+ Lisa oma töö      

Kuidas vabaneda kodustest kahjuritest: Il osa

11. oktoober 2022 Hange.ee
Tagasi
hiire auk,  hiir, näriline, hiirtest vabanemine, närilistest vabanemine, näriliste tõrje, hiirte tõrje, hiirelõks

Hiired ja teised närilised on paljudes majapidamistes suureks probleemiks. Nad rikuvad toidukaupa ja närivad end igalt poolt läbi, lisaks paljunevad kiiresti. Hiired ja ka teised närilised levitavad ka erinevaid haiguseid, mis võivad inimestele edasi kanduda ja nende tervist mõjutada.

Kui kahtlustad, et põranda all, seintes või keldris elavad hiired, siis peaks nendega kiiresti midagi ette võtma. Võib kutsuda kahjuritõrje või püüda ise midagi ära teha. Igal juhul peaks probleemiga kiiresti tegelema.

Kuidas hiirtest lahti saada?

Hiired, rotid ja muud närilised on suureks probleemiks ning kuigi nendest on raske lahti saada, siis on teatud sammud, mida ennetamiseks või neist vabanemiseks teha.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Sulgege hiired majast välja

Hiiri on raske majadest ja teistest hoonetest eemale hoida. Täiskasvanud hiir suudab end läbi suruda august, mis on 20 eurosendi suurune ning kui nad on juba kord majja pääsenud, siis loovad nad pesa ja hakkavad paljunema. Hiired leiavad kõige sagedamini tee majja, närides läbi seintes, voodris või vundamendis olevate aukude. Et takistada hiirtel ja teistel närilistel majja tungimast, peaks täitma kõik maja välisseinas olevad augud. Kui hiired leiavad tee seintesse, siis peaks uurima ventilatsiooniavasid, eriti katusealust või pööningu ventilatsiooni. Kasuta taskulampi, et kindlaks teha kahju, mis on ventilatsioonile tehtud.

Kuigi tihendajad on hea viis, kuidas võimalikud praod ja augud sulgeda, siis see ei ole hea viis, kuidas närilisi eemale hoida. Hiir närib Makroflexist läbi nagu plaksmaisist ja on peagi taas majapidamises tagasi. Selle asemel peaks kasutama terasvilla või katma augud traatvõrguga, mis on kruvide abil seina külge kinnitatud. Traatvõrgu augud peaksid olema alla ühe sentimeetri, et närilised sealt läbi ei pääseks.

hiire auk, vundament, hiir, näriline, hiirtest vabanemine, närilistest vabanemine
Rottide ja hiirte majja tungimise vältimiseks tuleb hoolikalt ümber maja otsida üles kõik augud ja need täita või katta terasvõrguga.

Ära meelita närilisi oma koju

Närilised söövad peaaegu kõike. Väljas elavad hiired söövad putukaid, puu- ja juurvilju, seemneid, komposti, prügi ning surnud loomade ja lindude jäänuseid. Kui närilised leiavad tee majja, siis nende menüü mitmekesistub. Nad söövad helbeid, lemmikloomade toitu, leiba, juustu, liha jne.

Isegi toidupuru meelitab närilised ligi, seega kui tahad kahjureid oma kodust eemale hoida, siis hoia sise- ja välisruum maja lähedal toidujäätmetest puhas. Toidujäätmete kompostimisel on närilised suureks probleemiks. Seetõttu soovitatakse toidujäätmeid kompostida neid maa alla kaevates või kasutada kompostimiseks puust või plastikust kasti, millele närilised, linnud ja putukad ligi ei saaks.

Vähenda aias olevat prahti ja ümbritsevat taimestikku

Närilised elavad vabas looduses. Sooja, kuiva ja kiskjatest vabasse ruumi pääsemine on nende jaoks võimalus pikemaks eluks. Nad võivad alguses elada kodu lähedal metsas, aga toidujäätmete lõhn ja puhas vesi tiigis või katkises voolikus meelitab nad maja juurde. Siis annavad nad endast parima, et sisse saada. Selle vältimiseks hoia enda kodu seest ja väljast korras ning jälgi, et välisvoodrile uut auku ei tekiks.

Väljas elades püüavad hiired rajada enda pesa õõnestatud kändudesse, tihedasse hekki või põõsasse, kivide vahele, lehehunniku sisse, puupalkide vahele jne. Seda kõike selleks, et end ilmastikuolude ja kiskjate eest kaitsta. Puuhalgudest pole ilmselt võimalik lahti saada, aga võiks kaaluda nende majast eemale viimist. Kui puuhalud on vastu maja seina ja närilised on endale sinna pesa loonud, siis ei võta kaua, kuni nad püüavad end läbi vundamendis olevate aukude närida, et veel soodsamasse keskkonda jõuda.

Närilistele meeldib end peita ka taimestikus ja kui maja küljes kasvavad ronitaimed, siis ei ole nende jaoks suur pingutus mööda taimi üles ronida, et siis katuse vahelt majja tungida. Seega peaks ronitaimi regulaarselt pügama või need üldse eemaldama.

hiir, närilised, kompostikast, taimestik, hiirtest vabanemine, närilistest vabanemine, näriliste pesad, hiire pesa
Hiired rajavad oma pesasid ka kompostikasti ja taimestikku, mille liigne ligidus hoonele meelitab närilisi ka majja toiduotsingutel.

Lõksud

Enne kui lõkse kasutama hakata, on äärmiselt oluline kindlaks teha, millised närilised peavalu valmistavad. Hiirte ja rottide püüdmiseks on erinevad viisid. Kui kasutada klassikalist klõpsuga lõksu, mis on mõeldud hiire tapmiseks, siis ei pruugi olla lõks piisavalt tugev roti püüdmiseks. Võib hoopis juhtuda, et rott saab aru, et lõksud on ohtlikud ja pole riski väärt. Seetõttu hoiavad nad end lõksudest eemale ja neid on veelgi raskem kätte saada. Rottide eemaldamiseks saab kasutada elektrilõkse, mis annavad surmava elektrilöögi.

Asjatundjad soovitavad tõsise hiirte probleemi likvideerimiseks kasutada liimilõkse. Kahjuks ei ole liimilõks eriti loomasõbralik, sest kohese surma asemel sureb loom nälga või janusse. Seda varianti soovitatakse, kuna liimilõksud kestavad kaua ja neid ei pea pärast iga hiire püüdmist välja vahetama. Et välja selgitada, milliste närilistega on tegu, saab alati pöörduda professionaali poole, kuid kõige kergem on rotti ja hiirt eristada nende suuruse järgi. Rotid on suuremad ja nende saba on karvadeta.

Leia ehitaja enda lähedalt! Lisa oma töö ja saa pakkumisi - Hange.ee

+ Lisa oma töö

Kutsu asjatundjad

Kui majapidamises on närilistega tõsine probleem, siis võiks kutsuda spetsialisti. Võib-olla ei leita üles pesa või ei teata, milliste kahjuritega on tegu. Mõnikord ollakse näriliste eemaldamiseks kasutatud juba mitmeid meetodeid, aga miski ei toimi. Asjatundjad kasutavad mürke ja kemikaale, et kahjureid eemaldada. Professionaalide palkamine on küll kallim, aga ehk siiski tasub teha see investeering ja saada hea tulemus.

Loe ka: Kuidas vabaneda kodustest kahjuritest: I osa

Vanemad teated:

Vaata kõiki

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

Sulge