+ Lisa oma töö      

Renoveerimistoetused väikeelamutele, vähekindlustatud peredele ja taludele

21. aprill 2022 Hange.ee
Tagasi
renoveerimistoetused, väikeelamud, toetused renoveerimiseks, küttesüsteemide renoveerimine

Paljud inimesed ei tea, et Eestis on mitmeid võimalusi enda kodu renoveerimiseks toetust saada. Toetusi antakse eesmärgiga muuta kodud energiasäästlikumaks, aidata peresid või säilitada arhitektuuri.

Väikeelamute rekonstrueerimise toetus

Selle toetusmeetmega soovitakse läbi elumajade remondi täita mitu eesmärki: väikeelamute energiatõhususe ja parema sisekliima saavutamine, energiakulude vähendamine, taastuvenergia kasutuselevõtu soodustamine, paranenud energiatõhususega eluruumide arvu suurendamine, primaarenergia aastase tarbimise sääst.

Neid ehitustöid ei tehta vaid tegemise pärast, vaid selleks, et pikas perspektiivis energiasäästlikumalt elada ning et eluruumides oleks tervislik sisekliima, paremad elutingimused ja tagatud ohutus. 

Toetus on mõeldud eraisikutele ja peredele, kelle omandis on üksikelamu, ridaelamu või kaksikelamu sektsioon, kahe korteriga elamu või ridaelamu. Hoone peaks olema ka piisavalt vana, et see remonti vajaks. Praeguste tingimuste kohaselt peab hoone olema kasutusele võetud enne aastat 2000, mil ehitamisele kehtisid teised standardid ja nõuded. 

Loomulikult peab taotleja alaliselt ka elamus elama, mitte seda vaid aeg-ajalt kasutama. Ainult toetuse abil töid teha ei saa ja rekonstrueerimiseks peab olema ka omafinantseering sellele osale, mida toetus ei kata. See annab kindluse, et taotlejal oli niigi plaanis ehitustöid teha ning toetus on väike rahaline lisasüst, mis aitab tööd lõpuni viia.

Mõned olulised põhitingimused taotluse saamiseks:

  • Toetuse saamiseks peab taotleja väikeelamu olema ehitatud õiguslikul alusel ja kantud ehitisregistrisse, samuti peab ehitisregistrisse olema märgitud ehitise esmase kasutuselevõtmise aasta.
  • Enne taotluse esitamist ei tohi töödega alustada ega tasuda ka ettemakseid.
  • Toetuse väljamakse tehakse pärast ehitustööde lõppu või toetuse saaja võib taotleda toetuse maksmist kahes osas.
  • Kulud peavad olema põhjendatud, taotluses kirjeldatud ja dokumenteeritud. Sularahatehingud ei ole abikõlblikud.

Toetusel on ka piirmäärad. Üksikute tööde puhul on toetus 20% kogusummast ja maksimaalselt 20 000 eurot väikeelamu kohta. Päikesepaneelide soetamise ning paigaldamisega seotud kuludest kaetakse 30% ja maksimaalne toetussumma väikeelamu kohta on kuni 20 000 eurot.

Kõik tehtavad ehitustööd peavad olema kooskõlastatud kohaliku omavalitsusega, energiatarbimine peab olema selgelt välja toodud ning vajalik on tõendada, et tööde tegemiseks on küsitud vähemalt kolm hinnapakkumist.

Lähemalt saad lugeda toetuse kohta siit.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kodutoetus lasterikastele peredele

See toetus on mõeldud vähekindlustatud peredele, kus kasvab kolm või enam kuni 19-aastast last. Toetuse eesmärgiks on parandada pere elementaarseid elutingimusi, näiteks pesemisvõimalusi, kodu soojustamist või lekkiva katuse parandamist. Toetust saab peale renoveerimistööde kasutada ka uue kodu ostmise finantseerimiseks. 

Toetuse andja sõnul aitab toetus lisaks elutingimuste parandamisele ka vähendada sotsiaalset tõrjutust. 

Toetus sobib neile peredele, kelle möödunud aasta maksustatav tulu leibkonna kohta ei olnud suurem kui 355 eurot kuus; leibkonna omandis ei ole rohkem kui üks eluruum; eluruumi omanik ei ole välja kuulutanud füüsilisest isikust pankrotti (ega ole sellele vastavat menetlust algatatud); ning taotleja ei ole varem kodulaenu saanud rohkem kui ühe korra.

Kodutoetuse suurim summa on 10 000 eurot. Elamistingimuste parandamist toetatakse 100%, kuid mitte rohkem kui suurima toetussumma ulatuses. Kui ehitustööde maksumus ületab seda summat, tuleb ülejäänud osa tasuda ise. 

Kolme- ja neljalapseline pere, kes on varem kodutoetust saanud, saab seda teist korda taotleda 5000 euro ulatuses. Viie- ja enamalapseline pere, kes on varem kodutoetust saanud, saab seda teist korda taotleda 10 000 euro ulatuses. Ühele perele antakse kodutoetust kuni kaks korda. Toetuse kohta saad lähemalt lugeda siit.

Elektripaigaldise renoveerimise toetus

See toetus on praegusel juhul mõeldud vaid Tallinnas elavatele inimestele, kes soovivad  vanal pingesüsteemil (3 × 220 V) olevate hoonete elektripaigaldised renoveerida selliselt, et hooned viiakse üle uuele, 3 × 230/400 V pingesüsteemile.

Renoveerimise käigus väheneb elektri- ja tuleõnnetuse oht ning väheneb elektrilöögi saamise oht. Väiksem pingekõikumine suurendab seadmete eluiga ja sama peakaitsmega on võimalik tarbida mitu korda suuremat võimsust, mis tähendab, et mitme elektriseadme üheaegsel kasutamisel ajal ei löö kaitsmeid välja.

Maksimaalne taotletav summa kuni kümne korteriga korterelamu puhul kuni 300 eurot korteri kohta, üle kümne korteriga korterelamu puhul kuni 250 eurot korteri kohta ning mittetulundusühingu puhul kuni 7000 eurot kogu hoone kohta.

Toetuse kohta saad lähemalt lugeda siit.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Taluarhitektuuri säilitamise toetus

Eesti ajaloos on põllu- ja talupidamine olnud alati hinnas, sest miks muidu eestlasi talurahvaks kutsutakse? Seda ajaloolist fakti peetakse meeles ning soovitakse säilitada seda ka järgmiste põlvkondade jaoks. Eesti traditsioonilise maa-arhitektuuri ja maamaastiku omapära säilimise toetamiseks on loodud taluarhitektuuri säilitamise toetus. Toetuse saamiseks peab taluelamu olema ajaloolisse talukompleksi kuulunud eluhoone ehk üksikelamu, mis on ehitatud enne 1940. aastat. Hoone ei pea olema muinsuskaitse all.

Taotlusvoorust toetatakse tegevusi, mille raames taastatakse või asendatakse taluelamu katusekate ja vajadusel katusekonstruktsioonid, kasutades algupäraseid ehk piirkonnale, hoonetüübile ja ehitusperioodile iseloomulikke materjale. Toetust ei anta juba tehtud töödele.

Toetuse kohta loe lähemalt siit.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge