+ Lisa oma töö      

Ehitussektori 6 aasta suurim langus, aga miks Hange.ee ujub vastuvoolu?

05. jaanuar 2024 Hange.ee
Tagasi
ehitussektoris langus, poolik ehitis, pooleli objekt

Aastal 2023 on Eesti ehitusturg kokku puutunud tõsiste väljakutsetega, mida on mõjutanud nii globaalsed majanduslikud kui ka poliitilised tegurid. Hoolimata üldisest ebakindlast olukorrast paistab silma erand – Hange.ee ehituskeskkond, kus hangete maht on viimase aasta jooksul teinud suure kasvu. Mis on selle taga?

Eesti ehitusturg on läbi tegemas viimaste aastate suurimat langust. Statistikaameti andmete põhjal langesid ehitusmahud tänavu teises kvartalis püsivhindades 12 protsenti võrreldes mullu sama ajaga. Eesti Töötukassa andmetel oli ennast novembri alguse seisuga ennast töötuna arvele võtnud 9000 ehitusektoris töötavat inimest. Tööpuudust ehitusturul suurendab ka asjaolu, et Soomes, kus on läbi aegade leidnud tööd tuhanded Eesti ehitajad, on samuti kinnisvarakriis ning paljud ehitajad tulevad tagasi Eestisse tööd otsima.

Kahjuks ei ole ka majandusanalüütikud optimistlikud ehitusturu kiire taastumise suhtes. Luminor Eesti peaökonomist Lenno Uusküla on avaldanud meedias, et ehitusmaht ei ole olnud nii madal alates 2017. aasta kolmandast kvartalist ehk lausa kuue aasta jooksul. Ettevaatlikud ollakse ka prognoosidega, et ehitusturul võiks saabuda kiire elavnemine, sest ehituse hinnad püsivad endiselt väga kõrged võrreldes inimest ostujõuga. Lisaks mõjutab madal ostujõud igapäevast elu, mis omakorda viib investeeringute edasilükkamiseni.

„Ehitussektori üldist käekäiku jälgides võib tunduda vastuoluline, et Hange.ee keskkonda lisatud tööde arv on ületanud viimaste aastate rekordeid,“ tõdes Hange.ee ehituskeskkonna arendusjuht Kärt Viltrop.

Hange.ee ujub vastuvoolu!

Mis on toonud kaasa Hange.ee ehituskeskkonnas tööde arvu kasvu? Viltrop möönis, et ehitusturul valitseb rohkelt ebakindlust. Intressikulu kasv ja valitsuse eelarvepoliitika mõjutab otseselt inimeste rahakotti, mistõttu on kriips peale tõmmatud paljudele arendusprojektidele. 

 „Hoolimata majanduslikust olukorrast vajavad ehitus- ja remonditööd tegemist – fassaadid soojustamist ja katused vahetamist. Seda näitab selgelt ka Hange.ee ehituskeskkonda lisatud ehitus- ja remonditööde arv, mis on võrreldes varasemate aastatega püsinud selges kasvutrendis,“ lisas ta.

Hange.ee andmeid analüüsides paistab selgelt silma ehitusettevõtete osalus hangetel. Pakkumiste arv on võrreldes 2022. aastaga oluliselt suurenenud. Ühe põhjusena saab välja tuua asjaolu, et paljud eratellijad olid sunnitud eelnevatel aastatel vajalikud tööd edasi lükkama järsu ehitusmaterjalide hinnatõusu tõttu. Ehitussektor oli tugevas tõusus ning ettevõtetel rohkelt tellimusi ees. Mõistetavalt ei olnud paljud ehitusettevõtted enne huvitatud eratellijate pakkumistest.

Praeguseks on olukord muutunud, ehitusmaterjalide hinnaralli peatunud ja vaba ehitusressurssi on nüüd rohkem saada. Selle tagajärjel on üha rohkem eratellijad asunud ehitus- ja remonditöid tellima, sest isegi laenuraha kasutades suudab ehitustööde madalam hind mitmetel juhtudel kompenseerida kõrge euribori mõju.

„Ma usun, et viimased aastad on olnud Eesti elaniku rahakotile valusad ja mõistagi otsitakse paremaid hindu. Raha ei ole enam nii laialt käes ja ehitus- või remonditöödele tehtavad kulutused ei ole odavamate killast. Pakkumiste rohkus aga võimaldab hindu omavahel võrrelda ja leida endale sobivaim“, sõnas Hange.ee arendusjuht Kärt Viltrop.

Miks valitakse ehitushangete korraldamiseks just Hange.ee?

Hange.ee keskkonnas on erahangete hulk eeskätt seotud rekonstrueerimis-, renoveerimis- ja remonditöödega. „Paljud koduomanikud püüavad oma hooneid muuta energiatõhusamaks ja lisaks ütleb Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellitud analüüs, et Eestis on järgmise 30 aasta jooksul vaja rekonstrueerida umbkaudu 141 000 elamut ja hoonet. Seetõttu on loodud erinevaid toetusmeetmeid koduomanikele, kuid nende populaarsus ületab märgatavalt saadaolevate toetuste hulka. Seega on Eesti koduomanikud tõeliselt pühendunud oma kinnisvara renoveerimisele ning selles valdkonnas toimub selge kasvutrend,“ lisas Viltrop.

Arendusjuhi sõnul kinnitavad paljud ehitusettevõtete esindajad, et suurte ehitusprojektide arv on vähenenud ja tööde ära jäämine on muutunud üha sagedasemaks. Seetõttu laiendavad ettemõtlevad ettevõtjad oma võimalusi, et tagada kindel töö ja rahavoog ka pikas perspektiivis. 

„Siinkohal tulevadki mängu Hange.ee-sse üha rohkem töid lisavad eraisikud, ettevõtted, korteriühistud, avaliku sektori asutused ja peatöövõtjad. Hange.ee on ehitusettevõtetele suurepärane keskkond, et leida tööd ka keerulisele ajal. Sellest võimalusest on aru saanud väga paljud ettevõtted, mistõttu ei saa imestada kui tellijate poolt lisatud töödele tehakse ehitusettevõtete poolt enam kui 20-30 pakkumist. Mis siin salata, oleme teinud kõvasti tööd, et Hange.ee oleks nii tellijate kui ehitajate esmane valik", sõnas Viltrop.

Pakkumiste arvu muutus protsentides 2022/2023
Pakkumiste arvu muutus protsentides 2022/2023

Ehitusturu muutustest tulenevad võimalused

Kui majandusanalüütikud näevad laias plaanis ehitusturu tulevikku üsna mustades toonides, siis  arendusjuht Kärt Viltrop näeb, et keskkonda lisatud tööde arv kasvab veelgi. „Kuigi 2024. aastast läheb mitmete maksutõusude tõttu ehitamine veelgi kallimaks, on samas euribor võtnud suuna alla ja kuue kuu euribor on üle pika aja alla 4 protsendi ehk 3,87 protsenti,“ rääkis ta. „Kui see trend jätkub, siis muutub ka laenuressursiga ehitamine taskukohasemaks, rääkimata langevatest ehitushindadest“.

Hange.ee-s on ehitusettevõtetele väga erinevaid võimalusi nii töö leidmiseks kui ka oma äri arendamiseks. Lisaks osalemisele ehitushangetel saavad ettevõtted Hange.ee abil suurendada oma nähtavust ja leitavust kodulehe ja firmade andmebaasi teenuste kaudu. Ühe olulise, 2023. aastal tehtud muudatusega, võimaldab keskkond avaliku sektori asutustel alla riikliku lihthanke piimäära jäävaid ehitushankeid korraldada oluliselt lihtsamalt ja efektiivsemalt. Lisaks võimaldab Hange.ee lahendada infotõrke probleemi peatöövõtjate ja alltöövõtjate vahel, aidates kahte osapoolt veel kergemini kokku viia. Kõik see tähendab ehitusettevõtete jaoks rohkem hankeid ja üha laiemat valikuvõimalust.

Seega vaadates ehitusturu olukorda 2023. aastal ehitusettevõtte vaatevinklist, võib öelda , et kui ettevõte on uuendusmeelne ja oskab ära kasutada muutustest tulenevaid võimalusi ei ole töö saamisega probleeme ka majanduslanguse ajal.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge