+ Lisa oma töö      

8 nippi, kuidas säästa kodus energiat

18. jaanuar 2022 Hange.ee
Tagasi
energia säästmine, elektrienergia säästmine, elektrienergia, säästmine, küttekulud, küttekulude vähendamine

Eestis kui ka mujal Euroopa riikides lööb hüppeliselt kasvanud elektrihind üha uusi rekordeid. Loodetavasti olukord lähitulevikus stabiliseerub kuid senikauaks tuleks kasutusele võtta mõned meetmed, et vähendada oma kütte- ja elektrienergia tarbimist. 

1. Elektripakett

Esiteks tasuks üle vaadata oma elektrienergia leping. Muutuva hinnaga ehk börsipaketi hind sõltub erinevatest faktoritest, mis kujundavad lõpuks hinna. Oluliselt määrab hinda ka nõudlus, mis tähendab, et säästmiseks tuleb oma elektrienergia tarbimist ajastada. Praegusel ajal on võib-olla isegi mõistlikum teha omale fikseeritud ehk muutumatu hinnaga elektripakett. Seejuures tasub arvesse võtta, et sõltuvalt teenusepakkujast on ka fikseeritud pakettide hinnad tõusnud isegi üle 100%. Seega on eelnevalt börsipaketi kasuks otsustanud tarbijatel keeruline otsus, kas fikseerida hind kõrgete elektrihindadega või loota olukorra normaliseerumisele ja kasutada edasi börsipaketti.

2. Vaata üle oma energiakulud

Kõige rohkem võtavad energiat tavaliselt elektriboilerid ja -radikad. Vaata üle kohad, mille arvelt võiks energiakulu vähendada. Kas Sul on kodus mitu boilerit? Kas kodus on tühje ruume, mida ei kasutata? Kas Sul on palju kodutehnikat – arvutid, köögitehnika jms, mis pidevalt töötavad?

Vanemate eramajade puhul võib-olla tõenäoline, et kuskil on energiakadu, näiteks toimub liigne maandus või on tegemist vana elektrijuhtmestikuga. Seega tasub kaaluda uuematesse süsteemidesse investeerimist, praeguste üsna krõbedate elektrihindade juures tasub see end tõenäoliselt üsna kiiresti ära.

3. Seadmed

Vaata üle oma elektriseadmed ehk vajaks mõni neist väljavahetamist – näiteks vana elektriboiler, külmkapp röster, föön vms. Tänapäevased seadmed on toodetud vähem energiat tarbima. Kui Sul on vähegi võimalik, vaheta rohkem kui 10 aastat vanad seadmed uuemate vastu välja. Seejuures tasub jälgida ka, et uuel tehnikal oleks energiamärgis. 

Vaata ka üle, kui palju on niisama kasutult seisvaid kodumasinaid, mis energiat tarbivad. Kui Sul on näiteks mitu sügavkülma, kas oleks võimalik nendest mõni tühjendada ning välja lülitada?

Külmkapp peaks asuma võimalikult jahedas ruumis ning olema soojadest objektidest võimalikult kaugel. Kui vaja, tõsta külmkapp pliidi juurest eemale. Samuti võib külmkapi temperatuure veidi tõsta, et see vähem energiat tarbiks. Erinevus võib olla juba selle pealt mitukümmend eurot.

Vähenda boileri temperatuuri. Elektriboilerid on tihtipeale seadistatud kõige kõrgemale temperatuurile. Seda on lihtne käsitsi vähendada. Samuti hoiab energiat kokku kui boilerid üldse välja lülitada, vähemalt selleks ajaks kui neid parasjagu vaja ei ole. Kui soovid dušši alla minna või nõusid pesta, siis piisab reeglina sellest kui boileri 1,5 tunniks sisse lülitad, et see jõuaks vee soojaks kütta.

Lisaks tuleks elektriboilereid regulaarselt puhastada, sest küttekehale ladestuv katlakivi takistab selle efektiivset tööd, mistõttu suureneb ka elektrikulu. Elektriboiler, mille küttekeha on otsekontaktis veega ehk sukelküttekehaga, tasuks puhastamine ette võtta kord aastas. Kallimate boilerite puhul, mille küttekeha asub omaette metallist kapslis tasuks kontrollida 3-5 aasta järel. Kui endal oskused ja teadmised puuduvad tasuks selleks kaasata spetsialist. Elektrilise veeboileri puhastamise kohta loe lähemalt siit.

4. Tühjad ruumid

Kas Sul on kodus ruume, kus keegi enamasti ei käi? Keera seal põrandaküte või radikad miinimumi peale. Nii hoiad kokku palju energiat. Samamoodi peaks talveperioodil hoidma kardinad pigem ees, sest ka see aitab hoiab soojust kokku. Vaid lõunapoolsetel külgedel, kui paistab päike, peaks soojust päevasel ajal ruumidesse laskma.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

5. Valgustus

Uued energiamärgistega LED pirnid on hinnalt küll pisut kallimad kui tüüpilised elektripirnid, kuid aitavad säästa üsna suurel hulgal elektrienergiat. Seega tasub asenda vanad elektripirnid uuemate LED pirnide vastu, eriti ruumides, kus pidevalt elatakse. Loe ka: LED- või hõõgvalgusti?

6. Väldi energiakasutuse tipptunde

Nagu mainitud, sõltub elektrihind väga suuresti tarbimisest. Kõige kõrgem hind on tavaliselt argipäeviti vahemikus 10-12 ning õhtuti 17-19. Kõige madalam on elektrienergia hind siis, kui enamik inimesi magab – öösiti ehk keskööst kuni hommikul ca kella seitsmeni. Seega on just sellesse ajavahemikku kõige mõistlikum ajastada näiteks pesu ja nõude pesemine. Reeglina on uuematel majapidamisseadmetel ajastamise funktsioon, nüüd on paras aeg see ära kasutada.

7. Külmasillad ja soojustus

Sinule teadmata võib majas olla kohti, kust külm pääseb läbi seinte sisse. Võimalusel lase teha oma kodule termopildistamine ja -analüüs. Eramaja puhul maksab see reeglina mõnisada eurot, kuid kui selle põhjal likvideerida soojustusega külmasillad siis tasub end üsna kiiresti ära. Hea soojustus võib vähendada küttekulusid olulisel määral. Loe ka: Termopildistamine ABC

Kui uuendad soojustust, siis ole hoolas, et vee- ning aurutõke oleks õigesti paigaldatud, et ei tekiks niiskuskahjustusi. Ideaalis soojustatakse maja väljastpoolt. Kui fassaad ei vaja uuendust, saab maja soojustada ka seestpoolt, kuid siis peab teadma õigeid võtteid ning nippe, et tagada piisav tuulutus. Vana hoone soojustamise kohta loe lähemalt siit.

8. Küttesüsteem

Võib-olla on just nüüd õige aeg uuendada oma küttesüsteemi. See on küll talvisel ajal veidi ebamugav, kuid siiski tehtav.

  • Õhksoojuspump ja ka maa-ja õhk-vesi pumbad on olnud seni suurpärased küttelahendused. Kahjuks praeguste elektrihindadega ja börsipaketi kasuks otsustanud tarbijate seas on just pumbad need, mis elektriarved suureks ajavad. Küttesüsteemide kohta loe lähemalt siit.
  • Traditsiooniline puuhalu ahi või kamin on praegusel ajal väga head lahendused. Kui Sul on kodus seisma jäänud kamin või ahi, siis just praegu on paras aeg see uuesti kasutusele võtta.

Elektrienergia hindade muutust on praegusel ajahetkel üsna keeruline prognoosida. Seetõttu on igal juhul mõistlik kaaluda alternatiivseid lahendusi näiteks päikesepaneele. Loe ka: Päikesepaneelide ABC

Lisaks on inimesed hakanud kasutusele võtma igasuguseid nippe, kuidas energiat kokku hoida. Näiteks teevad mõned sõpruskonnad ühiselt õhtuti erinevates kodudes süüa.

Mitmed eelnevalt väljatoodud nipid võivad olla tüütud ja ebamugavad rakendada kuid võivad aidata kokku hoida sadu eurosid kuus. Leia omale sobivaimad lahendused ja võta need ajutiselt kasutusele, nii vähendad energiakulu kodus. 

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge