+ Lisa oma töö      

Plaatimistöödel tehtavad vead

18. aprill 2021 Hange.ee
Tagasi
Plaatimise vead, plaatimisel tehtavad vead, vead mida vältida plaatimistöödel, plaatimistööde vead

Üldjuhul vajab plaatimine eelteadmisi ja kuhjaga kogemusi. Kui Sa pole varem kunagi ise plaatimistöid teinud, küsi kindlasti nõu kogemustega plaatijalt või palka vähemalt konsultant, kes oskab juhendada ning välja tuua peamised vead, mida plaatimisel vältida. 

Ettevalmistamata pind, valed plaadid, mitteühilduv plaadisegu, ebasobiv vuuk ning valed töövõtted tähendavad üldjuhul väga suuri lisaväljaminekuid. 

Ükskõik, kas tegemist on vannitoa plaatimise, köögiseina või elutoa dekoratiivseinaga, on mitmeid vigu, mida esmakordselt plaatija ei oska ettegi näha. 

Plaatide valikul

Ei arvesta seina kogupinnaga. Mõõda seinad korrutades kõrgus laiusega. Väiksemad nurgad ja keerulisemad pinnad vajavad rohkem tööd ja tähelepanu. Mingi osa plaate peab ruumi mõõtmete ja eripärade tõttu alati lõikama. Selle käigus ei pruugi alles jäänud osa olla enam kasutuskõlbulik. Seega peab plaate ostma alati 10-15% rohkem kui on kogu plaatimispinda. Enamasti ostavad ehituspoed terved ja pakendatud ülejäänud plaadid tagasi. Seda tasub eelnevalt täpsustada, sest ehituspoodides on tagasiostu reeglid erinevad.

Plaatide transpordil ole ettevaatlik, et need ei põruks, sest plaadid võivad väga kergesti puruneda. Samuti hoidu plaatide kriimustamisest. Kui võimalik, tasub plaate vastu võttes täiendaval kontrollida, sest üsna tihti võib visuaalsel vaatlusel terve pakend sisaldada siiski katkisi plaat, mida pärast ümber vahetada ei ole võimalik.

Heledad plaadid teevad ruumi suuremaks, tumedad väiksemaks. 

Köögi pliidi taha olevasse seina pandavad plaadid ja vuuk peavad kindlasti olema niiskus- ja rasvakindlad. Kellele meeldiks, kui ilus ja kallis keraamiline plaat kahjustub pritsiva kuuma õli tõttu. 

Aluspind

Suur viga on jätta vana sein või põrand piisavalt põhjalikult viimistlemata. Vahest jäetakse aluspind ebatasaseks, näiteks muhud ja väikesed kalded – arvatakse, et küll plaadid ära varjavad. Üldjuhul ei varja ning ebatasasused võivad jätta osad plaadid segust ilma, mille tagajärjel tulevad need seinast lahti. Lisaks võivad plaadid jääda eri kõrgustele. Kalded sobivad märgadesse ruumidesse nagu näiteks vannitoas äravoolu suunal. Mujal jätavad kalded üldjuhul viimistlemata ning ebaühtlase mulje. 

Ebatasane pind võimaldab ka niiskusel kiiremini plaadi taha pääseda, mis põhjustab plaadi mahakukkumist. Kindlasti eemalda igasugune tapeet ja võimalusel ka vana plaat. Seejärel viimistle sein krohviga ühtlaseks. Plaadisegu ei ole pinna ühtlustamise jaoks õige materjal!

Kindlasti peab aluspind piisavalt kaua kuivama. Samuti peab aluspind olema sile ja puhas. Vajadusel kasuta ehitustolmuimejat ning niisket lappi, millega puhastada üleliigne tolm ja mustus. 

Vannitubade plaatimine nõuab väga suurt tähelepanu niiskuskindlusele. Plaatimissegud, vuukimissegud, värvid ja silikoonid peavad olema niiskuskindlad. Aluspind peab olema töödeldud niiskustõkke ja ka veetõkkemassiga hüdroisoleerimiseks - viimane kuivab olenevalt tootjast 6h kuni ööpäev. 

Tihtipeale ei jäeta aluspinna, pahtli, plaatimissegu ja isegi vuugi kuivamiseks piisavalt aega. Sellest tekivad vead, mis tulevad mõnikord aastaid hiljem välja – plaadid hakkavad murenema ja seinast lahti tulema, seina sisse imbub niiskus ning areneb hallituskahjustus. 

Valed vahendid – hüdroisolatsioon, liimid, plaadisegu, vuuk – enamasti soovitatakse kasutada sama firma tooteid, et tagada ühilduvus. Alati peab jälgima tootja juhiseid. Mõned vahendid ei sobi omavahel või teatud plaatidega. Suuremad ja raskemad plaadid vajavad suurema nakkega plaadisegu. Segu valimisel tasub konsulteerida ehituspoe spetsialistidega, kes aitavad leida vastavalt plaadi suurusel ja kasutusotstarbele sobilikud vahendid. 

Plaatimise vead, plaatimisel tehtavad vead, vead mida vältida plaatimistöödel, plaatimistööde vead
Vähene plaadisegu ja purunenud plaat.

Plaatimine

Ei kasutata kvaliteetseid vahendeid. Kallimad tööriistad on tihtipeale mugavamad ning vastupidavamad. Käepärased vahendid leitakse kogemusega. Kindlasti peab olemas olema plaadilõikur – ilma ei saa!

Segu kammitakse seina liiga suures ulatuses ja see jõuab hakata enne kuivama, kui plaadid peale pannakse. Optimaalne pind on korraga 1-2 m2, mida jõuab ühtlustada ning plaadid peale panna. 

Plaadid surutakse seina liiga tugevalt või liiga õrnalt. Plaadi ja seina vahele peaks jääma 2-3mm plaatimissegu. Suuremad ja raskemad plaadid vajavad rohkem plaadisegu. Liiga tugevalt surutud plaadi ja seina vahele jääb segu liiga vähe, mis kuivades suuremaid ja raskemaid plaate ei hoia. Õrnalt surutud plaat ei nakku korralikult ning tuleb samuti lahti. 

Vana värvi või plaatide peale pannakse uued plaadid. Vahest tulevad vanad plaadid seina küljest lahti ja siis on kogu töö rikutud. 

Ei kasutata piisavalt loodi, plaadiriste või vuuginööri. Tehakse nii öelda silma järgi ja lõpuks plaadid ei klapi ja on seina suhtes viltu. Kindlasti soeta kvaliteetsed töövahendid – see teeb igasuguse töö mitu korda lihtsamaks!

Plaadisegu on pinnal liiga vähe! Näiteks vähem kui 80% ulatuses. Lisaks võivad plaadisegu sisse tekkida õhumullid, mis samuti ei võimalda plaadil seina kinni jääda. Seintel peaks plaadi seguga kaetud olema vähemalt 80% plaadi pinnast, suuremate plaatide puhul ning põrandal isegi 100% pinnast. 

Alati plaadi kõigepealt seinad, alles seejärel põrandad. Viimase puhul peaks laskma vähemalt kaks ööpäeva kuivada enne kui plaat raskust kannatab. 

Kasutatakse vanu plaate, kus on vana segu tagumise poole peal kuivanud. Pole võimalik täpselt teada, kuidas vana segu uuega kokkupuutel käitub ning suure tõenäosusega ei jää plaat püsivalt seina kinni. 

Ei puhastata plaate kohe pärast paigaldamist plaadisegust. See kuivab ja seetõttu on pärast plaadi puhastamine palju keerulisem. Alati hoia ämbrit veega koos puhta käsnaga juures, et hoida paigaldatud plaadid näiteks 1-2 m2 suurusel alal puhtad. 

Liiga kitsad plaadiribad ülemineku kohtadel – seinte ja põrandate ääred, detailide ümber. Selline võib olla tagajärg, kui ei mõelda läbi plaatide jaotust. Lihtsaim viis on alustada täpselt keskelt ning jaotada plaadid keskelt seina poole. See annab ülevaate, kuidas plaadid jaotuvad, et vältida liiga kitsaid ribasid seinte ja põranda ääres. 

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Vuukimine

Ei katseta, kuidas vuuk kuivades jääb. Pigmendiga vuugisegu võib anda glasuuritud plaatidele värvi.

Suru vuugitäide plaatide vahedesse näiteks painduva servaga pahtlilabida abil. Seejärel saab vuugi ühtlaseks spetsiaalse paraja suurusega tööriistaga või näiteks mõne ümara otsaga vahendi abil üle tõmmates. Peaasi, et kõik vuugid tõmmatakse täpselt samasuguse töövahendiga. 

Plaatimise vead, plaatimisel tehtavad vead, vead mida vältida plaatimistöödel, plaatimistööde vead
Ebaõnnestunud vuukide täitmine.
Vuuki pestakse liiga vara või liiga hilja. Liiga vara pestes, võib vuugimaterjali rikkuda. Sõltuvalt tootjast võib puhastamine varieeruda, kuid on välja toodud, et pool tundi pärast vuukimist peaks puhastama plaadid, et see täielikult maha saada. Vuuk peaks kuivama ligikaudu ööpäeva, siis saab seda üle tõmmata peenema liivapaberiga. Erinevad vuugisegud kuivavad erineva kiirusega. Tutvu tootja ettekirjutustele. Näiteks liim-vuugitäidet ei saa plaatidelt pärast kuivamist enam maha. Elastne vuuk jällegi kuivab mitu ööpäeva. 

Pärast täielikku kuivamist ja puhastamist nühi plaadid pehme käsnaga läikima.

Odavad vuugisegud tuhmuvad ning tumenevad kiiremini kui kallimad vuugid. Kvaliteetne vuuk näeb ka pärast mitmeid aastaid hea välja. 

Vähese ventilatsiooniga vannitubades ning duširuumides kattuvad silikooniga vuugivahed hallitusega, mida peab regulaarselt puhastama. 

Välisnurkadesse sobib plastikliist, kuid vastupidavam ja efektsem on kahtlemata metallist liist. Nurgaliistu paigaldamisel jääb tulemus kõige ilusam, kui lõigata 45 kraadised nurgad.

Mida teha?

Iga töö vajab kogemust ning professionaalsust. Kuigi oma kodu remont ja plaatimine võib olla väga põnev ja isegi meeldiv kogemus, siis igal juhul tasub pidada konsultandiga nõu. Esmakordsel plaatimisel on vead lihtsad tekkima, mistõttu palka võimalusel professionaal keerulisemateks ka kogemust nõudvateks töödeks. Omapead tegemine võib tihtipeale osutuda palju kallimaks lahenduseks, kui spetsialisti kiire ja oskuslik teenus. 

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge