+ Lisa oma töö      

Loodussõbraliku aia rajamine

15. september 2022 Hange.ee
Tagasi
aia rajamine, loodussõbralik aed, taimede istutamine, liigirikkus aias, puude ja põõsaste istutamine

Üha suurema linnastumise ning monokultuurse põllu- ja metsamajanduse tingimustes, on elurikkus meie ümbert hakanud vaikselt kaduma. Lisaks sellele, et kaunid liblikad, suvehommikute linnulaul ja tolmeldajate rohkusest saagi all looka vajunud marjapõõsad meid rõõmustavad, on kõigel sellel ilul ka praktiline pool. Linnades näiteks tõstab üha vähenev rohealade hulk suviseid temperatuuri maksimume, kuna kivi ja betoon, mis neid asendavad, toimivad pigem heade soojuse salvestajatena.

Suures plaanis peavad kõik suurte asulate elanikud kuumuse ja tuulte eest kaitsvate rohealade loomise osas lootma linnaplaneerijate ja -haljastajate heale tööle, kuid kuna igas linnas on ka arvestatav hulk aiaga eramaju või korterelamuid, siis tegelikult saavad ka inimesed ise selle ülla projektiga algust teha. 

Vähem oluline ei ole loodusega parema kooskõla otsimine ka hajaasustuses, kus tihti ümbritseb taluõue hoopis mõni monokultuurne hiiglaslik põllumassiiv. Sellisel juhul saab loodussõbraliku aia loomisega tagada, et keset seda elutingimuste kasinust on üks ääretult mõnus oaas, kus mitmed loomad, linnud ja putukad leiavad endale sobiva elupaiga. Vastutasuks rõõmustavad nad sind oma kohaloluga ja aitavad luua sinu aiast ühtsena toimiva ökosüsteemi, kus suure saagi saamiseks ning kahjuritega võitlemiseks ei ole vaja endal üleliia tööd rabada.

Kõik see ei tähenda, et peaksime laskma aial metsistuda, vaid tähtis on leida kahe osapoole vahel tasakaal. Selline, mis võimaldab meil inimestena nautida hooldatud murupinna mõnusid näiteks murul pikutades päikest võttes, kuid teisest küljes annab ka loodusele võimaluse aianurgas endale sobiv koht leida.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Alusta aiaelanikele sobivate elupaikade loomisest

Loodussõbraliku aia loomiseks ei ole vaja teha midagi müstilist ja tegelikult piisab sellest, kui mõtleme kuidas erinevatele aiaasukatele rohkem sobivaid elupaikasid luua: sellistes tingimustes kus tahavad elada mitmed erinevad loomad, linnud ja putukad, ongi loodus ja sellega seotud protsessid toimivad oma parimas vormis. Piinliku täpsusega pügatud muruplats ja sirge pügatud elupuuhekk ei loo selleks just eriti rohkeid võimalusi. 

aia rajamine, loodussõbralik aed, taimede istutamine, liigirikkus aias, puude ja põõsaste istutamine
Mida mitmekesisem on aias taimestik, seda suurem on panus liigirikkuse taastamiseks ja lisaks levib sellises aias vähem haigusi ja kahjureid

Mõned variandid elupaikade juurde loomiseks:

  • Ära niida terve oma aia ulatuses, vaid jäta mõni aianurk hooldamata. Sellises paigas võivad leida endale kodu mitmed putukad ja väiksed imetajad. Kui täiesti hooldamata ala tundub sinu jaoks siiski liialt ekstreemne, siis võid kujundada endale selle asemel ühte aiaosasse lillemuru. Parim on seal viimase variandi puhul kasvatada kohalikke taimi, kellele sinu aias valitsevad tingimused meeldivad. Siis ei pea sa tulevikus selle kaunina hoidmiseks väga palju vaeva nägema ja sealsed taimed loovad oma õitsemisega toidulaua ka mitmetele putukatele.
  • Istuta põõsaid ja paigalda aias olevatele puudele linnupesakaste. Selle tegevusega meelitad oma aeda püsivalt elama sulelised külalised. Pesakastide osas tuleb otsustada milliseid linde sa soovid oma aeda meelitada. Nimelt erinevad nad veidi oma sissekäigu diameetrilt ja kõik linnud igasse kasti seega ei mahu. Ole ka hoolas, et pesakast saaks piisavalt vara üles pandud, et varakevadel lõunast saabuvaid külalisi see juba aegsalt ees ootaks. Kui elad linnaosas, kus liigub ringi palju kasse, siis kaitse pesakasti elanikke spetsiaalse puu ümber paigaldatava libeda ronimist takistava kaitsega.
  • Ehita putukahotelle. Tegelikult ei pea selleks väga palju vaeva nägema ja piisab kui kuhjad mõnda aia osasse kive ja oksi, ning putukatele meeldiv elupaik ongi valmis. Kuid kui korraarmastaja sinus ei luba sellist hunnikut maja lähedusse luua, siis võid sobiva korrapärasema välimusega putukahotelli ka kaubandusvõrgust endale soetada. 
  • Alusta mesindusega, ka linnamesindus on täiesti mõeldav variant. Hajaasustuses ei ole mesilaste pidamisega mingisugust probleemi, kuid kui sa elad tiheasustuses, siis enne sellise sammu astumist mõtle, kas aed on piisavalt suur, et sinna mesilased võtta ja kuidas suhtuksid sellesse sinu naabrid. Parim on ilmselt see otsus üldse koos vastu võtta. Enne sellise sammu astumist on kindlasti vaja leida endale õpetaja ja ennast mesilaste hingeeluga rohkem kurssi viia.
  • Raja aianurka kompostihunnik. Kompostihunnik on äärmiselt elurikas paik, kus lisaks vihmaussidele leiab mitmeid putukaid ja vahest ka pisiimetajaid. Lisaks on see äärmiselt kasulik meetod kõigi oma aia n-ö jääkide taaskasutamiseks. Näiteks selle asemel, et puulehed sügisel kilekottides prügimäele saata, saame lasta looduslikel protsessidel need toivaks väetiseks ümber töödelda, ning kunstlike väetiste asemel aias kasvatatavatele kultuurtaimedele anda.
  • Raja oma aeda tiik, mis lisab aeda veelgi elurikkust, kuna on koduks ja ka sünnipaigaks mitmetele putukatele. Lisaks leiavad sealt jahutavat keelekastet kuumadel suvepäevadel kõik aias elavad linnud, loomad ja putukad. Selleks, et tiik aias selliselt toimiks, täida see loodusliku vihmaveega ja ära kasuta selle puhtana hoidmiseks kemikaale.
aia rajamine, loodussõbralik aed, taimede istutamine, liigirikkus aias, puude ja põõsaste istutamine
Erinevad puud ja põõsad aitavad suurendada maastiku mitmekesisust. Lisaks pakuvad need nii varjevõimalusi kui ka pesakohti erinevatele putukatele ja lindudele.

Aiaelanikele piisavalt elupaiku luues, kaob ka ära osa probleemist nende toidulaua osas. Näiteks kui aeda meelitada piisavalt putukaid ja luua head tingimused vihmaussidele, on lindude toidulaud loomse toidu osas edukalt kaetud. Siis jääb veel üle istutada vabadesse kohtadesse nende menüü rikastamiseks marjapõõsaid, mida sõbralikult jagada võite.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Ära unusta ka luua võimalusi, et loodus saaks sinu aeda lihtsalt siseneda. Lindude ja putukate pärast ei ole vaja liialt muretseda, kuid siilide ja konnade aeda pääsemiseks jäta aia alla väikseid avasid. Ära võta maha kõiki suuri puid maja ümber ja enne sae haaramist mõtle, et mõni naabri aiast sinu krundile ulatuv oks võib olla hoopis suurepäraseks sisenemisteeks kärmetele oravatele. Lisaks hoiavad need suured hiiglased majade vahel puhuvad tuuled kontrolli all ning ei lase sinu tubasid keskpäeval lõõmaval päikesel liiga kuumaks kütta.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge