+ Lisa oma töö      

Lumetõkete paigaldamine katusele – mida teada?

29. detsember 2022 Hange.ee
Tagasi
toru lumetõkke paigaldamine, lumetõke, lumetõke katusele, lumetõkete paigaldamine, lumetõkete paigaldustööd , katuse lumetõkked , lumetõkete paigaldamine , lumetõkked

Paksu lumekatte alla mattunud katused on küll äärmiselt kaunis vaatepilt, kuid nii kui saabuvad esimesed sulailmad võib see kõrgema temperatuuri toimel jääkamakateks kokku sulav lumemass muutuda ohtlikuks. Äkitselt lahti murduvad rasked jäised lumetükid võivad oma teel vigastada katusekonstruktsioone ja lõhkuda kõike, mis jääb katuseräästa alla. Seejuures on see väga ohtlik ka katusest mööduvatele inimestele.

Heaks lahenduseks selle probleemi kõrvaldamisel on paigaldada katusele lumetõkked, mis ei lase sinna tekkinud suurtel jääkamakatel kontrollimatult alla langeda ja enda teele jäävaid objekte lõhkuda. Järgnevalt toome välja peamise, mida võiksid teada enne lumetõkete katusele paigaldamist.

Mõtle, kas sinu katus vajab lumetõkkeid? 

Kõigepealt on vaja läbi mõelda, kas katusele on ikkagi vaja lumetõkked paigaldada ja kas see ka võimalik on. Alati ei ole lumetõkete paigaldamine enne eelnevate katusetööde tegemist mõistlik ja selle taha kogunev lumi võib oma raskusega katusekonstruktsioone lõhkuda. 

Esimese asjana tuleks enne lumetõkete paigaldamist mõelda sellele, kas olemasolev katus suudab kanda selle taha kogunenud lume raskust. Uute katuste puhul enamasti seda probleemi ei ole, kuna elamute projekteerijad arvestavad ehitusprojekti koostamisel ka selle faktoriga. Siiski võib juhtuda, et kui lumetõket tahetakse paigaldada mõnele vanale hoonele, siis selle olemasolevad katusekonstruktsioonid jäävad lumerohke talve korral sellise lisaraskuse all hätta. Sellisel juhul on edasi laias laastus kaks võimalust: tugevdada katuse kandekonstruktsioone või arvestada, et vajadusel tuleb talve jooksul katuselt lund koristada.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Reeglina tuleks paigaldada lumetõkked kui katuse kalle on suurem kui 7 kraadi. Lumetõkked tuleks paigaldada viilkatustele, mille alt kulgeb mööda jalakäijate tee või mõni viibimisala, nagu terrass, hoone sissepääs, parkla vms. Samuti, kui katuse alla jääb mõni aia või hoone osa või element, mida talveks ei paigutata ümber ja mis lume raskuse all võib puruneda. Nendel juhtudel edasiste kahjude vältimiseks erandeid teha ei maksa ja juhul, kui alla sadava lume hulk läheb tõesti liialt suureks, tuleb lihtsalt kasutada katuse lumekoristusteenust.

Need katuse osad, mille alla midagi olulist ei jää ja mille all ei ole ka inimeste liikumist võib vabalt jätta ilma lumetõketeta. Nii saab osa lumest talve jooksul tasapisi katuselt maha langeda ja sellele osutuv koormus ei kasva liiga suureks. Kindlasti ära tee neid otsuseid läbimõtlematult ja kui sinu hoone projektis ei ole sobivaid lumetõkete asukohtasid välja toodud, siis pea selles osas nõu spetsialistidega.

jääpurikad räästas, lumi räästas, viilkatus, räästasse kogunenud lumi, lumetõkked
Katuse räästasse kuhjunud lumi ja jääpurikad on ohtlikud nii inimestele kui varale.

Kuidas lumetõkked toimivad?

Katustele kogunev lumi võib muutuda ohtlikuks, kuna tihti koguneb seda sinna suurte lumesadude ajal küllaltki suur hulk, mis sulailmade korral muutub vaikselt sulades ja uuesti külmudes rasketeks jääkamakateks. Kui sulamine on jõudnud lumekihi alumiste kihtideni, siis selle jäätudes on vaid aja küsimus, millal jäine lumekogum sealt suure hooga otsustab alla sõita. Mida libedam on katus seda rutem see juhtub. Nii on probleem eriti suur väga libedatel plekk-katustel. 

Katusele paigaldatud lumetõkete ülesanne ongi seda suurt jäätunud lumemassiivi enda taga kinni hoida, nii et see ei saaks katuselt maha libiseda. Selliselt sulab katusel olev lumi lihtsalt tasapisi ja langeb alla soojade ilmade korral väikeste tükkidena või veena, mis jookseb otse vihmaveerenni. Kui vihmaveesüsteemid on kenasti majast kaugemale juhitud, siis nii saab vältida ka probleemi, kus maja ümbrus kevadeti väga märjaks muutub.

lumetõkked, lumetõkete paigaldamine, katuse lumetõke
Katuse lumetõkete ülesanne on hoida jäätunud lumemassiivi enda taga kinni hoida, nii et see ei saaks katuselt maha libiseda.

Millised on erinevad lumetõkked?

Lumetõkkeid on saadaval kahte tüüpi: torudega lumetõkked ja valtsitud plekist lumetõkked. Lume katusel hoidmises on nad ühtemoodi head, kuid arvestama peab, et valtsitud plekist lumetõkke taha jääb ka kõik muu katusele langev praht kinni. Seega tuleb selle variandi puhul arvestada, et lumetõkke tagust on vaja aegajalt puhastada. Torudega lumetõkke taha enamasti midagi ei kogune ja vähemalt suurema vihma ja tuulega puhastub ta ise.

valtsplekk lumetõke, lumetõke, lumetõke katusele, lumetõkete paigaldamine, lumetõkete paigaldustööd , katuse lumetõkked , lumetõkete paigaldamine , lumetõkked
Valtsitud plekist lumetõkete puhul kipub katusele sattunud praht sinna kinni jääma.

Lumetõkked tasub tellida mõnest katuseid müüvast ettevõttest, kelle tootevalikust saab välja valida variandi, mis sobib ideaalselt sinu katuse tooniga. Nii jääb juba paigaldatud lumetõke katusel praktiliselt nähtamatuks. Arvestada tuleb ka sellega, et valikul peab arvestama olemasoleva katusetüübiga, kuna erinevatele katustele tuleb kasutada erinevaid kinnitusi.

toru lumetõkke paigaldamine, lumetõke, lumetõke katusele, lumetõkete paigaldamine, lumetõkete paigaldustööd , katuse lumetõkked , lumetõkete paigaldamine , lumetõkked
Torulumetõke paigaldamine. Torulumetõkke laseb puude lehed, okkad ja muu katusel kogunenud prahi tõkkest läbi.

Kas paigaldada ise või palgata professionaalid?

Kui oled otsustanud, et sinu maja katusele on vaja paigaldada lumetõkked, siis võta ühendust mõne spetsialistiga, kes aitab sul esimese asjana teha spetsiaalselt sinu katusele sobiva valiku. Seejärel tasub otsida nende paigaldamiseks mõni asjalik ehitusettevõte, mis aitab töö ilma suuremate vigadeta ära teha.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Ise selle töö ette võtmine ei ole väga hea idee, kuna iga väiksem apsakas võib endaga kaasa tuua lekkiva katuse. Nii võib juhtuda, kui lumetõke valesti kinnitada, ning probleeme võib tekitada ka iga valesti puuritud auk. Professionaalide palkamisel saad aga kindluse, et selliseid vigasid ei tehta, ning isegi kui midagi peaks juhtuma kehtib tehtud töödele garantii.

Loe ka: Jääpurikad räästas! Mida teha?

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge