+ Lisa oma töö      

Nippe, kuidas säästa energiat oma kodus

29. juuni 2022 Hange.ee
Tagasi
energiasäästmine, elektritarbimise vähendamine, kuidas säästa energiat, kuidas vähendada kulusid

Energiahinnad on löövad endiselt rekordeid, mistõttu on igati mõistlik mõelda sellele kuidas vähendada kulutusi ja muuta harjumusi, et säästa energiat. Mõned nipid on lihtsad ja soodsad, teised vajavad vaid teatud harjumuste ümberkujundamist. Kui on rohkem võimalusi, tasub planeerida remonditöid, mis aitavad muuta kodu säästlikumaks. Kõigest lähemalt järgnevalt.

Sisustus

Paksud kardinad hoiavad külma ja kuuma eemal. Heledad peegeldavad soojusenergia eemale ja sobivad hästi suvel kuumade ilmadega kasutamiseks. Tumedad kardinad neelavad soojusenergiat ja annavad selle edasi ruumi. Seega sobivad tumedad kardinad hästi talvel külmade ilmadega kasutamiseks.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Valgustus

Vaheta valgustid energiasäästlikemate vastu. LED-pirnid hoiavad kokku kuni 85% energiakuludelt. Kui lahkud kodust, lülita alati välja kõik valgustid.

elektripirnide vahetamine, energiasäästmine, elektritarbimise vähendamine
Vahetades hõõgpirnid ja luminofoorpirnid LED-pirnide vastu, vähendame oluliselt valgustuse elektritarbimist.

Akud ja patareid

Võimalusel kasuta oma kodustes seadmetes patareide asemel laetavaid akusid. Nii hoiad kokku energiat ja koormad keskkonda vähem.

Kraanikauss ja vesi

Väiksem kraanikauss aitab vett kokku hoida. Samuti tasubt soetada survet tasakaalustav aeraator, mis säilitab veesurve, kuid hoiab tavakraaniga võrreldes kokku kuni 50% vett.

On tõestatud, et käsitsi nõude pesemine kulutab mitu korda rohkem vett kui nõudepesumasin. Isegi kui Sul on väike pere või elad üksi, tasub kasutada nõudepesumasinat. Duši all käies tasub kraan alati kinni keerata, kui vett ei tarbita. Pesu pestes pane masin võimalikult täis ja kuivati asemel riputa riided õue nöörile kuivama – nii omandavad riided ka meeldiva värske lõhna.

Kui armastad palavate ilmadega külma vett juua, ära lase sellel kraanist joosta. Selle asemel pane juba varakult veepudelid külmkappi jahtuma. Nii hoiad kokku vee ja elektri pealt, mis kulub vee jahutamiseks ja pumba tööks.

Toidutegemine

Kui elad eramajas tasub kaaluda  puupliidi rajamist, mis annab talvel sooja, hoiab kokku energiat ja aitab muuta kodu hubasemaks ja võimaldab süüa teha ka elektrikatkestuse korral.

Energiasäästlikud masinad

Võimalusel vaheta välja vanad masinad, mis tarbivad palju elektrit. Näiteks induktsioonpliit ei lase kuumust raisku ja kasutades seda vastavate pottide ja pannidega säästad raha.

Suvel ära kasuta sügavkülmikut. Kui Sul on sügavkülmik, mis peab olema siseruumis, pane see võimalikult jahedasse, näiteks keldrisse või sahvrisse.

Energiasäästlikud kodumasinad, energiasääst, energiamärgis
Energiasäästlikud kodumasinad

Uuendatud energiamärgis

Alates 2021. aasta märtsist hakkasid kehtima uued energiatõhususe märgised kodumasinatele. Kui seni levinud A+++, A++ ja A+ jne tähistasid head energia kokkuhoidu, siis nüüd on kõik seadmed viidud energiatarbimise skaalale A-G ilma lisamärgistuseta. 

Näiteks kui nõudepesumasinal näed täna märgist B, siis vanal skaalal oleks see olnud A+++. Külmikute ja sügavkülmikute energiamärgis A vastab vanale standardile A+++. Seega uued märgised võivad paista vähem energiasäästlikud, kuid ainult põhjusel, et kasutusele on võetud uus skaala. Pesumasinate energiatarbimise näit on asendatud aastase kasutuse asemel 100 pesutsükliga.

Kõikidel uutel masinatel on QR-kood, mis viib Euroopa Liidu toodete andmebaasi. Seal saab praegust energiamärgiste skaalat võrrelda vana skaalaga ja leiad sealt toote kohta täiendavat infot. Loe täpsemalt näiteks siit.

Hoone soojustus

Vanema maja puhul tasub kindlasti teha energiaaudit, mis näitab, kus on näiteks külmasillad. Energiaauditiga saad raporti, mis ütleb, milliseid ehitustöid võiks kodus ette võtta, et vähendada jooksvaid energiakulusid. Tihtipeale leitakse vaid mõned külmasillad, mille likvideerimine võib maksta mõni tuhat eurot, aga hiljem säästa palju raha. Kodu parem soojustamine võib kokku hoida isegi kuni 80% küttekuludest.

Küttesüsteem

Kõige soodsamate ülalpidamiskuludega on soojuspumbad: maaküte ja õhk-vesi-soojuspump kombineerituna päikesepaneelidega. Kuigi algne investeering on kulukas, võib see juba mõne aastaga end ära tasuda. Igal aastal on võimalik taotleda ehitustoetusi, et muuta kodu energiasäästlikumaks. Loe lähemalt siit.

Kui Sul on kodus vanem õli- või gaasiküte, tasub lisaks soetada õhksoojuspump, mis võib vähendada soojuskulutusi isegi kuni 50%.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Ventilatsioon

Kui on võimalik, paigalda uue küttesüsteemiga koos ka ventilatsioon. Soojustagastusega ventilatsioon reguleerib nii soojust kui ka jahedust.

Säästunippe on tegelikult väga palju ning alati tasub ise oma harjumused ja kodu kriitilise pilguga üle vaadata. Energia säästmine ei pruugi olla üldse nii kulukas, kui alguses võib paista.

Loe ka: 8 nippi, kuidas säästa kodus energiat.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge