+ Lisa oma töö      

Põnevad ideed, kuidas talvist aeda dekoreerida

12. detsember 2022 Hange.ee
Tagasi
välivalgustus, aia dekoreerimine, valgusribad, õuevalgustus, välivalgustuse paigaldamine, elektritööd

Paksu lumevaibaga kaetud aed on  kaunis vaatepilt kuid hubasema ja soojema tunde loomiseks võime soovida sinna pisut värve ja valgust lisada. Kaunilt dekoreeritud talvine aed, võib sinna põnevaid elemente lisades, tunduda tõelise talvevõlumaana. Järgnevalt toomegi välja mõned ideed, kuidas sellist vaatepilti oma koju luua.

Taga hoovis piisav valgus

Talve saabumisega saabub ühtlasi aasta kõige pimedam aeg, mistõttu on igati mõistlik selleks perioodiks maja ümber lisa valgustusvõimalusi luua. Vastasel juhul võib juhtuda, et hommikul kodust lahkudes ja õhtul pimedas koju saabudes me oma maja ümbritsevat aeda ei näegi ja selle asemel, et oma privaatsest õuealast täit rõõmu tunda, laiutab seal lõputu tühjus.

Valgustite aeda lisamisel arvesta, et neid võiks sättida erinevatesse aia osadesse, mitte ühte kohta kokku kuhjatult. Samuti võiksid tulede paigutamisel jälgida, et neile oleks hea vaade ka toast. Seega, kui planeerid mõnda ekstravagantsemat väljapanekut on kõige parem selle paigutuse osas esialgu plaani pidada hoopis toas, kust pimedatel talveõhtutel seda vaatama hakkad.

valguskett, valgusketi paigaldamine, aia valgutamine
Oma aeda valgustuse lisamisel tuleb läbi mõelda, kuidas tagada valgustite elektrivarustus ohutus.

Valgustuse lisamiseks aeda on tänapäeval lõpmatu hulk erinevaid lahendusi. Võimalik on kasutada erivärvilisi valguskette nii vilkuvaid kui ühevärvilisi, värvilisi prožektoreid või miks mitte ka traditsioonilist küünlavalgust. Valguskettidega võid kaunistada maja ennast, kõrvalhooneid, puid ja põõsaid, tugikaari ning pergolaid jms.

Samuti võid valguskette erinevate objektide vahele tõmmates rajada piirdeid, näiteks enda ja naabri aia vahele ja kui aias juhtub kasvama üks kena jõulukuusk, siis ehtimist ootab ka tema. Kuigi küünlavalguse kasutamine igapäevaselt on ilmselt liiga tülikas ettevõtmine, siis nädalavahetustel sõpru külla oodates saab luua äärmiselt sooja vastuvõtumeeleolu kasutades erinevas suuruses laternaid ja küünlaid. Viimane variant on ideaalne ka juhul kui talvises aias on vaja õhtusel ajal mõni rada maha märkida.

valguskett, valgusketi paigaldamine, aia valgutamine
Rippuv valguskett kaunistab ja lisab terrassile või aeda valgust.

Aia kaunistamisel valgustitega ole hoolas ja jälgi, et need kindlasti ka õues kasutamiseks sobivad on. Samuti pead mõtlema, kuidas tagada valgustite elektrivarustus ja kuidas kaitsta nende kaableid vigastuste eest ning niiskuse ja vee eest. Vastasel juhul võid tekitada ilu luues hoopis potentsiaalselt ohtliku olukorra, mis mõnel niiskemal talveõhtul võib lõppeda lühise ja välja visatud kaitsmetega elektrikapis.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kui sul on plaan valguskettidega kaunistada kõrgemaid objekte, võib osutuda vajalikuks ka redelitel turnimine või  korvtõstuki kasutamine. Seega, kui ettevõtmine on mastaapne ja sul endal siinkohal kogemusi napib, tasub endale valgustite paigaldamiseks ja elektrisüsteemi ühendamiseks appi paluda mõni spetsialist. Ära unusta teha süsteemi selliseks, et seda oleks lihtne vajadusel välja lülitada. Isegi kui sind ennast see lõputu tulede sära ja vilkumine ei häiri, tasub mõelda ka naabritele, keda see võib üks hetk häirima hakata. Loe ka: Aiavalgustite ABC - Valgusti maapinnale või seinale? Anduriga või lülitiga?

valguskett, valgusketi paigaldamine, valgusketi paigaldamine hoonele, elektritööd
Led-valguskett hoone räästas aitab rõhutada selle kontuure ja luua hubase valguse.

Valmista jääskulptuure

Kui saabunud on püsivad miinuskraadid on aeg oma aeda mõned vahvad jääskulptuurid valmistada. Selleks ei ole vaja muud, kui erineva kuju ja suurusega pealt avatud anumaid, mida saad rohkemate skulptuuride valmistamiseks ka taaskasutada. Hästi sobivad siinkohal kõiksugused plastikust ämbrid ja topsid.

Selleks, et oma skulptuuridele sobivat meeleolu lisada, varu lisaks veele ja vormidele nende valmistamiseks ka kõiksuguseid oksi, käbisid, samblaid, marju jm, mida soovid oma kujudes näha. Kindlasti on see tore ja lihtne tegevus, mida teha ka koos lastega ning nende otsatu fantaasia võimaldab valminud skulptuuridest kindlasti veel nii mõndagi põnevat leida.

Jääkujukeste valmistamiseks vala vormi vesi ja lisa sinna meelepärased kaunistused. Kui soovid, et tulevast skulptuuri saaks kasutada küünlahoidjana, pead vormi sisse lisama mõne objekti, mis aitab luua selle sisse küünla jaoks süvendi. Juhul kui soovid valminud skulptuure jõulukaunistustena üles riputada, paiguta vormi sisse enne skulptuuri külmumist midagi, mille abil saad hiljem kujukesele nööri lisada.

jäälatern, jääskulptuur
Jäälaternad pakuvad silmailu ja kaunistavad pimedat aega.

Jõulupuu potis

Üheks heaks võimaluseks oma talvist majaesist, rõdu või terrassi kaunistada on endale aianduskeskusest mõned kenad potistatud okaspuud hankida. Boonusena saad sellised puud õige hoolduse puhul kevadel oma aeda istutada.

Puu valikul pead vaid jälgima, et see oleks potis korralikult juurdunud ja, et sinu välja valitav isend oleks Eesti kliimas talvekindel. Samuti kui tahad potipuud lisada oma õuealale, vali see kindlasti välja aianduskeskuse õuealalt.

Puud koju tuues, pead veel selle poti mässima pakasekangasse, et vältida juurte läbi külmumist ning mõtlema ka sellele, et kui sa ei hoia teda just katusega suletud majaesisel trepil, siis tuleb kevade saabumisel aegsalt puu katta päikese eest kaitsmiseks varjutuskangaga. Kui tood oma väljavalitud potipuu koju juba enne jõule on igati paslik ta ka sobivate ehetega jõulupuuks dekoreerida.

potis jõulupuu, potistatud okaspuu, poti puu
Potis jõulupuud valides veendu, et see oleks korralikult juurdunud ja talvekindel.

Raja jõuluhõnguline buffee aialindudele

Kui oled võtnud ette talvise aialindude toitmise, siis jõuluajal on suurepäraseks mõtteks luua jõulupuhvet oma aeda külastavatele sulelistele:  lindudele rõõmu tehes saad ühtlasi ka aeda veidi rohkem jõulumeeleolu tuua. Selleks valmista koogivorme kasutades lindudele meelepärastest seemnetest ja rasvast õuekuusele üles riputatavaid kaunistusi või riputa üles hoopis apelsinikoortest seemnetega täidetud kausikesed.

lindude toitmine, lindude lisatoitmine, linnumaja, linnumaja paigaldamine, linnumaja ehitamine
Lindude lisatoitmisega tohiks alustada alles siis kui on saabunud kestev külm ja pea meeles, et kui oled sellega algust teinud tuleb seda teha kevadeni!

Selliste jõulukaunistuste valmistamise võimalusi on tegelikult veel ääretult palju ja lisaks dekoratsioonidele endile kaunistavad igat aeda ka seda külluslikku toiduvalikut nautima tulnud linnud.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge