+ Lisa oma töö      

Pealtnägijas kajastatud Kredexi toetuste väidetav väärkasutamine räägib vajadusest läbipaistvamate hankeprotsesside järele

01. veebruar 2024 Hange.ee
Tagasi
Korterelamu renoveerimine, korterelamu rekonstrueerimine, Kredexi toetused korteriühistutele
Korterelamu renoveerimine, korterelamu rekonstrueerimine, Kredexi toetused korteriühistutele

31. jaanuaril Pealtnägijas käsitletud lugu võimalikust pettusest Kredexi toetustega toob välja laiema probleemi - hankeprotsesside läbipaistmatus. On selge, et korterelamute rekonstrueerimisel liiguvad suured rahad, toetustega pangalaenu küsimine on levinud ning korteriühistu juhatuse liikmena on soov usaldada protsessi. Paraku näitas eilne Pealtnägija hoopis midagi muud, süsteemid on auklikud, vaatamata sellele, et lahendused on olnud ammu olemas.

Korteriühistu juhatuse liikmena tahame mõistagi teha ainult parimaid valikuid, sest tegemist on vastutusrikka ülesandega - oma valikuid peab põhjendama nii toetuse andjale, pangale kui ühistu liikmetele. Ent parimate valikuteni jõudmiseks on vaja teha tarku samme. 

Ehitusettevõtte valikut tehes on elementaarne oodata, et ehitusettevõte teeb parima võimaliku hinna, tagades ka kvaliteedi. Samas kõik pädevused töö teostamiseks on olemas ja maine ka pigem positiivne. Kui Pealtnägijat vaadata võib tunduda, et ettevõtete leidmine ja lõplik valik on korteriühistu juhatusele üks ütlemata keeruline ülesanne, siis sellega nõustuda ei saa. Küsimus on protsessis, kuidas nende ettevõteteni jõuda.

Läbipaistmatu hankeprotsess välistab võrdse konkurentsi

Kredexi rekonstrueerimistoetuse taotlemisel on tehnilise konsultanti kaasamine kohustuslik ja lisaks kõigele muule peab isegi see valik olema läbipaistev ning kõigil konsultantidel peab olema võrdne võimalus seda tööd saada. On ilmselge, et ka ehitushanke korraldamisel peab lähtuma samadest tingimustest. Paraku mindi ilmselt seda teed, et valitud ettevõttetelt küsiti pakkumisi otse, kas telefoni või e-posti teel. See aga omakorda välistab koheselt võrdse konkurentsi ja protsessi läbipaistvuse. Tagajärjeks veel kõrgemad pakkumised.

Hange.ee arendusjuhi Kärt Viltropi sõnul tuleks hakata rääkima asjadest õigete sõnadega: “Kui kutsuda ainult valitud ettevõtted pakkumisi tegema, siis seda ei saa käsitleda enam hankena. Tegemist on suunatud pakkumiste küsimisega ainult tellija poolt valitud ettevõtetelt ja tegelikku konkurentsi pole võimalik sellisel juhul ära kasutada, rääkimata läbipaistvusest ja usaldusväärsusest. Pealegi ei saa täna enam olla standard, et pakkumisi küsitakse 2-3 ettevõttelt, olukorras kus sektoris töötavad tuhanded ettevõtted."

Kuidas tagada protsessi läbipaistvus, võrdne konkurents?

Nimetatud hangete tingimusi kirjeldavad sõnad- kõikidele soovijatele kättesaadav. Kui hanked on avalikult kättesaadavad, saavad kõik ettevõtted, kes soovivad hankes osaleda, pakkumise teha. Pakkumised sealjuures tehakse võrdsetel tingimustel, olles samas infoväljas, protsess on läbipaistev ning tagatud on parim võimalik tulemus. 

“Mul on hea meel tõdeda, et Hange.ee keskkond aitab lahendada neid probleeme, millega EISA (Ettevõtlus ja Innovatsiooni Sihtasutus) ja korteriühistud täna maadlevad
.  Lahendus on olemas ja jalgratast leiutada pole vaja, tuleb lihtsalt kasutada.” võttis Viltrop kogu loo kokku. 

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge