+ Lisa oma töö      

Mida peab teadma enne vannitoa remonti?

28. mai 2021 Hange.ee
Tagasi
vannitoa remont, vannitoa ehitus, vannitoa kapitaalremont, vannitoa renoveerimine

Vannituba on reeglina kõige kallima ruutmeetrihinnaga ruum majas. Põhjuseks mõistagi veeprotseduuridest tingitud kõrgemad nõudmised. Põrand, seinad ja lagi peavad olema vee ja/või niiskuskindlad ja lihtsasti puhastatavad. Ventilatsioon tekkivat auru arvestades väga hea. Elektrisüsteem ja selle tarvikud kõrgeima kvaliteediga ja märga ruumi sobilikud. Torud, liitmikud ja sanitaartehnika kindlad ja hästi valitud. Õdusus, praktilisus, mugavus, ilu ja turvalisus.

Vannituba on teadagi inimese hinge ja keha värskenduse tempel. Privaatsust nõudev ruum, kus hommikul hambaid harjates ning peeglist enesele otsa vaadates hakkab kujunema uus päev. Ja kui oled isegi vale jalaga voodist tõusnud, võib hubane vannituba selle apsaka veel ära siluda ning päev saab ikkagi päästetud. 

Niisiis, mida peaks enne suuremat remonti teadma ja tegema?

Kortermajas tuleb rääkida ühistu ja naabritega. Kapitaalsemat remonti ei ole mõistlik ette võtta kui on teada, et ühistu eelarves on järgmiseks aastaks ette nähtud summa üldtorustiku vahetamiseks. Muidu võib juhtuda nii, et sinu hoolikalt valitud helesiniste lilledega keraamilised plaadid tuleb üldtorutöödele aasta pärast ohvriks tuua. See tekitab trotsi ja pahameelt. Üldiselt võikski sellise ettevõtmise puhul võtta julgemalt aega ning pidada nõu inimestega, kel on eelnevalt rohkem kogemusi. Kriitilise meelega võib lugeda ka kaaskodanike kirjeldusi ehitusfoorumitest.

Alati ei tohi aga internetiavarustest leitut puhta kullana võtta. Kortermaja puhul tuleb arvestada ka kaasomanike ja kaasomandusega. Arusaamatuste vältimiseks peab tegema selgeks, kus lõppeb sinu toru ja omandi piir ning algab ühisomand. Kapitaalsem torude ümbertõstmine või konstruktsioonide muutmine võib tähendada ka vastava projekti teostamise vajadust ning nõutavate lubade ja kooskõlastuste saamist.

Reeglite ja seaduste eiramine võib halva õnne korral tähendada seda, et teadmatusest põhjustatud veeavarii tulemusel pead lisaks enda vannitoa remondile tehtud kulutustele maksma kinni ka sinust allpool elavate naabrite vannitubade remondi. Millele lisandub veel purunenud heanaaberlike suhete hind. Ühesõnaga – enne ketaslõikuri, meisli ja vasara käikulaskmist kaalu plaanitavat hoolega ja küsi nõu. Räägi inimestega. Muidu võib hea kavatsus minna vägagi kalliks.

Planeering

Pahatihti on vannitubade puhul fantaasialendu takistavaks asjaoluks ruumi kitsikus. Ja juurde pole teda paraku kusagilt võtta. Seetõttu tuleb kasuks kõik sinna kavandatu mõõtkavas joonisele kanda. Mõõdulindiga kõik nišid ja seinad üle kontrollida ja rehkendada, kas dušinurk ja pesumasin ikka mahuvad kõrvuti ühte seina või jääb paar sentimeetrit puudu. Kas on vaja leida koht uuele boilerile? Kuivatit tahaks ju kah? Kaalu peaks jälgima hakkama. Kuhu kaal panna? Peegel, valamu, pott.

Kui kapitaalne peaks olema hüdroisolatsioon? Kas põrandatrapi saab ja peaks panema? Valgustus õiges kohas. Tehnikale vajalikud pistikud. Riiulid hügieenitarvetele? Väike riiulike võiks olla ka lemmikraamatule ning tüvitekstidele. Vasakut või paremat kätt?

Parema tunnetuse ruumi toimimisest saab siis, kui on võimalik olulisema mahuga asjad ajutiselt ruumi sisse tõsta ja katsetada, mis pidi ja millises kombinatsioonis nad kõige paremini toimiksid. Kui on tegemist standardsema kortermaja vannitoaga, tasub otsida võimalusi minna vaatama, kuidas on teised asju lahendanud ning ehk on sealt miskit head eeskujuks võtta. Tavaliselt on.

Oletame, et otsus remondiks on nüüd lõpuks küps. Oot, aga raha! Kui püstitada lihtsalt küsimus – “Kui palju maksab vannitoa remont?”, siis sellele on keeruline vastata. See küsimus on umbes sama konkreetne kui - “Palju maksab maja või auto?” Päris erineva hinnaga on neid võimalik saada. Ja eks kaup ole ka erinev. Nii nagu on erinevad ka inimesed ja nende arusaam heast ja õiglasest hinnast. Suurusjärkude mõistmiseks on soovitav otsida internetikeskkondades analoogseid tehtud töid ja hankeid.

Päris üks-ühele ilmselt kunagi ei leia aga enne kui hakata konkreetseid hinnapakkumisi küsima, saab selliselt toimides siiski mingi üldisema numbri silmade ette. Kui see tundub sobilik, siis siit edasi on paslik minna juba konkreetse hinnapakkumise küsimise juurde. Muuseas, levinud arvamus, et küsime aga alustuseks firmadest hinnapakkumisi, sest need on ju tasuta, ei vast päris tõele. Pakkumiste koostamine on siiski samuti süvenemist nõudev töö ja lõppkokkuvõttes tuleb see siiski kinni maksta tarbija kaukast. Sestap pakkumiste lihtsalt huvi pärast küsimist ei tasu liiga kergekäeliselt ehk alati teha. Turg reguleerub vastavalt ning see kajastub lõpuks pakutavates hindades.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Tööde ettevalmistus

Sanitaarruumide kapitaalsema remondi juures moodustavad lammutus- ja ettevalmistustööd kogumahust küllalt suure osa. Töö on tolmune ja korralikku müra tekitav. Raskete ehitusjäätmete korterist nende vastuvõtupunkti toimetamine üsna kurnav ettevõtmine. Siingi on kortermaja puhul heaks tavaks naabreid eelnevalt hoiatada ning anda endast parim, et ebamugavust tekitavad tööd saaks tehtud operatiivselt ning koridor oleks pärast koristust paremas korras kui oli enne.

Jälgida tuleks, et jäätmete äraveoks tellitud konteinerile mõeldud kohal ei oleks sel päeval pargitud mõni tundmatu auto, mille omanikku ei ole võimalik leida. Hea nipp on sellele kohale antud ajaks sättida enda masin, siis on kindel. Alustades tuleb kontrollida, kas ligipääs maja või püstaku peakraanile on olemas, et lammutustööde käigus tekkida võiva lekke sulgemiseks oleks tagavaravõimalus.

Erinevad meistrid

Tänapäeval ei leia enam väga tihti kõiki ehitustöid valdavaid kuldsete kätega meistreid. Seetõttu on remondi juures tarvilik tähele panna, et nii torumees, elektrik, karkassi ehitaja ja plaatija üksteist võimalikult hästi mõistaks. Tihti kipuvad tekkima lahkhelid ja tööde ümbertegemise vajadus sellest, et ei osata näha oma töö tulemuse mõju teise meistri vajadustele. Näiteks satub karkassi post täpselt sinna, kus peaks mõõdu järgi olema hoopis veetoru väljaviik. Pahandust ja klattimist kui palju.

Kui sul ei ole tööd tellitud kogupaketina, siis peab olema keegi, kes kogu kompotti valdab ja selliseid ebakõlasid juba eos vältida aitab. Üksteise süüdistamised ja ümbertegemise kulu kandmine on väga ebameeldivad asjad. Vastutus olgu võimalikult hästi paigas.

Materjalide valik

Eks muidugi tuleb valida see, mis sulle enim meeldib. See on siiski sinu privaatseim ruum. Üksi olemise hetkede pelgupaik. Kuid siiski. Tuleb ette olukordi, kus on juba varakult ära ostetud suuremõõtmeline keraamiline plaat. Ilus, kaasaegne ja soodsa hinnaga. Paraku aga sutsu kõverad. Plaatija paneb sinu nähes sinna vaaderpassi peale ja näitab 5 millimeetrise kõikumise selgelt ära. Aga sina tahtsid sirget, perfektselt sirget seina. Plaatide valimise kohta saad lähemalt lugeda siit ja loe lähemalt ka artiklit: "Plaatimistöödel tehtavad vead". 

Pealegi on jaotusega nii, et pane mispidi tahes, sõrmejagu jääb ühest servast ikka puudu. Lisaks on nende paigaldamine meistrile korralik peavalu. Sul on kahju juba soetatud materjalist loobuda ja plaatija ei saa sellest päris sinu unistust vormida. Või oled Lätist toonud ägeda WC- poti. Ainult et, kratsib torumees kukalt - tahajooksuga oleks pidanud olema. Allajooksuga ei klapi kuidagi. Tšekk on ka juba kadunud. Selliste murede vältimiseks on samuti hea võimaluse korral ka materjalide valikul enne nende soetamist ka ehitajaga konsulteerida. Tasub lõpuks ära. Loe lisaks ka, mida peaks teadma plaatimistööd tellides.

Kokkuvõtteks

Nüüd siis ehitus käib. Tuleb pidada pöialt, et kõik laabuks, kokkulepped püsiks ja ootamatusi esile ei kerkiks. Hiljem oled varunud vannisoola ja aroomiküünlaid. Sulged kraanist pahiseva sooja vee. Võtad näppude vahele kõrge jalaga klaasis serveeritud lemmiku punase veini. Riiulis mängib portatiivsest kõlarist mahe muusika. Vajud kaelani kuuma vette ja sulged silmad. Hea, et ma seda kõike ikka juba enne remonti teadsin.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge