajalise hooldamise vajadusele. Mõned puiduõlid vajavad regulaarset puidupinna uuesti õlitamist, et säilitada nende kaitseomadused ja värskus. Seetõttu peab olema valmis panustama aega ja vaeva, et seda hooldustööd korrapäraselt teha. Kuid aja jooksul võib pidev hooldamine muutuda tüütuks ning puidupind võib kaotada oma sära ja hakata lõhenema. Selle vältimiseks võiks algselt valida õli, mis suudab pikemaajaliselt vastu pidada, vähendades vajadust sagedase uuesti õlitamise järele.

terrassi õlitamine, puiduõli, puidu õlid, milline õli valida, puidu töötlemine
Mõned puiduõlid vajavad regulaarset puidupinna uuesti õlitamist, et säilitada nende kaitseomadused ja värskus.

Lõhn

Ehituses kasutatakse puitu sageli selle jätkusuutlikkuse, naturaalsuse või ka meeldiva lõhna tõttu. Puit omab iseloomulikku ja kodust lõhna, mis loob meeldiva atmosfääri. Siiski, kui puitu kaetakse õliga, millel on tugev ja ebameeldiv lõhn, võib see kogu selle meeldiva lõhna kaotada. Õli kasutamise ajal ja kuivamisperioodil võib lõhn olla eriti intensiivne ning mõnikord võib see püsida isegi pärast pinnase täielikku kuivamist.

Lisaks võib tugev lõhn olla ebamugav majapidamises elavatele inimestele, põhjustades iiveldust ja isegi oksendamist. Soovitame konsulteerida enne õli soetamist eksperdiga, kes oskab anda nõu selle kohta, millise õli lõhn võib olla tugevam või kergemini talutav.

Sobivus teiste kattematerjalidega

Puiduõli valimisel on oluline arvestada selle sobivust teiste kattematerjalidega. Kui otsustate hiljem puitpinda hoopis värvida on oluline veenduda, et valitud puiduõli sobib nende kattematerjalidega. Vastasel juhul võib see tekitada probleeme ja keerulisi olukordi. Et vältida selliseid probleeme, mõelge hoolikalt läbi, milliseid hilisemaid toiminguid soovite puidupinnaga teha, ning valige puiduõli vastavalt sellele.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Isiklik eelistus

Puiduõli valikul tuleb kindlasti arvesse võtta isiklikke eelistusi ja soove. Mõned õlid rõhutavad puidu naturaalset ilu, tuues esile selle tekstuurid ja omadused. Teised võivad aga muuta puidu värvi tumedamaks või varjata osaliselt selle loomulikke omadusi. Vali õli, mis kõige paremini sobib sinu visiooniga ja vastab sellele, millist tulemust soovid saavutada. Kuula oma sisetunnet ja vali õli, mis toob esile just selle efekti, mida soovid puidupinnal näha.

Loe ka: Puidu kaitsmine looduslike õlidega: Millised on valikuvõimalused?

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge