+ Lisa oma töö      

Kuiva õhu niisutamise võimalused ehk kuidas valida õhuniisutit?

01. märts 2023 Hange.ee
Tagasi
õhuniisuti, kuiv õhk, õhu niisutamine, optimaalne õhuniiskus, õhuniiskus kodus, õhuniiskuse muutmine, õhuniiskuse kontroll,

Kui olete jõudnud arusaamisele, et siseruumides on õhk liiga kuiv ehk õhuniiskuse tase on madal, võiksite kaaluda õhu niiskemaks muutmist. Järgnevalt kirjeldame, millised on liigkuiva õhu tagajärjed ja anname ülevaate erinevatest õhu niisutamise võimalusest ja sellest kuidas valida endale sobivat niisutit.

Milleks on õhuniisutit vaja?

Õhukuivus ei kaasne vaid kõrge suvise temperatuuriga, vaid ka külmakraadide puhul. Seda nimelt seetõttu, et jahe õhk talletab endasse vähem niiskust kui soe õhk. Mida vanemad ja halvema ventilatsioonivarustusega on hooned, seda tõsisem ka olukord. Järgnevalt anname ülevaate, kuidas mõõta ruumi õhuniiskuse taset ning tagada optimaalne õhuniiskuse vahemik 40-60%.

Alternatiivsete ja koduste meetodite abil on palju lihtsam vabaneda liigsest õhuniiskusest kui kuiva õhku niisutada. Kui siiski soovitakse õhku niisutada, siis kõige usaldusväärsem viis on investeerida kvaliteetsesse õhuniisutisse.

beebile sobilik õhuniiskus, õhuniisuti, kuiv õhk, õhu niisutamine, optimaalne õhuniiskus, õhuniiskus kodus, õhuniiskuse muutmine, õhuniiskuse kontroll,
Oma kodus optimaalne õhuniiskuse saavutamine on väga oluline beebide ja laste tervise heaks.

Liigkuiva õhu tagajärjed:

 • Ohud tervisele - Niivõrd uskumatu kui see ka ei tundu, võib vähene õhuniiskus olla peavalude ja väsimuse põhuseks. Lisaks võib seetõttu esineda kurguvalu, köha, ninaverejooksu ja -kinnisust ning suurendada võimalust haigestuda. Õhuniiskus on meie limaskestadele vajalik, et suurendada immuunsust viiruste vastu. Liigkuivas õhus püsivad viirused kauem elus kui optimaalses keskkonnas, seega on optimaalne õhuniiskus oluline meie tervise seisukohast.
 • Raskendatud hingamine - Kuivas õhus eraldub ruumi rohkem tolmu- ja tekstiilikübemeid, mis võivad olla allergikutele tülikad. Õhuniiskus aitab aga tolmuosakestel hõlpsamini kokku kleepuda ning settida pindadele, vähendades seeläbi nende levikut õhus.
 • Kuivatab nahka
 • Unekvaliteedi halvenemine - Kuiv õhk võib põhjustada erinevaid uneprobleeme, nagu rahutu uni ja norskamine. Optimaalse õhuniiskuse korral saab keha paremini lõõgastuda ja unekvaliteet paraneb, eriti imikute ja laste puhul.
 • Negatiivne mõju nägemine - Kuiv keskkond võib põhjustada silmade ärritust ja sügelust, eriti kontaktläätsede kandjatele. See omakorda võib halvendada nägemist.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö
 • Närtsivad toataimed - Madal õhuniiskuse tase tekitab olukorra, kus vesi aurustub mullapinnalt kiiresti enne, kui see suudab jõuda juurteni, mistõttu võivad taimed kergesti kuivada ja närtsida veepuuduses.
 • Puitesemete kiirem hävinemine - Liiga kuiv õhk võib pikaajaliselt kahjustada erinevaid puitpindu nagu mööbel, põrandad, muusikariistad, seinavärvid ning dekoratiivesemed nagu maalid. Kuiv õhk võib puitpindadele tekitada pragusid ja põhjustada nende deformatsiooni. Lisaks võivad muusikainstrumendid kiiremini häälest ära minna.
 • Staatiline elekter - Kuiv õhk soodustab staatilise elektri tekkimist, mis võib põhjustada väikseid elektrilööke ning tekitada probleeme, nagu juuste ja lemmikloomakarvade lendlemine.
taimed ja õhuniiskus, õhuniisuti, kuiv õhk, õhu niisutamine, optimaalne õhuniiskus, õhuniiskus kodus, õhuniiskuse muutmine, õhuniiskuse kontroll,
Talvisel ajal kuivatab radiaatoritest tulev kuum ja kuiv õhk taimi ning seetõttu on vajalik kasutada õhuniisutit.

Millest lähtuvalt õhuniisutit valida?

Enne õhuniisuti ostmist tasub läbi mõelda mitmed aspektid, kuna kaubanduses saadaval olevad õhuniisutid erinevad üksteisest tehnoloogia, suuruse, hinnaklassi, disaini, võimsuse ja muude omaduste poolest. Siin on mõned asjad, mida peaks enne õhuniisuti ostu kaaluma:
 • Ruumi suurus - Äärmiselt oluline on arvestada ruumi suurusega, kuhu masinat planeerite paigaldada. Erinevatel õhuniisutitel on erinev jõudlus ja on oluline tagada, et masin oleks toa suhtes efektiivne ehk mitte üle- või aladimensioneeritud.
 • Seadme müratase - Kodus soovitatakse õhuniisutit enim paigaldada just elu- ja magamistuppa. Viimases võib aga valju heliga niisuti häirida und samal ajal kui suuremas kontoriruumis ei pruugi kõrge müratase probleemiks olla.
 • Seadme veepaagi mahutavus -  Oluline näitaja on ka masina tööaeg. Kui niisuti veepaak saab näiteks keset ööd tühjaks, siis masin peatub. Seega suurema paagiga masin on võimeline kauem töötama enne, kui seda taas täitma peab.
eeterlike õlidega õhuniisutaja, õhuniisutaja allergikutele, õhuniisuti, kuiv õhk, õhu niisutamine, optimaalne õhuniiskus, õhuniiskus kodus, õhuniiskuse muutmine, õhuniiskuse kontroll,
Mõningad õhuniisutid on varustatud võimalusega lisada eeterlike õlisid.

Erinevad õhuniisutid:

 • Aurupõhised õhuniisutite positiivse poole pealt võib välja tuua, et see on kiire ja masinas võib kasutada kraanivett. Samas tarbivad sellised seadmed võrdlemisi palju elektrit ning on suuremõõtmelised. Lisaks tuleb aeg-ajalt vahetada filtreid ja tuleb olla ettevaatlik, et lapsed ja lemmikloomad ei puutuks kokku kuuma auruga.
 • Tsentraalsed õhuniisutid  on tõhus viis niiske õhu saamiseks ruumi, kuid sellise eraldiseisva tsentraalse kliimaseadme paigaldamine pole alati kõikides hoonetes võimalik.
 • Ultrahelil põhinevad õhuniisutid on ühed populaarseimad õhuniisutid, kus eelsoojendatud vesi muundub ultrahelisagedusel jahedaks uduks. Need masinad on vaiksed, kompaktsed, energiasäästlikud ja neil on antibakteriaalne toime. Siiski tuleb seadme puhul kasutada destilleeritud või läbi keedetud vett, kuna selles sisalduvad mineraalid võivad õhku paiskuda valge värvusega tolmu.
 • Naturaalne õhuniisutus on traditsiooniline meetod, mis seisneb ventilaatoriga märgade filtrite ja pindade kasutamist niiskuse lisamiseks õhku. Niiskus aurustub niisutusfiltrist, mis suudab ka õhus lenduvat tolmu püüda. 


nutikas õhuniisutaja, automaatne õhuniisutaja, õhuniisuti, kuiv õhk, õhu niisutamine, optimaalne õhuniiskus, õhuniiskus kodus, õhuniiskuse muutmine, õhuniiskuse kontroll,
Kaubanduses on saadaval nutikaid õhuniisuteid, mis omavad automaatrežiimi ja mida on võimalik juhtida ka nutiseadme abil.

Mõnel õhuniisutil on mitmeid lisafunktsioone, näiteks võib see puhastada õhku bakteritest ja allergeenidest ning omada automaatset režiimi. Automaatrežiimis on masinas hügromeeter, mis mõõdab ruumi õhuniiskust ja vastavalt sellele reguleerib niisutamist. Lisaks on mõned õhuniisutid varustatud võimalusega lisada eeterlike õlisid, mis on eriti sobilikud allergikutele ja teiste krooniliste haiguste käes vaevlevatele inimestele.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kokkuvõtteks

Eesti kliimas on tavaline, et siseruumide õhuniiskus muutub kütmise tõttu liiga kuivaks. See võib omakorda põhjustada mitmeid terviseohtusid. Probleemi lahendamiseks on saadaval erinevat tüüpi õhuniisuteid, mis kasutavad ultraheli, kuuma auruga, ventilatsiooni- või tsentraaltehnoloogiat. Õige seadme valimiseks tuleks arvestada ruumi suurusega, et leida sobiv mürataset ja veepaagi suurust vastavalt vajadusele.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge