+ Lisa oma töö      

Laastukatus ABC

04. mai 2021 Hange.ee
Tagasi
Laastukatus, laastukatused, laastukatuse paigaldamine, puitkatus, puidust katused, pilpakatus

Laastukatus, pilbaskatus on looduslikust materjalist puidust katus, mida enamasti paigaldatakse 2-3 kihina. Ajalooliselt on puitkatus pärit 18. sajandi lõpust. 20. sajandi alguses olid enamik Lõuna-Eesti kodusid laastukatusega. Laastukatus on looduslik materjal, mille eluiga on reeglina 10 aastat kihi kohta. Ehk keskmine katus peaks kestma ca 30 aastat. 

Katusematerjali valimine sõltub väga erinevatest aspektidest nagu näiteks maja stiil, katuse keerukus, eelarve ja kahtlemata on oluline ka see, mis endale meeldib - loe lisaks ka meie artiklit erinevatest katusekattematerjalidest siit.

Laastukatus on ajalooliselt olnud väga levinud katusematerjal. Seepärast võib tänapäevalgi leida eterniidi alt puidust pilpaid ning laaste. Kõige sobivamaks puiduks peetakse kuuske, mändi ja hall leppa. Üldjuhul peavad laastud olema oksavabad, mille tõttu head kuusematerjali on vähe ning eelistatakse haaba. Siiski kipub just haab kõige rohkem päikese käes kaarduma.  

Laastukatuse eelistest ning puudustest loe lähemalt allpool.  

Kvaliteet

Laastud lõigatakse puidupakust spetsiaalse masinaga. Paksus on 4-5mm, laius 7-12mm ning pikkus kuni 75cm. Laastukatused tehakse 2-4 kihilistena. Laastukulu arvutatakse ruutmeetri põhiselt. Keskmiselt kulub kolmekihilise katuse ühele ruutmeetrile 80 laastu. Optimaalne laius on 10cm, väiksema laiusega laastud kuivavad rohkem kokku ning paigaldamine edeneb aeglaselt. Liiga laiad laastud jällegi kuivavad tihtipeale lõhki. Optimaalne laastu pikkus on 60cm. Lühemate laastudega edeneb panek jällegi aeglasemalt ning pikemate laastudega katuse eluiga on lühem, sest kaardumine on suurem. Koorega laaste katusele panna ei tohi, sest puukoor seob niiskust. Katusekalle peaks olema vähemalt 40 kraadi. Laastukatus võib kuivada isegi kuni 20% ja seda eri suundades.

Puitkatuse kvaliteet sõltub suuresti just laastude materjalist ning paksusest. 3mm on liiga vähe ning katus laguneb kiiremini. 7mm on liiga palju, mitmekihiline laastukatus ei kuiva pärast sademeid korralikult ära ning tekib hallitus- ja mädakahjustus. Optimaalne laastu paksus on 4-5mm, millest saab elumajale teha 3-kihilise katuse, kõrvalhoonetele laotakse tavaliselt 2-kihiline katus. Kvaliteetsed pilpad saab paku tüvepoolsest osast, kus on vähe oksakohti. Männilaastu poorid jäävad avatuks, kuusel sulguvad. Seetõttu märgub kuuselaast vähem kui mänd ning on eelistatuim materjal laastukatuse jaoks.

Laaste saab väga hästi kombineerida ning laastukatus sobib eriti keerulistele katustele, kelpadele ja viilkatustele. Väljaulatuvaid osi ning karniise on just laastuga väga lihtne katta. Laastukatuse peamiseks eeliseks on materjali kergus, vanad majad ei pea enamasti näiteks kivikatuse raskusele vastu.

Samuti peab jälgima sindellaastude tihedust. Laastude ülekate peab olema optimaalne. Kui roovi vahe on liiga suur ning laastud liiga laiali, siis kuivades jäävad laastude vahele vahed sisse ning katus tuleb ilmselgelt ümber teha. Vahest pannakse laastud jällegi liiga tihedalt kokku ning tavalise 3-kihilise katuse asemel on lausa üheksakihiline katus, mis on liiga paks ning ei tuuldu korralikult.

Puitkatuse suurim laastaja on just päike, mis kuivatab puidu liiga kiiresti ning puidurakud rebenevad. Ajapikku kasvavad rebendid silmaga nähtavateks pragudeks. Seetõttu peab katus maja põhjaküljel kõige kauem vastu, mõnikord isegi kuni 60 aastat.

Paigaldus

Roovitise esimene rida pannakse paksemast materjalist kui ülejäänud katus, et räästaosa ära ei vajuks. Nagu eelpool kirjeldatud, vali õige roovitise samm. Kahekihilise katuse puhul on roovitise samm väiksem, kolmekihilise puhul 5-7cm laiem. Alumine roovlattide ääre vahe on väiksem, laastude äär ulatub roovlattidest 7-8cm üle.

Alumine rida, mis jääb räästa alt näha, laotakse pikkadest laastudest, mis jäävad alt vaadates ilusam. Laastukumerus peaks jääme katusest eemale, nii ei vaju räästas alla.

Laastud naelutatakse külge peente naeltega. Naelad ei tohi jääda vihma ega päikese kätte, sest laastud lähevad naelaaukude ümber mädanema. Iga naelarida tuleb katta järgmise kihi laastuga 3cm ulatuses. Esimene kiht laaste lüüakse katuse külge kumerus katusest eemale. Laastu soomus peab jooksma allapoole, et vesi katuselt minema juhtida. Iga järgnev laast naelutatakse eelmise kõrvale umbes kolmandiku ulatuses. Sellisel viisil saavutatakse soomuseline struktuur, mis on ilmastikule vastupidav.

Teine kiht laaste lõigatakse pooleks juhul kui esimene kiht sai täispikkadest laastudest, nii ei jää katus liiga paksuks. Kolmas kiht tehakse taas täispikkadest laastudest.

Et katus jääks sirge, naelutatakse löödava laasturea alla ajutiselt mõne väikese naelaga sirge laud, mis aitab hoida sirget rida. Katuse hari kaetakse harjalaudadega.

Kuigi laastukatuse paigaldamine on jõukohane igaühele, tuleb kvaliteetse ning vastupidava tulemuse saavutamiseks leida professionaal.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Laastukatuse eelised ja puudused

Eelised:

  • Looduslik materjal;
  • Esteetiliselt ilus;
  • Varasema kogemuse korral on paigaldamine võrdlemisi lihtne;
  • Kerge materjal;
  • Sobib ka väga keerulistele katustele, kus on erinevate kõrgustega roovid ja sarikad.

Puudused:

  • Suhteliselt lühike eluiga 20-30+ aastat, mis sõltub kihtide arvust;
  • Vajab regulaarset hooldust;
  • Vastupidavuse suurendamiseks tuleb immutada UV-kiirguse ning niiskuskindlate vahenditega;
  • Päike vähendab laastukatuse eluiga;
  • Niiskustundlik – katus peab kiiresti kuivama pärast igat vihmasadu, muidu hävib väga kiiresti;
  • Vajab asjatundlikku kätt – laastud muudavad aja jooksul kuju ning suurust;
  • Tuleb puhastada prahist igal aastal ning iga 4-5 aasta järel panna peale tõrv või tõrvaõli vastupidavuse suurendamiseks.

Hooldus

Iga-aastaselt tuleb eemaldada katusele kuhjunud praht – oksad, lehed ja samblik – mis seob niiskust.

Traditsiooniliselt puitlaastu ei töödelda. Tänapäeval on võimalik laastukatuse eluiga tõsta vaakum-menetlusega. Selle protsessi tagajärjel kannatab puidu looduslik struktuur. Puit kaetakse puutõrvaga soovitavalt iga 4-5 aasta tagant. Tõrva hulka võib segada ka linaõli ning värvimulda. Enne tõrvamist peab katus olema täiesti kuiv ning puhas.

Kokkuvõtteks

Laastukatus sobib ideaalselt kõikidele, kes eelistavad kasutada looduslikke materjale. Laastukatus on äärmiselt loodussõbralik, kerge ning hingav materjal. Laastukatuse paigaldus on kogemustega meistrile võrdlemisi lihtne ning ka paljude võimalustega, sest sobib ka kõige keerulisematele katustele. Samuti jääb katus esteetiliselt ilus ning omanäoline. Laastukatuse võib ka omale meelepärase veekindla värviga soovi korral üle värvida.

Kahjuks pole laastukatus eriti vastupidav ning vajab regulaarset hoolt. Parima tulemuse saavutamiseks leia omale spetsialistist koostööpartner, kellel on kogemusi just puitkatuse paigaldamise ning hooldusega.


Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge