+ Lisa oma töö      

Millised puud aeda istutada?

14. september 2022 Hange.ee
Tagasi
puu istutamine, milline puu aeda valida, kuidas valida puid, viljapuud, koduaia puud, puude istutamine, arborist

Enne aianduskaplustest- või keskustest põnevate puude koju toomist, mõtle hoolega järele millist funktsiooni nad sinu aias hakkavad täitma. Kindlasti tuleb arvestada sellega, et kas nad kõik sinna ka ära mahuvad. Puude näol on siiski tegemist pikaealiste ja arenevate elusorganismidega, seega oskus kujutada ette oma tulevikuaeda koos uute lisaelanikega on siinkohal hädavajalik. Valimatult kenasid väikeses potis müüdavaid puid koduaeda istutades, seisad varsti valiku ees, millised neist teiste vahelt välja harvendada.

Seega enne osturetkele minekut mõtle hoolega, millised on sinu aia võimalused puude istutamiseks, ning kuidas näeb tulemus välja mõne aja möödudes. Kui sa tunned, et jääd nendes otsustes hätta, tasub kindlasti konsulteerida mõne spetsialistiga. Puude kasvamine on lihtsalt väga aeganõudev protsess ja ometi ei taha sa ju soovitud tulemust saavutamata aastate pärast uuesti istutusprotsessiga otsast peale hakata. Järgnevalt toome välja mõned asjaolud, millele võiksid mõelda, enne kui hakkad oma kodu ümber sobivaid puid istutama.

Millised olud sinu aias valitsevad?

Kuigi enamus aianduskeskustes müüdavatest puuliikidest ja sortidest, on sobilikud pea igasse aeda, siis tuleb ikkagi arvestada, et nende seas leidub ka külma- ning haiguskartlikumaid isendeid. Kindel ei saa ka olla, et igaühele neist sobivad väga kuivad või niisked tingimused ning lisaks tuleb arvestada aias valitsevate valgusoludega.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Näiteks külmakartlikumate liikide ja sortide puhul pead arvestama, et nende edukaks kasvatamiseks pead vähemalt esimestel aastatel võtma ette nende talvise katmise. Kui sellised puud peaksid kaunilt õitsema või on tegemist viljapuudega, võib aga juhtuda, et oodatud õisi või saaki ei tulegi. Parem on olukord kindlasti mereäärsetel aladel, kus õhutemperatuur ei lange talvel sellistesse ekstreemsustesse, kui sisemaal. Seega enne selle riski võtmist kaalu hoolega, kas sinu aed on näiteks aprikoosipuu või kauniõielise magnoolia jaoks sobiv ja kas lisakohustused talveks puude sooja kangasse pakkimise näol on sulle vastuvõetavad.

milline puu aeda valida, kuidas valida puid, viljapuud, koduaia puud, puude istutamine, arborist, puu istutamine
Enne oma aeda puude valimist tee selgeks, milliseid kasvutingimusi puud vajavad.

Mida sa istutatavalt puult ootad?

Siinkohal mõtle hoolega läbi mis funktsiooni istutatavad puud sinu aias peavad täitma hakkama. Kas sa soovid nende abil luua barjääri enda ja naabrite aia vahele või hoopis varjata mõnda silmariivavat objekti koduhoovil? Võib-olla tahad istutada puu maja lõunapoolsesse külge, et see varjaks aknaid keskpäevase päikese eest või soovid lihtsalt puu all võrkkiiges kesksuvel jahutavat varju nautida? Või vahest hoopis tahad kasvatada aias mõnda viljapuud, mille toodangust maitsvaid hoidiseid teha või miks ka mitte istutada akna alla puu, mis lihtsalt ilus vaadata on? 

koduaia puud, milline puu aeda valida, kuidas valida puid, viljapuud, puude istutamine, arborist, puu istutamine
Soovitavast funktsioonist lähtuvalt pead tegema ka oma valiku aeda istutatavate puude osas.

Puud mis loovad barjääri

Kui soovid puude abil luua piirdeid, pead esmalt mõtlema, kas soovid, et need varjaksid sinu õue peal toimuvat ainult suvisel ajal, kui palju aega õues veedada või on sinu jaoks tähtis, et ka talvel oleks sinu ja mõne ala vahel looduslik kardin. Viimase variandi puhul ei tule kõne alla heitlehiste puude istutamine koduaeda ja valik tuleb teha igihaljaste puuliikide seas ringi vaadates.

Näiteks tihe okaspuuhekk varjab igal aastaajal õue peal toimuvat, samas kui kaunilt õitsev sirelihekk pakub võõraste silmade eest kaitset vaid suvisel ajal ja talveperioodil loob lihtsalt kena läbikumava struktuuri krundi piirile. Selline läbipaistev barjäär piiritleb siiski krundi piiri piisavalt, et võõrad jalad niisama õuele ei astu ja vahest ka eraldatus pole majaelanikele talveperioodil niivõrd oluline. Samas kui soovitakse varjata mõnda hoovi peal paiknevat objekti, mis majaelanike silma kipub riivama, siis sellisesse kohta on sobilik ainult mõni kena ja kompaktne okaspuu istutada, kuna suure tõenäosusega pole varjatavas objektis midagi nauditavat ka talvel.

Valikut tehes arvesta kindlasti ka täiskasvanud puu kasvuga. Hekki istutades ei taha sa sattuda olukorda, kus aastate pärast tihe ja kõrge okaspuu müür blokeerib ära ka kogu õuele langeva päikesevalguse. Samas kui kõrvalkrundile ehitatakse mitmekordne kortermaja, siis võib hariliku elupuu kõrgete sammasjate vormide istutamine õue privaatse ala ja naabrite vahele olla ainus kõne alla tulev lahendus uudishimulike silmade eest varjumiseks.

hekk, heki istutamine, heki rajamine, koduaia puud, milline puu aeda valida, kuidas valida puid, viljapuud, puude istutamine, arborist, puu istutamine
Puid ja põõsaid istutades tuleb arvestada ka sellega kui kõrgeks need kasvavad.

Puud, mis kasvatavad maitsvaid vilju

Juhul, kui oled otsustanud, et sinu aiast võiks suve ja sügisperioodil ka maitvaid aiasaadusi leida, on mõne viljapuu aeda istutamine just õige mõte. Siinkohal ei tohiks karta aia väikseid mõõtmeid, kuna tänapäevane aretustegevus on sellele juba mõelnud. Suures aias on muidugi valiku tegemisel ainult taevas piiriks.

Väikesesse aeda sobivad ideaalselt näiteks sammasõunapuud ning viljapuude madalakasvulised sordid ja vormid. Juhul kui ruumi on ainult ühe viljapuu istutamiseks, kuid ihaldatud sorte on rohkem, siis ideaalne variant on investeerida sobivasse perepuusse, mille puhul näiteks ühele õunapuu alusele on poogitud mitme sordi oksad. See tähendab, et põhimõtteliselt saad igalt puu oksalt erimatselisi õunu nautida. Kindlasti jälgi väiksemas aias, et juhul kui sul ei ole võimalik istutada kõrvuti kahte sama liiki puud, siis välja valitud variant peab olema isetolmlev: muidu jääb oodatud saak saamata.

viljapuud, ploomipuu, viljapuude valimine, kuidas istutada ploomipuud, viljapuude lõikamine
Ka ploomipuid peaks aias olema mitmeid, sest reeglina vajavad erinevad ploomisordid enda kõrvale teist viljastavat ehk õietolmu andvat sorti. Et ploomipuu oleks viljakas on oluline seda enne istutamist lõigata ja pügada.

Puud, mis pakuvad varju

Juhul, kui soovid aeda istutada mõnda puud, mis pakub suveperioodil lõõmava päikese eest varju, on parim istutada selleks tarbeks aeda mõni meelepärane lehtpuu. Talveperioodil me selle puu teeneid enam ei vaja ja nii jõuab külmal ajal hoopis rohkem niigi vähesest ja kosutavast päikesevalgusest meie majahoovi. 

Vali välja puu, mille võra on piisavalt tihe ja kindlasti võta arvesse ka puu potentsiaalset kasvukõrgust. Väikesesse aeda ei maksa istutada puuhiiglasi ja istutatavate puude kõrgus võiks jääda madalamaks maja kõrgusest. Päikese eest varju otsimisel on aga sellest küll ja veel. Selline puu sobib ka maja kõrvale vähendama katusekorruse akendesse lõõmava päikesevalguse hulka, kuid ka siis piisab enamasti umbes kaheksa meetri kõrguseks kasvavast puust. Muidugi kui sa elad avaral krundil, kus puid on võimalik istutada majast veidi kaugemale, leiad sobiva koha ka kõige kõrgematele puuliikidele.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Puud, mis pakuvad silmailu

Kui soovid aeda istutatava puu puhul eelkõige nautida tema poolt pakutavat silmailu, sõltub valik puhtalt sinu enda eelistustest ja muidugi ka aia võimalustest. See, kas aiaomanikule meeldivad okaspuud, lehtdekoratiivsed või kaunist õiteilu pakkuvad lehtpuud, on väga individuaalne. Valikut on kõigile. Väikese aia omanikel tasub rohkem ringi vaadata erinevate puuliikide kääbusvormide seas ja põnevat valikut seal juba leidub.

Oluline on mõelda hoolega läbi enne valiku tegemist, kas see sinu jaoks ilu defineeriv omadus kestab puu puhul aastaringi silmas pidades piisavalt kaua. Või on kevadine õitsemisperiood liialt üürike, et puu annaks sellega sulle piisavalt rahuldustpakkuva tulemuse. Kui aias on ruumi mitmetele puudele, mõtle sellele, kuidas erinevaid puuliike kombineerides saaksid tagada pidevalt kauni tulemuse: mängida saad õite, lehtede ning ka puukoore mustrite ja värvidega.

Eestimaa talv kestab piisavalt kaua, et aeda tasuks kaunistada ka mõne lumisesse aeda värvi lisava kontpuu või jõulutunnet tekitava nuluga. Viimase valiku puhul võib vabalt jätta tuleval aastal jõulukuuse tuppa toomata ja ehtida ära hoopis akna taga kasvava kaunitari.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge