+ Lisa oma töö      

Mida peaks teadma aia talveks ettevalmistamise kohta?

10. oktoober 2022 Hange.ee
Tagasi
aiatööd, aiahooldus, aia ettevalmistamine talveks, sügisesed aiatööd

Pärast pikka suve on mõnus umbrohu tõrjumine ja puude lõikamine seljataha jätta, aga töö aias pole siiski lõppenud. Kui on soov saada järgmiseks soojaks hooajaks kaunis aed, siis on vaja see talveks ette valmistada. Lisaks on see hea ettekääne väljas olla ja nautida sügist enne seda, kui külma pakase eest peab majja pugema.

Katke aiapeenrad

Üks oluline asi, mida peenarde heaks saab sügisel teha, on need katta kompostiga. Siis imendavad need talve jooksul toitaineid. Enamik inimesi teeb seda tavaliselt kevadel, kui taimed hakkavad kasvama ja kompost on neile hea erguti. Sama oluline on kompostiga tegeleda ka sügisel, et taimedel oleks raskel perioodil toiduallikas olemas. Enne pinnase külmumist aseta taimedele mõne sentimeetrine kompostikiht, mille peale lisa heina või multši, millega vältida pinnase kõdunemist, toitainete lekkimist ja umbrohu teket.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Juurviljapeenra võib sügisel katta musta kile või papiga, mis jäetakse sinna peale kevadeni, kui ollakse valmis uuesti seemneid külvama. Nende katetega eemaldatakse olemasolev umbrohi ja kate ei lase talvel seemnetel õitsele hakata.

kompost, peenrad, peenarde ettevalmistamine talveks, peenrad talvel, sügisene aiahooldus
Kompostiga on oluline tegeleda ka sügisel, et taimedel oleks külmal perioodil toiduallikas olemas.

Hoolitse püsikute eest

Kasta kevadel õitsevaid põõsaid, sest nii saavad need raske ja pika talvega paremini hakkama. Mitmeid püsikuid saab kevadel lõigata, aga seda on mõistlik teha varem, et vältida haiguste levikut. 

Sügisel peaks lõikamisega ootama, kuni maapind on täiesti külmunud ja lehestik surnud. Jäta varrest alles umbes 10 cm ja kata see multši või paksu lehekihiga. Sama tee ka püsiku aluse alaga, kattes selle multši või plastikuga, et umbrohi eemale hoida.

multšimine, taimede kaitsmine, sügisesed aiatööd, talv, talvine taimede kaitsmine
Multšimine kaitseb taimi talvise aja eest

Sea talveks valmis ka puud ja põõsad

Erinevalt püsikutest ära enne talve puid ja põõsaid lõika. Sellega peab ootama kevadeni, isegi kui need tunduvad ülekasvanud olevat. Puid ja põõsaid lõigates eemaldatakse kude, millel pole enne külma talve tulekut aega paraneda. Seega tehakse sügisel puid lõigates tühja tööd, mis võib puule lausa halvasti mõjuda.

Kui elad piirkonnas, kus on oodata suurt lumesadu, siis peaks väiksemad puud ja põõsad katma, et neid ilmastiku eest kaitsta. Lisaks saab puu ümber maasse lüüa neli vaia ja kasutada neid, et puu plastikust või riidest kattega katta.

Noored viljapuud tuleks tüve alumisest osast katta kahjuritekindla kattega, mis takistab hiirtel ja teistel närilistel külma talve ajal tüve närimast. See kate aitab puud ka sula ajal tekkinud vigastuste tekkimise vastu. Päikesepaisteliste soojade ilmade ja öökülmade tõttu võib noore puu koor lõheneda. Puude kattesse mässimine või muude vahendite kasutamine takistab kahjustuste teket.

põõsast kaitsmine, puude põõsaste kaitsmine, talvine aiahooldus
Külmakartlikke väiksemate puude ja põõsaste talvine katmine aitab neid kaitsta ka lume raskuse eest.

Kompost

Enne talve tulekut soovitatakse kompostihunnik või kastis olev kompost veel korra reha või hargi abil ümber keerata. Nii lisatakse hunnikusse hapnikku, mis aitab kaasa kompostiosakeste lagunemisele. Kuigi väljas on külmad ilmad, siis jätkab kompost lagunemist.

Muru toitmine

Asjatundjad soovitavad terve ja tugeva muru saamiseks muruplats sügisel väetisega katta. Kui lumi kevadel sulama hakkab, siis muutub muru kiiremini roheliseks ja on suuteline hakkama saama erinevate külmast tingitud haigustega. Loe ka: Mida tuleb teada muru väetamise kohta?

väetamine, muru väetamine, aiahooldus, aia talveks ettevalmistamine, sügisesed aiatööd
Muru väetamine.

Lisa lehed

Rehitse kokku viimased aeda jäänud puudelt langenud surnud lehed. Muruniiduki olemasolul sõida lehtedest üle, et need pisikesteks osadeks muuta. Seda lehepuru ei pea enam kokku korjama. Kevade saabudes tõmbavad ussid lehepuru maapinna sisse ja lisavad nii pinnasesse toitaineid.

muruniiduk, muruniidukiga lehtede purustamine, lehtede purustamine, väetis, muru hooldamine, aiahooldus, aia talveks ettevalmistamine, sügisesed aiatööd
Ka purustatud puulehed annavad murule toitaineid.

Raja lillede ümber kaitsevall

See on üks viimaseid töid, mida aias enne külma saabumist teha. Kasuta labidat, et luua lillede ümber 50 cm kõrgune küngas. Plastikust krae teeb ka töö väga hästi ära. Sügisel võib lilli regulaarselt kasta, kuid väldi väetise lisamist kuni kuus nädalat enne esimeste öökülmade tulekut.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Puude katmine

Seedrid ja teised igihaljad puud võiks talveks kangaga katta, et neid talviste tuulte eest kaitsta. Kui seda ei soovita teha kõikide aias olevate okaspuudega, siis võiks seda teha väiksemat kasvu noorte isenditega, kes veel nii elujõulised pole. Puude katmine kahe kihi kangaga kaitseb neid lume tekitatud kahjude eest. Puudele kuhjunud lumi võib olla päris raske. Kate kaitseb teeäärseid puid lume sulamisel tekkinud soolaosakeste eest ja aitab ka hilistalvel tekkiva päikesekiirguse vastu, mis puhtalt lumelt vastu peegeldab.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge