+ Lisa oma töö      

Natural AS: Kvaliteetsed katusefermid igale katusetüübile

20. jaanuar 2022 Hange.ee
Tagasi
katusefermid, fermid, Natural AS

Maja ehitamisel tuleb langetada palju otsuseid. Üks kriitilisema tähtsusega küsimusi on seejuures kvaliteetse katuse ehitamine. Üha laialdasemalt kasutatakse katusekarkassi ehitamisel eelnevalt valmis ehitatud katusferme. Sellest, mis hüved on fermidest katusekarkassi ehitamisel ja kuidas kogu protsess käib, annavad ülevaate ettevõtte Natural AS spetsialistid müügidirektor Allan Ehasalu ja tootmisdirektor Teet Raidsalu.

Mis on katusefermid?

Kõige lihtsamalt öeldes on katusefermid katusekonstruktsioon, mis on tehases eelnevalt valmis ehitatud. Pärast objektile transportimist tõstetakse fermid õiges järjekorras hoone katusele ja sellega on katusekonstruktsioon sisuliselt valmis. Seejärel liigutakse edasi katuseroovi ja distantsliistu paigaldamise juurde. "Katusefermide kasutamine muudab katuse ehitamise oluliselt täpsemaks, kiiremaks ja kindlasti kvaliteetsemaks ning tänasel päeval juba isegi odavamaks", täpsustab Teet Raidsalu.

Tehases toodetud katusefermid.

Miks eelistada katuseferme sarikalahendusele?

Katuse ehitamine sarikatest on eelkõige traditsiooniline ehitusviis, mis on võrdlemisi töö- ja ajamahukas, sest sarikate struktuur ehitatakse valmis alles objektil. Kui sarikaid ei tellita tehasest, tuleb materjal kohapeal mõõtu lõigata, mis on samuti ajamahukas ja mille tagajärjel tekib objektile ka täiendavat müra ja ehitusprügi. Kui aga tellida katusefermide valmislahendus, siis piisab lihtsama objekti puhul enamasti vaid mõnest töömehest ja töötunnist, et tõsta fermid hoone katusele ja kindlalt paika kinnitada. Sellega on sisuliselt karkass valmis ja võib alustada katuse ehitamisega, räägib Raidsalu. Seega aitab fermide kasutamine oluliselt säästa aega ning teisest küljest hoida ka tööjõu kulud optimaalsena. “Lisaks aitab korrektselt projekteeritud ja ehitatud katuskonstruktsioon tagada tellijale täiendava turvatunde”, lisab Ehasalu.

Natural AS tehasest tellitud fermidele puhul teostab ettevõtte projekteerija tugevusarvutused, mille puhul arvestatakse nii loodusjõudude kui ka erinevate katusekattematerjalide kaaluga. Selge on see, et kivikatus peab kandma oluliselt suuremat raskust.

Kui paigaldatakse lisaks ka päikesepaneelid, tuleb arvesse võtta ka selle täiendava koormusega. Materjalid, mida ettevõte fermide tootmiseks kasutab, on tugevussorteeritud ja omavad CE sertifikaati ning vastavad seega Euroopa Liidu standarditele. 

Ehk teisisõnu, igal juhul on garanteeritud materjalide kõrge kvaliteet ja nõuetekohasus. See kõik tagab kliendile kindlustunde, et fermid on ehitatud sobivast materjalist ja mis veelgi tähtsam - õigesti toodetud.

„Natural AS fermide puhul on kogu protsess kindla ülevaatuse all. Alustades juba toormaterjalist on kogu tootmine väga kvaliteetne, mistõttu julgeme anda oma toodetele kvaliteeti kinnitava märgise,“ kinnitab Raidsalu. Muuhulgas toodab ettevõte fermide ehitamiseks vajaliku höövelpudu ise, seega on ka toodete hinna ja kvaliteedi suhe optimaalne.

Kuigi fermide ametlik garantii on 2 aastat, räägib Ehasalu kerge muigega, et fermid ehitatakse mitmeks põlvkonnaks ja lisab kujundlikult: „enne laguneb maja juures kõik muu ära, kui fermid kannatavad". Seda muidugi juhul, kui aluskate on õigesti paigaldatud ja katuse alla jääb kuiv ning kaitstud keskkond.

Kas fermid sobivad kõikidele majatüüpidele?

Katuseferme on võimalik toota põhimõtteliselt igale katusetüübile, nii lihtsa ehitusega viilkatuse jaoks kui ka oluliselt keerukama arhitektuuriga hoonele, selgitab Raidsalu. 

Lisaks saab ferme edukalt kasutada ka lamekatuste ehitamiseks, sh bituumenkatuse puhul. Kindlasti tuleb enne fermide tellimist teada oma tulevase katuse kattematerjali, sest sellest oleneb, kuidas fermid valmistatakse. Tasub teada ka seda, et mida keerulisema pinnakujundusega katus on, seda kallimaks võib kujuneda ka hind. Näiteks kelpkatused on oma ehituse poolest oluliselt keerulisemad kui viilkatused.
Katuseferme on võimalik toota praktiliselt igale katusetüübile.

Kuidas tellida ferme? 

Ehasalu selgitab, et fermide tellimine on tegelikult lihtne protsess. Esiteks tuleks saata Naturalile kodulehe kaudu või e-kirja teel hoone projekt. „Meie kodulehel on päringuvorm, kuhu saab lisada joonised ja kommentaarid ning jätta tuleks ka oma kontaktandmed. Samas võib alati ka helistada ja kirjeldada, mida ehitada plaanitakse ja mida oleks vaja teha. Meie professionaalne müügimeeskond aitab sealt edasi." Fermide tellimiseks tuleks esitada oma maja põhijoonised koos mõõtude ja infoga planeeritud katusekatte materjalide kohta. Ehasalu toob ka välja, et kui jooniseid võtta ei ole, on abiks ka valge paber, millele on joonistatud hoone põhivorm koos mõõtudega.

Raidsalu lisab, et enamasti joonistavad Eestis arhitektid hoonete katuseplaanid väga hästi välja. Kuid sellegipoolest tuleks hoone katuse peal mõelda juba ehituse alguses, isegi enne vundamendi ehitust. Seda selleks, et üle vaadata kõik lisatoestuse osad ja et oleks juba varakult võimalik kliendiga konsulteerida ning vajadusel teha täiendusi. Selliselt käitudes õnnestub ära hoida suuremaid probleeme ehitusjärgus ja säästa raha. 

Kui kaua kulub aega fermide tootmiseks?

Hinnapakkumise kiirus sõltub jooniste olemasolust. Kui fermide joonised on olemas saab ettevõte teha hinnapakkumise mõne tunniga. Kui kliendile pakkumine sobib siis otsustatakse sõltuvalt projekti keerukusest kuna see töö on võimalik tootmisesse lisada. Lihtsamad projektid lisatakse ka teiste tootmiste vahele. Kui on aga keerulisem projekt, siis läheb see rivi lõppu. See sõltub, kui palju meil tööd parasjagu tegemisel on, rääkis Ehasalu. Selge on see, et kevadest sügiseni on järjekord pikem kui talvel, kuid tuleb arvestada, et valmis ferme ei saa kätte järgmisel nädalal. "Aega peab varuma mõistlikult vähemalt kuu,“ arutleb Ehasalu. 

Fermide ettevalmistamine transpordiks.

Kuidas mõjutab tooraine kättesaadavus tootmist?

„Sellega meil suurt probleemi ei teki,“ kinnitab Raidsalu. Ettevõttel on pikaaegsed suhted oma tarnijatega. Ka värskelt möödunud toormekriis näitas, et tänu aastakümneid püsinud kindlatele partnerlussuhetele tuli Natural AS üldisest tooraine puudusest väga hästi välja. 2022 aasta algus on näidanud, et võib korduda eelmise aasta muster.

Fermide transport otse objektile.

Ettevõttest Natural AS

Eesti juhtiv höövel- ja immutusveski Natural AS alustas tegevust 1990. aastal saetööstusena. Praegused tootmisetapid kätkevad endas nii saematerjali sorteerimist, kuivatust, hööveldust, tugevus-sorteerimist, värvimist, immutamist, järkamist ja katusefermide tootmist. Ettevõtte tooted on nõutud ja hinnatud üle maailma alustades Euroopast ning jätkates kuni Aasia ja Okeaaniani välja. Samas soovib ettevõte pakkuda üha rohkem oma kvaliteetset toodangut ka kodumaisele turule.

Ettevõte toodab kogu majaehituseks vajamineva puitmaterjali, alates puitkarkassist seintest kuni värvitud tuulekastini. 2016. aastal käivitati ettevõttes fermide tootmine, mis pälvis klientide heakskiidu väga kiiresti ja seda just tänu lihtsale tellimisprotsessile ning eelkõige väga kvaliteetsele toodangule.

Kuigi 99% ettevõtte klientidest on ettevõtjad, on ka eraisikutel võimalik soetada kogu ehituseks vajaminev puitmaterjal Naturali e-poest. Kui tead, mida Sul ehitusel vaja läheb, saad kõik mugavalt ja lihtsalt ühes keskkonnas oma ostukorvi lisada. Lisaks pakub ettevõtte ka kaupade kohaletoimetamise teenust kliendi soovitud kuupäevaks. 

Ettevõtte eesmärgiks on olla hea ja usaldusväärne partner ehitajatele”, rõhutab ettevõtte müügidirektor Allan Ehasalu.

AS Natural tooteid saab lähemalt uudistada ja tellida järgneval veebilehel: naturalprofessional.ee

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge