+ Lisa oma töö      

Köögisaar – modernse köögi lahutamatu kaaslane

16. november 2022 Hange.ee
Tagasi
köögisaar, sisekujundus, sisekujundaja, eritellimusmööbel, köögisaare paigaldamine, köögisaare ehitamine, valamuga köögisaar, köögisaare valgustus, köögisaare tellimine

Köögisaar on muutunud modernse köögi lahutamatuks kaaslaseks. Põhjus peitub osati ka selles, et tänapäevastes interjöörilahendustes on see heaks eraldajaks avatud köögi ja elutoa vahel. Samuti võimaldavad moodsa köögi suuremad mõõtmed köögisaare paigaldamist keset ruumi ja ühtlasi on see ka heaks võimaluseks kasutada ära muidu tühjaks jäävat põrandapinda, et luua lisa istumisruumi ning lauapinda.

Köögisaare funktsioonid võivad olla väga mitmekesised ja enne ühe sellise oma kööki paigaldamist olekski esimese asjana väga oluline läbi mõelda, milleks seda kasutama hakatakse. Nii võid köögisaart kasutada külaliste võõrustamisel, selle taga võivad lapsed õhtuti oma koolitükke teha või kui vaba köögipinda napib võid sinna paigaldada näiteks pliidi või kraanikausi.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Järgnevalt annamegi lühikese ülevaate, millele köögisaare paigaldamisel tähelepanu pöörata. Kuna valikud köögisaare disaini osas mõjutavad väga palju kogu sinu köögi-elutoa väljanägemist tasub kindlasti selles osas nõu pidada ka sisekujundajaga.

Valgustus

Kuna köögisaar on enamasti ruumi keskpunktiks, on igati loogiline, et sellele tuleks ka erinevaid disainilahendusi kasutades tähelepanu tõmmata. Üheks heaks võimaluseks köögile isikupära lisada ja köögisaart esile tuua, on selle kohale lisada sobivad valgustid. Avatud köögi-elutoa lahenduste puhul saab valida lambid, mis ühendavad kahe erineva otstarbega ruumid ühtseks. 

köögisaar, köögisaare valgustus, köögisaare valgustamine
Avatud köögi puhul tasub kasutada köögisaare valgustamiseks ruumi ühendavaid ehk sarnase disainiga valgusteid.

Esimese asjana peaksid tähelepanu pöörama muidugi sellele, milline on köögisaare otstarve sinu kodus, kuna sellest tuleneb suuresti ka valgusevajadus. Juhul, kui kasutad seda peamiselt tööpinnana, on oluline, et tagatud oleks piisavalt suur valgustugevus, samas kui köögisaar on peamiselt õhtuste koosviibimiste asepaigaks, siis sellise saare kohale sobib pigem mahe valgus.

köögisaar, köögisaare valgustu, köögisaare valgustamine
Mahe valgustus sobib köögisaarele, mida kasutatakse mõnusalt ajaveetmiseks.

Tööpinnal kasutatava saare kohal kasuta kindlasti valgusteid, mis suunavad valgusjoa otse alla ja kui soovid köögisaart mitmeotstarbeliselt kasutada, on üheks heaks lahenduseks lambid, mille kõrgust saab vastavalt vajadusele reguleerida.

Lampide disaini osas on valikuid palju ja põhimõtteliselt sõltub otsus sinu enda isiklikust maitsest. Köögisaare kohale võib õiges ümbruses paigaldada nii lihtsaid metallkupliga lampe, kui ka kristall-lühtreid. Peamine millega peale valgusvajaduse arvestama pead on see, et kui köögisaar asub väga lähedal pliidile või on see sinna sisse paigaldatud, tuleks eelistada lihtsasti puhastatavaid valgusteid. Rasvase mustusega kaetud kristall-lühtri puhastamine võib valmistada parajalt peavalu. 

Lampidele õige asukoha valikul pead silmas pidama köögisaare pikkust – mida pikem saar, seda rohkem valgusteid pead selle kohale paigutama ja nende asukoht võiks olla selline, et nad valgustaksid köögisaart kogu tema pikkuses. Kõrguse osas tuleb jälgida, et lambid asetataks rippuma sellisele kõrgusele, kus nad ei hakkaks varjama vaateid ühest köögi otsast teise ja ka köögi ning elutoa vahel. Kuidas valida valgusti lähtuvalt ruumist?

Suurus

Köögisaare suuruse panevad paika ülejäänud ruumi mõõtmed. Suures ruumis, eriti just avatud köögi-elutoa lahenduse puhul, peaksid kindlasti kasutama ka suurt saart või kahte väiksemat, mille võid paigutada ruumi eraldiseisvatena üksteise taha või ka T-tähe kujuliselt. Mõlemal juhul võiksid kahe köögisaare puhul neist köögipoolsemat kasutada tööpinnana ja elutoa poolsemat istumisalana. 

köögisaar, suur köögisaar, köögisaare paigaldamine, köögisaare ehitamine,
Luksuslik mitmeostarbeline köögisaar.

Väikeses köögis tuleb aga kindlasti kasutada väikest köögisaart. Seejuures peab arvestama, et saare ja kappide vahele jääv ruum oleks piisavalt lai, et saaks mugavalt näiteks nõudepesumasina ukse avada. Juhul, kui ruumi on eriti vähe, aga saare soov on siiski väga suur, tasub valida väike ratastel köögisaar, mis annab juurde veidikene lisa tööpinda ja hoiustamisruumi, kuid mille saab vajadusel hõlpsasti ruumi tekitamise eesmärgil eest ära lükata.

ratastega köögisaar, liigutatav köögisaar, eritellimusmööbel
Ratastel liigutatav köögisaar.

Selleks, et saada aimu, millises suuruses saar sinu kööki kõige paremini mahub, on hea kasutada maalriteipi. Kleebi maalriteip planeeritava saare mõõtmetega põrandale ja saadki aimu, kuidas tulevikus köögis vaba käiguruumiga hakkab asi välja nägema.

liigutatav köögisaar, eritellimusmööbel, puidust köögisaar, köögisaar laud
Ka pisikeses köögis saab kasutada köögisaart, mis täitab erinevaid funktsioone ja on lihtsasti liigutatav..

Tööpind

Köögisaare tööpinna materjali valikul peab lähtuma jällegi eelkõige selle funktsioonidest. Kui plaanid saart kasutada tööpinna laiendusena, kus hakkad tulevikus ka toitu valmistama, on väga oluline, et valitud materjal oleks sellisel juhul ka oma eesmärki silmas pidades piisavalt vastupidav. Sellisel juhul on ilmselt kõige targem tööpinnana kasutada sama materjali, mida oled tarvitanud ülejäänud köögikappidel. 

köögisaar, köögisaar küpsetusalaga, valamuga köögisaar

Samas, kui köögisaarel selliseid tegevusi ei planeerita, võid vabalt tööpinnaks planeerida ka midagi hoopis isikupärasemat, näiteks lastes selle mõnel osaval meistrimehel naturaalsest puidust valmis teha. Köögisaare tööpinna puhul tuleb aga alati tähele panna, et kui selle äärde on planeeritud ka istumisosa, siis peab see nendes kohtades piisavalt palju üle aluse ulatuma, et istudes jalad mugavalt selle ääre alla ära mahuksid.

Parimad pakkumised usaldusväärsetelt ehitajatelt - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Tööpinna alune

See, kuidas otsustad lahendada köögisaare aluse disaini, on kinni puhtalt sinu köögi vajadustes ja maitseeelistustes. Nii võid saare alla paigutada kapid, riiulid või selle hoopis suures osas tühjaks jätta, lisades nii ruumi juurde avarust. Samas kui köögis mujal ruumi napib, võid saare alla paigutada ka mõne kodumasina, nagu näiteks elektri- või mikrolaineahju. Juhul, kui sulle meeldib nädalavahetuste õhtutel köögisaare ääres külalisi võõrustada, võib olla hea plaan hoopis selle alla lisada veinikülmik.

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge