+ Lisa oma töö      

Mida jälgida korteri ostmisel? ABC

05. aprill 2022 Hange.ee
Tagasi
uus kodu, kodu soetamine, korteri ostmine, kuidas valida korterit, mida jälgida korteri ostmisel

Kui oled ostmas omale esimest korterit, siis kindlasti tasub hästi läbi mõelda oma soovid, vajadused ning võimalused. Näiteks kesklinna korter tundub ahvatlev, kuid enamasti on tegemist üsna mürarikka piirkonnaga. Käesolevast artiklist leiad nii mõnedki nipid ja soovitused, mida teada enne korteri ostu.

Piirkond

Enamikel inimestel on oma lemmikpiirkond. Enne korteri ostu tutvu kindlasti piirkonnaga, kasvõi üüri seal mõned kuud pinda. Nii tutvud kõigi piirkonna nüanssidega ja hiljem pole ebameeldivaid üllatusi. Võib-olla on näiteks kuulda rongi hääl või osutub, et piirkonnas on väga palju omanikega jalutavaid koeri, mis võib osutuda mõnikord häirivaks.

Samuti tutvud lähedal olevate huviobjektidega – bussipeatused, toidupoed, koolid ja lasteaiad, raamatukogu jne.

Maja olukord

Korteri puhul on maja olukord ülitähtis. Kindlasti pead uurima hoone vanust, millal on vahetatud aknad, katus, torustik, elektrijuhtmestik jms. Seega tuleb tõsiselt mõelda, kas ostakapitaalremondiga ilusat korterit vanasse lagunevasse hoonesse.

Samuti on oluline teada, kas ja millal on planeeritud uuendustööd, näiteks fassaaditööd või katuse vahetamine. Enamasti hoolitseb selle eest korteriühistu ja renoveerimistöödega seotud kulud ning laenud lisanduvad kommunaalkuludele.

Kommunaalkulud

Enne lepingu sõlmimist küsi vähemalt 6 kuu kommunaalkulude väljavõtet. Üldjuhul numbrid ei valeta ning nii saad täpse ülevaate, mis Sind uues kodus ees ootab. Kindluse mõttes võta kommunaalkulud mitmest korteritest samas piirkonnas, nii saad objektiivse ülevaate ja liiga madalad või kõrged kulud torkavad silma.

Korterisisesed seinad ja põrand

Üldine reegel, mida tihti ka tehakse on seinte koputamine. Selle peamine põhjus on kandvate ja lisaseinte väljaselgitamine. Liiga kõlavad seinad on halva heliisolatsiooniga. Küsi võimalusel näha ehitusprojekte. Kui ilma loata on muudetud seinte asukohti, siis võivad sellega kaasneda hilisemalt probleemid.

Põrand peab olema jala all mõnus ja lihtne puhastada. Laminaat ja linoleum on soodsamad lahendused, parkett ning puitpõrand on kindlasti kallimad, mis lisavad ka korterile väärtust. Põrandad peaksid üldjuhul olema soojad, isegi esimesel korrusel. Külmad või märgatavalt jahedad põrandad tähendavad, et kuskil välisseintes on ebapiisav soojustus ning külmasillad. See tähendab ka kõrgemaid küttekulusid.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Küte ja soojustus

Küsi näha küttearveid. Nagu eelnevalt väljatoodud võiks ideaalis saada ülevaate viimase kuue kuu arvetest, et hinnata adekvaatselt ka jahedama perioodi kulusid. Küttekulud sõltuvad suuresti ka soojustusest. Kui sisesein on talvel katsudes väga külm, siis on tegemist puuduliku või ebakvaliteetse soojustusega. Kontrolli pragusid ja akende ning uste kaudu puhuvat jahedat õhku, mis annab märku vanast või puudulikust soojustusest.

Uuri ka korteri planeeringu kohta. Näiteks hoone lõunapoolsed korterid on loomulikult soojemad ja valgemad kui põhja suunas asuvad korterid.

Võlgnevused

Kindlasti uuri, kas ja kui suur võlg on korteriühistul. Enamasti tehakse kõik suured remonditööd ühiselt ja laenud organiseerib korteriühistu. Kulud jaotatakse korterite vahel võrdselt või proportsionaalselt ruutmeetritega.

Üllatused

Kui Sul tekib korteri puhul ükskõik milline kahtlus siis tasub teha korterile põhjalikum taustauuring. Miks korterit müüakse? Kas korteril on sundüürnik? Kas lähiajal planeeritakse piirkonda ehitada mõni mürarikas objekt? Millised on piirkonnas elavad inimesed üldiselt?

Kindlasti vaata üle kraanikausi kapp, ventilatsiooniava, köögitehnika sisse, jms. Kui seal on märke näiteks hallitusest või läppunud, ebameeldiv lõhn, tasub selle kohta küsida või pigem valida mõni muu korter. Üldjuhul esmane mulje ei peta.

Uus korter

Kui ostad uut korterit, siis paljusid eelnevalt mainitud vigu pole. Uute korterite puhul eeldatakse, et tegemist on väga hea kvaliteediga, mille puhul pole aastakümneid muresid.

Paraku on viimased mõnikümmend aastat näidanud, et Eestis on ehituskvaliteet väga erinev. Kui ostad uut korterit, tasub uurida ka arendaja ja ehitusfirmade kohta kes objektil töötanud. Nii tagad parima tulemuse ja väldid võimalikke probleeme, mis tulevad ebaühtlasest ehituskvaliteedist ning kulude kokkuhoiust näiteks materjalide ja tööliste pealt.

Üldjuhul turul kaua olnud arendajad ja ehitajad hoiavad oma mainet ning väldivad odavaid ning poolikuid lahendusi. 

Müüja on seadusega kohustatud Sind teavitama korteri võimalikest puudustest. Kui need tulevad alles hiljem välja, siis on uuel omanikul õigus nõuda puuduste likvideerimise hüvitamist või korteri tagasiostmist.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge